Επίδειξη δύναμης έκανε ο πρωτοπόρος Σαρακηνός – Σάρωσε με 7-1 τον Ιάσονα Άλλης Μεριάς

Επίδειξη δύναμης έκανε το απόγευμα του Σαββάτου στο Βασδέκειο ο Σαρακηνός. Ο πρωτοπόρος της Α’ ΕΠΣΘ συνέτριψε με 7-1 τον ουραγό Ιάσονα Άλλης Μεριάς σε ματς που δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική μια και η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων είναι μεγάλη, όπως φαίνεται στη βαθμολογία και αποτυπώθηκε και από το τελικό σκορ.

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Σαρακηνός, μετά το 0-0 στην έδρα της Δήμητρας. Το παιχνίδι με τον Ιάσονα εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο όπου το συγκρότημα του Γιάννη Φασουράκη έφτασε σε μία άνετη επικράτηση. Πλέον, μετρά εννέα νίκες και μία μόνο ισοπαλία σε 10 αγωνιστικές και φυσικά φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 28 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Άλλης Μεριάς γνώρισε την ένατη διαδοχική ήττα της. Έχει μόλις ένα βαθμό στο ενεργητικό της από την ισοπαλία της πρεμιέρας με την Αγία Παρασκευή και φυσικά βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση όσον αφορά το θέμα της παραμονής της στην κατηγορία, καθώς παρουσιάζει χτυπητές αδυναμίες.

Ο Σαρακηνός δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην κατάκτηση του «τριπόντου». Μέσα στο πρώτο μισάωρο ο Κώστας Φλίγκος είχε προλάβει να σημειώσει  «χατ τρικ», βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη της ομάδας του. Μάλιστα, με το σκορ στο 4-0 (το οποίο προήλθε από δική του ασίστ), αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα έχοντας ήδη κάνει την δουλειά του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Ο Ιάσων άντεξε στον αγώνα για 17 λεπτά. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Φλίγκος άνοιξε το σκορ με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκε ασίστ από τον Αντωνίου, βγήκε σε θέση τετ α τετ και αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα Παλιαρούτη, πέτυχε το 2-0.

Στο 30’ ο Φλίγκος έγινε αποδέκτης της μπάλας στο σημείο του πέναλτι και με εύστοχο πλασέ έκανε τρία τόσο τα προσωπικά του γκολ, όσο και αυτά των γηπεδούχων. Πάντως, ο έμπειρος σέντερ φορ είχε συνεισφορά και στο επόμενο τέρμα του Σαρακηνού όταν στο 40’ τροφοδότησε τον Μαυρίδη, που με ψηλοκρεμαστό σουτ έγραψε το 4-0, που ήταν και στο σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Σαρακηνός διατήρησε την υπεροχή απέναντι σε μία ομάδα που πέραν της ανωτερότητας του αντιπάλου είχε να αντιπαλέψει και με τη δική της απογοήτευση. Στο 65’ έγινε το 5-0 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαυρίδη και μονοκόματο σουτ εκτός περιοχής του Γιαμαλή, που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον τερματοφύλακα.

Στο 71’ σημειώθηκε το 6-0 όταν ο Αντωνίου έβγαλε ασίστ για τον Κωνσταντάκο, που με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ της τιμής για τον Ιάσονα ήρθε στο 75’ μετά από συνδιασμό και ωραίο τελείωμα της φάσης από τον Κουκουτσέλο (6-1). Το τελικό 7-1 διαμορφώθηκε στο 81ο λεπτό με τον Αντωνίου να χρίζεται και αυτός σκόρερ. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, είδε εκτός θέσης τον Παλιαρούτη και με εξαιρετικό πλασέ πέρασε τη μπάλα από πάνω του, πριν αυτή καταλήξει εντός της εστίας του.

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Γράντας, Γιοβάνης (55’ Λαμπρινίδης), Παλαμιώτης, Γιαμαλής, Μοράλες (75’ Τσίγγας), Χάνος (46’ Στύλας), Μαστακούλης, Καλαμάτας, Κ. Φλίγκος (46’ Κωνσταντάκος), Αντωνίου, Μαυρίδης.
ΙΑΣΩΝ Α.Μ.: Παλιαρούτης, Γούσιας, Σιδέρης, Στοιβαχτής (46’ Κοτσιαλής), Κουζιώκας, Μαλεσάγκος, Περεντίδης (46’ Χριστογιαννούλας), Παναγιωτάκης, Κουκουτσέλος, Κικίδης Κουτσώνας.