Β’ Εθνική μπάσκετ: Φινάλε με «διπλό» για τη Νίκη

Χαρμόσυνα ολοκλήρωσε τις φετινές της υποχρεώσεις η Νίκη. Χθες στο κλειστό γυμναστήριο της Μελίκης οι «κυανόλευκοι» επιβλήθηκαν με 58-60 του τοπικού ΓΑΣ στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, αφού την τελευταία αγωνιστική έχουν ρεπό.
Οι Ανδρέας Μαύρος και Γιώργος Κοσμάτος είχαν λάβει την απόφαση να δώσουν χρόνο συμμετοχής στα νέα παιδιά, πράγμα που φάνηκε με το «καλημέρα», αφού στη βασική πεντάδα βρέθηκαν τρεις νεαροί, οι Ζησόπουλος, Νίκολης και Δελεντζές με δύο έμπειρους, τους Κουτίνα και Λόλα.
Η αρχή ήταν εξαιρετική για το βολιώτικο συγκρότημα, που πήρε τα «ηνία» του ματς έχοντα προβάδισμα οκτώ πόντων στο 10’ (15-23). Τα πράγματα κυλούσαν ακόμη πιο ευνοϊκά στη δεύτερη περίοδο για τη Νίκη, η οποία απέκτησε «αέρα» 17 πόντων στο ημίχρονο (25-42).
Στην επανάληψη το προπονητικό δίδυμο της βολιώτικης ομάδας χρησιμοποίησε και τα πιο νεαρά παιδιά, όπως για παράδειγμα τον Ανδρεόγλου, ο οποίος είναι 15 ετών και μέλος της παιδικής ομάδας. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την απειρία τους και άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά.
Το καθαρό μυαλό του Σαριμπαλίδη έλειψε, αφού ο ικανός πλέι μέικερ έμεινε εκτός την τελευταία στιγμή από γαστρεντερίτιδα. Ο ΓΑΣ μείωσε αρχικά σε 38-48 στο 30’, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα κατόρθωσε να προσπεράσει με 58-57.
Στο κρίσιμο σημείο ο Λόλας πέτυχε πολύτιμο καλάθι δίνοντας ξανά την πρωτοπορία στη Νίκη με 58-59. Οι «κυανόλευκοι» έβγαλαν την άμυνα και οι γηπεδούχοι αμέσως υπέπεσαν σε φάουλ στον Καλλέ. Ο 35χρονος σέντερ ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές, αλλά στο ένα δευτερόλεπτο που απέμενε η Μελίκη ήταν αδύνατον να αντιδράσει, με συνέπεια το ροζ φύλλο να καταλήξει σε βολιώτικα χέρια.
Δεκάλεπτα: 15-23, 25-42, 38-48, 58-60,
ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ (Ασλανίδης): Μόρας 15 (1), Τζιοβάρας 12, Κυριακού 6 (2), Καρκανιάς, Ρογγότης 5, Αμανατίδης 4, Αλευρίδης 5, Στοΐτσης 5 (1), Ντόβας, Ιωάννου 6, Εσέρπογλου, Πεϊμανίδης.
ΝΙΚΗ (Μαύρος-Κοσμάτος): Νίκολης 6, Μπουρδάνος 6, Ξενιτίδης 3 (1), Τουτουντζόγλου, Ζησόπουλος 4, Κουτίνας 19 (1), Ψιλοβίκος, Δελεντζές, Καλλές 8, Σπανόπουλος 1, Λόλας 13, Ανδρεόγλου.

Ίκαροι-Έσπερος Λαμ. 78-82
Πρωτέας Γρεβ.-Αίολος 59-64
ΑΓΣ Ιωαννίνων-Ολυμπιακός 60-74
ΓΑΣ Μελίκης-Νίκη 58-60
Δόξα Λευκ.-Ερμής Σχημ. 81-64