Θρίαμβος για τον Σωτήρη Μπρέτα με δύο μετάλλια σε ποδηλατικούς αγώνες στην Ιταλία

Σε θρίαμβο εξελίχθηκε για τον Σωτήρη Μπρέτα ο ποδηλατικός αγώνας έξι ημερών που διεξάγεται στην πόλη Φιορενζουόλα της Ιταλίας. Ο αθλητής του Π.Ο. Βόλος κατέκτησε δύο μετάλλια, το χρυσό στο αγώνισμα του σπριντ και το ασημένιο στην ατομική χρονομέτρηση.

Ο Μπρέτας επικράτησε στο αγώνισμα του σπριντ και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, κάτι που είχε επαναλάβει και τον Ιούλιο του 2016 στην ίδια διοργάνωση, κερδίζοντας σε κέιριν και σπριντ. Ο πρωταθλητής μας ήταν εξαιρετικός στον τελικό απέναντι στον Γάλλο, Τομ Ντεράς (2-0), φτάνοντας σε μια ακόμη μεγάλη επιτυχία και μάλιστα μετά από πολύμηνη απουσία από την ενεργό δράση, λόγω της πανδημίας.
Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Ιταλό Ματέο Μπιάνκι, ο οποίος κέρδισε με 2-0 τον συμπατριώτη του και πρωταθλητή Ιταλίας, Φραντσέσκο Τσέτσι.
Μία ημέρα νωρίτερα ο Μπρέτας είχε πάρει το ασημένιο μετάλλιο στα 1000μ. ατομικής χρονομέτρησης. Η εμφάνισή του ήταν εντυπωσιακή και ολοκληρώθηκε σε χρόνο 1:04.137. Ο Μπρέτας έφτασε μια ανάσα από το χρυσό μετάλλιο, το οποίο όμως του το στέρησε ο Ιταλός Φραντσέσκο Λαμόν, που κατέκτησε την πρώτη θέση με χρόνο 1:04.122. Στην 3η θέση βρέθηκε ο Ιταλός, Ματέο Μπιάνκι με χρόνο 1:04.698.
Ο Μπρέτας μίλησε στην ιστοσελίδα sports3.gr για την μεγάλη του επιτυχία, τονίζοντας, μεταξύ άλλων, τα εξής: «Αναμφίβολα κάθε νίκη είναι σημαντικός παράγοντας για οποιονδήποτε αθλητή. Λόγω της πολύμηνης απουσίας από την αγωνιστική δράση κατέβηκα στους αγώνες “διψασμένος”, κοιτώντας όμως πάντα την πρώτη θέση. Μπορώ να πω ότι από την πρώτη στιγμή που βρέθηκα στο στάδιο ένιωσα ότι είμαι σε πολύ καλή κατάσταση. Το μόνο που είχα να κάνω ήταν να παραμείνω συγκεντρωμένος την ώρα των αγώνων».
Ο Μπρέτας, αφού ανέφερε ότι στη συνέχεια θα λάβει μέρος σε αγώνες στο Άσκολι και στην Τσεχία, πριν το Πανελλήνιο πρωτάθλημα, αναφέρθηκε και στον σύλλογό του. «Θέλω να ευχαριστήσω θερμά τον Π.Ο. Βόλος για τη βοήθεια και την υποστήριξη που μου παρέχει κατά τη διάρκεια της αγωνιστικής μου χρονιάς».

Οι βροχή χάλασε τα σχέδια για τα αδέλφια Βολικάκη
Οι Βολιώτες Χρήστος και Ζαφείρης Βολικάκης αγωνίστηκαν στο flying lap, όπου μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση κατέκτησαν την 7η θέση με χρόνο 21,929. Μία επίδοση που τους σταθεροποιούσε (για την ώρα) στην 8η θέση της γενικής, ενώ λίγο αργότερα η 4η ημέρα των αγώνων θα συνεχιζόταν με το πάντα εντυπωσιακό μάντισον.
Τα δύο αδέλφια, ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο αγώνισμα της ημέρας, καθώς βρισκόντουσαν στην πρώτη τριάδα. Ωστόσο, η δυνατή βροχή δεν επέτρεψε να ολοκληρωθεί ο αγώνας με αποτέλεσμα όχι μόνο να διακοπεί, αλλά να χαθούν και οι βαθμοί που είχαν μαζέψει μέχρι εκείνο το σημείο.
Στη γενική κι αφού οι κριτές δεν μέτρησαν το μάντισον (κάτι που θα έπρεπε να γίνει) Χρήστος και Ζαφείρης Βολικάκης παρέμειναν για δεύτερη σερί ημέρα στην 8η θέση με 7 βαθμούς.
Στη γενική βαθμολογία οι Ιταλοί Πλεμπάνι-Μόρο άνοιξαν τη διαφορά από τους διώκτες τους έχοντας συγκεντρώσει 74 βαθμούς, ενώ πίσω τους βρίσκονται δύο ακόμη ιταλικά ζευγάρια, οι Λαμόν-Σκαρτετσίνι και Ντονέγκα-Αμάντιο με 47 και 32 βαθμούς αντίστοιχα.