Θέαμα υψηλού επιπέδου ο Θησέας – Νίκησε με 5-2 τον Ατρόμητο Παλαμά στο γήπεδο της Αγριάς

Ο Θησέας Αγριάς επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας με 5-2 του Ατρομήτου Παλαμά. Τα μάτια των γηπεδούχων «γυάλιζαν», καθώς μπήκαν ψυχωμένοι για νίκη στο δημοτικό γήπεδο της Αγριάς, όπου έδωσαν μια παράσταση, με επιθετικό ποδόσφαιρο και θέαμα υψηλού επιπέδου, σκορπώντας χαμόγελα στις τάξεις των φίλων τους.

Μετά το πέρασμα και της 12ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, ο Θησέας ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ένα βαθμό λιγότερο από τον Ηρακλή Λάρισας και εννέα από τον πρωτοπόρο Πιερικό.
Ο Λάκης Μπακάλης παρέταξε τους «πράσινους» με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Ντάριο Βαν Ντε Γουίχε. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Μπόρας και το αριστερό ο Νιαώτης, ενώ το κεντρικό δίδυμο συνέθεσαν οι Ιακωβίδης και Ερρίκος Βαν Ντε Γουίχε. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Χατζησταμάτης και Κοτζαθανάσης, που είχαν μπροστά τους στον άξονα τον Οικονόμου. Από τις πτέρυγες επιχειρούσαν, ο Ιωαννίδης από τη δεξιά πλευρά και ο Πέτσης από την αριστερή, ενώ σέντερ φορ ήταν ο Βλάχος.

Μόλις στο 5’ οι φιλοξενούμενοι είχαν χαμένο πέναλτι, με τον Ντάριο Βαν Ντε Γουίχε να μπλοκάρει στην αριστερή γωνία της εστίας του την εκτέλεση του Βαγγελάκου. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ιωαννίδης έβγαλε σέντρα από τη δεξιά πλευρά, με τον Οικονόμου να πλασάρει από κοντά για το 1-0. Στο 25’ ο Οικονόμου πάσαρε στον Χατζησταμάτη, ο οποίος με κοντινό σουτ έκανε το 2-0. Μετά από τρία λεπτά, ο Βαγγελάκος σούταρε μέσα από την περιοχή του Θησέα, με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ντάριο Βαν Ντε Γουίχε πριν περάσει την τελική γραμμή του τέρματος για το 2-1. Στο 34’ ο Πέτσης σέντραρε από την αριστερή πλευρά, με τον Βλάχο να πλασάρει ιδανικά τον Κούτσικο για το 3-1. Μετά από έξι λεπτά, ο Νιαώτης με ατομική ενέργεια και διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-1. Στο 43’ ο Μπαντής πλάσαρε από κοντά τον τερματοφύλακα του Θησέα για το 4-2, ενώ στο 48’ ο Βλάχος με κοντινό πλασέ, μετά από σέντρα του Ιωαννίδη από τη δεξιά πλευρά, διαμόρφωσε το τελικό 5-2.