«Τελειώματα και αμυντική συμπεριφορά»

Τα τελειώματα των φάσεων και η κακή αμυντική συμπεριφορά ήταν οι αδυναμίες που έδειξε η Νίκη στο φιλικό με τον Γ.Σ. Αλμυρού, σύμφωνα με τον Στέφανο Ξηροφώτο. Την ημερομηνία της εκδήλωσης για την παρουσίαση της φανέλας ανακοίνωσε η Διοικούσα Επιτροπή ποδοσφαίρου.

Δεν είχε καλή απόδοση η Νίκη στο φιλικό ενάντια στον Γ.Σ. Αλμυρού. Ειδικότερα στο πρώτο 45λεπτο η βολιώτικη ομάδα έδειχνε «έξω από τα νερά της» επιτρέποντας στον αντίπαλο να την απειλήσει ουκ ολίγες φορές. Στην επανάληψη βελτιώθηκε αισθητά, αλλά στο τέλος έφυγε ηττημένη από το γήπεδο.
Ο Στέφανος Ξηροφώτος σε δηλώσεις του εντόπισε τις αδυναμίες κυρίως στα τελειώματα των φάσεων και στην κακή αμυντική συμπεριφορά όταν οι παίκτες του έχαναν την μπάλα. Παρ’ όλα αυτά εμφανίστηκε αισιόδοξος ότι η Νίκη θα διορθώσει τα λάθη της και θα είναι έτοιμοι όλοι οι ποδοσφαιριστές μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος. Αναλυτικά ο κ. Ξηροφώτος μίλησε για τα εξής θέματα:

Για τον αγώνα με τον Γ.Σ. Αλμυρού: «Ήταν ένα φιλικό προετοιμασίας. Θέλαμε να κερδίσουμε. Για μας ήταν ένα τεστ. Είμαστε ικανοποιημένοι μόνο από το δεύτερο ημίχρονο από τον τρόπο που βγαίναμε στην επίθεση, από τις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε, αλλά δεν είμαστε ικανοποιημένοι από τον τρόπο που τελειώναμε τις φάσεις. Δεν ήμασταν καλοί στα τελειώματα των φάσεων και όπως είναι το ποδόσφαιρο, από μία κόντρα μπήκε το γκολ (σ.σ. το 1-2).
Όμως τα φιλικά είναι για να βλέπουμε τα προβλήματα και έχουμε τρεις εβδομάδες μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος. Πριν μία εβδομάδα ήρθαν τα τρία παιδιά και ενσωματώθηκαν στην ομάδα, ενώ σίγουρα θα γίνει ακόμη μία προσθήκη.
Θα δουλέψουμε αυτές τις τρεις εβδομάδες για να εξαλείψουμε τις αδυναμίες που φάνηκαν στον αγώνα. Ο ένας τομέας ήταν τα τελειώματα των φάσεων και ο άλλος ήταν η συμπεριφορά μας όταν χάναμε την μπάλα. Με τον τρόπο που συμπεριφερόμασταν, αφήναμε χώρους και δίναμε στον αντίπαλο τη δυνατότητα να δημιουργήσει ευκαιρίες. Έτσι πληρώσαμε το όχι ικανοποιητικό ποσοστό στα τελειώματα των φάσεων και το όταν αφήσαμε χώρους τους εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλο»ς.
Για τον η είσοδος του Ντόλγκι βελτίωσε τη μεσαία γραμμή της Νίκης: «Εννοείται. Στο β’ ημίχρονο όλη ομάδα ήταν πάρα πολύ καλή. Το σκορ στο β’ ημίχρονο είναι πλασματικό, είναι 1-1 στο β’ μέρος, ενώ χάσαμε ευκαιρίες από τα δύο και τρία μέτρα. Εννοείται πως ο Ντόλγκι είναι καλός παίκτης, αλλά το θέμα είναι πώς αυτοί θα «δέσουν» γρήγορα, για να αποκτήσουμε ένα ομοιογενές σύνολο και να πετύχουμε τον στόχο, που είναι άνοδος».

Για τα θετικά στοιχεία από το φιλικό: «Είναι πολλά τα θετικά, αλλά αυτό που κρατάμε είναι ότι μία ήττα σ’ ένα φιλικό, μπορεί να είναι πιο χρήσιμη από μία νίκη. Γι’ αυτό κι εμείς θα επικεντρωθούμε σε αρνητικά στοιχεία, τα οποία πληρώσαμε. Φυσικά όσον αφορά τα θετικά στοιχεία θα πρέπει να βρούμε τρόπους να εμφανίζονται πιο συχνά στο γήπεδο και να τα εκμεταλλευόμαστε, γιατί τώρα είχαμε θετικά στοιχεία, αλλά το αποτέλεσμα ήταν 1-2. Δεν εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες».
Για τον Γιάκοβλεφ: «Την προηγούμενη Κυριακή είχε μόνο τρεις μέρες που προπονούνταν, τώρα είναι δέκα. Στις 17, στις 24 θα δείτε άλλη εικόνα πολύ καλύτερη απ’ όλα τα παιδιά».

Οριστικά την Παρασκευή η παρουσίαση της φανέλας
Οριστικά την Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθεί η παρουσίαση της εμφάνισης την οποία θα φορά η Νίκη την αγωνιστική περίοδο 2017-2018. Η εκδήλωση θα φιλοξενηθεί στον Πολυχώρο Τσαλαπάτα.
Η Διοικούσα Επιτροπή ποδοσφαίρου της Νίκης Βόλου 1924 ενημερώνει και προσκαλεί τους φιλάθλους στην παρουσίαση των επίσημων εμφανίσεων της ομάδας μας για την νέα χρονιά. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου 2017 στο Ergon Showground Event Hall, στον Πολυχώρο Τσαλαπάτα, με ώρα έναρξης τις 21:00. Η είσοδος με μπύρα είναι στα 5 ευρώ.
Οι φίλοι της ομάδας μας θα έχουν την δυνατότητα να δουν πρώτοι και από κοντά τις τρεις νέες εμφανίσεις της ομάδας μας, αποκλειστικά σχεδιασμένες για τη Νίκη Βόλου από την εταιρία CAP , ενώ δύο από αυτούς θα κερδίσουν, έπειτα από κλήρωση, μια από τις επίσημες εμφανίσεις της επιλογής τους».