«Τρίποντο» μετά από δυόμισι μήνες – Ο Βόλος νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο και ανέβηκε στην 5η θέση της Σούπερ Λιγκ

Ύστερα από δυόμιση μήνες ο Βόλος κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης και να πάρει ένα πολύτιμο «τρίποντο». Στο πρώτο παιχνίδι για το 2021 οι «κυνέρυθροι» επικράτησαν με 1-0 του Ατρομήτου στο Πανθεσσαλικό, με τον Χουάν Περέα να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.
Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του Βόλου στο πρωτάθλημα, δεύτερη εντός έδρας και πρώτη στο Πανθεσσαλικό απέναντι στον Ατρόμητο σε τέσσερα παιχνίδια. Πέρυσι η ομάδα το Περιστερίου είχε σημειώσει τρεις νίκες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο απέναντι στον Βόλο.
Με τη νίκη του αυτή ο Βόλος έφτασε τους 19 βαθμούς και «έπιασε» στην 5η θέση τον Παναθηναϊκό.

Πώς αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες
Ο Άνχελ Λόπεθ παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάκης και το αριστερό ο Φεράρι. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Μήτογλου και Σάνστσες. Στον άξονα έπαιξαν οι Ριένστρα και Μπαριέντος, ενώ τη μεσοεπιθετική τριάδα αποτέλεσαν οι Ουάρντα, Μπαρτόλο και Περέα. Στην κορυφή της επίθεσης αγωνίστηκε ο Δουβίκας.
Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του Ατρομήτου Νταμίρ Κάναντι παρέταξε την ομάδα του με τερματοφύλακα των Γιαννιώτη. Οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες ήταν οι Κιβρακίδης και Γκαλβάο, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, με τους Γούτα και Στρούγγη να αγωνίζονται στο κέντρο της άμυνας. Οι Σάλομον και Γκάλο έπαιξαν στον άξονα. Τη μεσεοπιθετική τριάδα αποτέλεσαν οι Ενσικουλού, Μουνίθ και Χριστοδουλόπουλος. Ο Κωτσόπουλος αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Κυρίαρχος ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Ένα «γεμάτο» παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Βόλος ήταν η ομάδα που είχε την υπεροχή, την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Σκόραρε στο 36’ με τον Χουάν Περέα, ωστόσο, ο Ατρόμητος δημιούργησε και αυτός τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ.
Οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ είχαν ορισμένα διαστήματα όπου πίεσαν την άμυνα του Ατρομήτου, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να απειλήσουν το τέρμα του Κλέιμαν με αντεπιθέσεις.
Στο πρώτο 20λεπτο ο Βόλος κυριάρχησε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, έπαιξε επιθετικά, έχασε κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με τον Ατρόμητο να στέκεται τυχερός, που δεν δέχθηκε τέρμα.
Η πρώτη σπουδαία φάση του παιχνιδιού σημειώθηκε στο 7’. Ύστερα από εξαιρετική προσπάθεια των γηπεδούχων, ο Ριένστρα γύρισε τη μπάλα στο κέντρο της άμυνας, ο αμαρκάριστος Ουάρντα πλάσαρε, ο Κιβρακιδης αποσόβησε το γκολ, η μπάλα στρώθηκε στον Δουβίκα, αυτός έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να βγαίνει εκτός περιοχής. Ο Μπαρτόλο έκανε το σουτ, το οποίο δεν βρήκε το στόχο.
Στο 9’ ο Ατρόμητος ανταπέδωσε τις ευκαιρίες, με τον Χριστοδουλόπουλο να σουτάρει εκτός περιοχής και τη μπάλα να περνά έξω από το δεξί δοκάρι του Κλέιμαν.
Ο Βόλος έφτασε μια «ανάσα» από το γκολ στο 10’. Ο Ουάρντα μπήκε μέσα στην περιοχή από αριστερά, ύστερα από λάθος του Στρούγγη, δεν μπόρεσε, ωστόσο, να νικήσει τον Γιαννιώτη, ο οποία απέκρουσε σωτήρια.
Οι «κυανέρυθροι» συνέχισαν να υπερέχουν και να ψάχνουν το γκολ. Στο 14’ ο Γούτας λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδα του με κεφαλιά (η μπάλα κατέληξε κόρνερ), ύστερα από σέντρα του Φεράρι από τα αριστερά.
Ο Ατρόμητος είχε ένα καλό σουτ του Γκάλο έξω από την περιοχή, όμως ο Κλέιμαν δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ στο 26’. Ο Μουνίθ από τα αριστερά γύρισε τη μπάλα στον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε κακό πλασέ, στέλνοντας τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν.
Για να φτάσουμε στο 36’, όπου η υπεροχή του Βόλου καρποφόρησε, με τον Περέα να ανοίγει το σκορ. Ο Μπαριέντος εκτέλεσε πλασαριστά κόρνερ για τον Φεράρι, ο Αργεντινός έβγαλε τη σέντρα, ο Σάντσες πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Περέα να στέλνει με νέα κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη.
Μάλιστα, στο 38’ ο Μπαριέντος θα μπορούσε να γράψει το 2-0. Ο Ουρουγουανός μέσος από το ύψος της περιοχής σούταρε, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ατρομήτου.
Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο Ατρόμητος είχε μία εκτέλεση φάουλ από τον Μουνίθ, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει τη μπάλα, αλλά και μια τεράστια ευκαιρία με τον Ενσικουλού στις καθυστερήσεις. Ο μεσοεπιθετικός του Ατρομήτου μέσα από τη μικρή περιοχή σούταρε, ύστερα από μπαλιά του Γκάλο, με τη μπάλα να βρίσκει την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βόλου.

Αμφίρροπο το β’ ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με στόχο να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Βόλο να κλείνει καλά τους χώρους.
Στο 59’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολύ σπουδαία ευκαιρία για να φτάσουν στο 1-1, με τον Κλέιμαν να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση. Ο Ισραηλινός τερματοφύλακας βγήκε έγκαιρα από την εστία του έκλεισε το οπτικό πεδίο του Κιβρακίδη, αποκρούοντας σε κόρνερ το πλασέ του αμυντικού του Ατρομήτου.
Ο Κάναντι «φρεσκάρισε» την ομάδα του, περνώντας στο παιχνίδι τους Ραμπέγιο και Αγκάγεφ, στις θέσεις των Μουνίθ και Χριστοδουλόπουλου.
Ο Βόλος, ωστόσο, μετά το 60’ ισορρόπησε το παιχνίδι. Η πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια του Βόλου στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 62’. Ο Φεράρι έκανε το σουτ πάνω στην κίνηση, ύστερα από σέντρα του Ουάρντα, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει σε κόρνερ.
Στο 74’ ο Λόπεθ πέρασε στο παιχνίδι τον Ρενάτο Σάντος στη θέση του Μπαρτόλο, με τον Πορτογάλο να κάνει ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σάντσες με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Μπαριέντος, έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.
Στο 83’ ο Βόλος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ουάρντα να κάνει το 2-0 και να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Αιγύπτιος επιθετικός βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, καθυστέρησε, δεν έδωσε πάσα στον Περέα και πήγε να τελειώσει μόνος τη φάση, για να διώξουν οι αμυνόμενοι του Ατρομήτου.
Ο Ατρόμητος στις καθυστερήσεις έχασε δύο τεράστιες ευκαιρία να ισοφαρίσει. Στο 93’ ο Γούτας έκανε την προβολή μόνος μέσα στην περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ και στο 95’ στην τελευταία φάση του αγώνα, ο τερματοφύλακας Γιαννιώτης που πέρασε και αυτός μπροστά, έκανε το πλασέ, με τον Μήτογλου να διώχνει τη μπάλα, πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος του Κλέιμαν.
Το χθεσινό παιχνίδι ήταν το τελευταίο για τον Αμρ Ουάρντα με τη φανέλα του Βόλου (φόρεσε το περιβραχιόνιο του αρχηγού), για να αποσπάσει το ζεστό χειροκρότημα όλων, όταν στο 91’ άφησε τη θέση του στον νεοαποκτηθέντα Γκρίλο.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Μωυσιάδης (Ηπείρου), Φωτόπουλος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Ζαμπάλας (Ηπείρου).

Κίτρινες: Μπαριέντος, Ντεντάκης, Φεράρι, Κλέιμαν-Κωτσόπουλος, Νταβιώτης

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Ντεντάκης, Φεράρι, Μήτογλου, Σάντσες, Ριένστρα, Μπαριέντος, Ουάρντα (91’ Γκρίλο), Περέα, Μπαρτόλο (74’ Ρενάτο), Δουβίκας (69’ Κιάκος).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Στούγγης, Κιβρακίδης (61’ λ.. τρ. Νταβιώτης), Σάλομον, Μουνίθ (71’ Ραμπέγιο), Ενσικουλού (61’ Μανούσος), Χριστοδουλόπουλος (61’ Αγκάγεφ), Κωτσόπουλος (80’ Μάτιτς).