Συντριβή της Νίκης με 45-76 από τον Βίκο Ιωαννίνων

Σε… άλλο γήπεδο βρισκόταν η Νίκη και δικαίως γνώρισε βαριά ήττα με 45-76 από τον Βίκο Ιωαννίνων εντός έδρας. Η βολιώτικη ομάδα παρουσιάστηκε απελπιστικά άστοχη και φυσικά δεν είχε καμία τύχη απέναντι στον πρωτοπόρο του 2ου ομίλου της National League 1. Το χειρότερο για τους «κυανόλευκους» είναι ότι τους έπιασε στη βαθμολογία ο Πανελλήνιος, ο οποίος συνέτριψε 101-79 τον Εθνικό Πειραιά.

Πολύ νευρική ήταν η αρχή και για τους δύο «μονομάχους», που σκόραραν με το… σταγονόμετρο. Ο Κουτίνας με τρίποντο έβαλε για πρώτη και… τελευταία φορά μπροστά τη Νίκη, αφού εξαιτίας συνεχόμενων λαθών δεν το χάρηκε για πολύ. Στο διάστημα αυτό ο Βίκος στηριζόταν κυρίως στον Χείλαρη που είχε τους 6 από τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του (5-8 στο 6’).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 6-12, για να μειώσει μ’ ένα ωραίο «coast to coast» ο Βλαχογιάννης κερδίζοντας και το φάουλ (9-12 στο 8’). Τότε οι Γιαννιώτες «επιτάχυναν» και με σερί 5-0 έγραψαν το 9-17 της α’ περιόδου.

Ο Βίκος επέβαλε τον ρυθμό του στο β’ δεκάλεπτο αποκτώντας για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (11-23 στο 12’), η οποία έφτασε και τους 14 (13-27 στο 14’), πριν μειώσει με ατομική προσπάθεια ο Γυφτάκης. Ωστόσο αυτό ήταν μια αναλαμπή, αφού το συγκρότημα της Ηπείρου άνοιγε διαρκώς την ψαλίδα κυριαρχώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Οι «κυανόλευκοι» δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην άμυνα του αντιπάλου, με συνέπεια να περιοριστούν μόλις στους 15 πόντους στο α’ μέρος. Από την άλλη πλευρά ο Βίκος πέτυχε 36 και πήγε με το +21 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα των δύο ημιχρόνων (15-36).

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν απογοητευμένοι από την εξέλιξη του αγώνα και επιδόθηκαν σε… ρεσιτάλ αστοχίας. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 29 πόντους (15-44) υποχρεώνοντας τον Παναγιώτη Γκουγκουτούδη να πάρει τάιμ άοτ και να τα «ψάλλει» στους παίκτες του. Στο ίδιο μήκος κύματος και ο τεχνικός διευθυντής Παναγιώτης Τσώλης που προσπάθησε να «αφυπνίσει» τους καλαθοσφαιριστές της Νίκης, αλλά εις μάτην.

Το… ρόδι στην επανάληψη για τη Νίκη έσπασε ο Βλαχογιάννης με λέι απ για να ακολουθήσει ένα θεαματικό «κάρφωμα» από τον Χείλαρη που προκάλεσε το επιφώνημα θαυμασμού από τους φιλάθλους, που βρέθηκαν στο Κλειστό Ν. Ιωνίας.

Ασφαλώς η συνέχεια αποτέλεσε τυπική διαδικασία και το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ. Αυτό ήταν 45-76, με τον Αναγνωστάκη να φέρεται ιπποτικά επιτρέποντας στον νεαρό Σαββίδη (κάτω φωτό) να πετύχει το πρώτο του καλάθι με τη Νίκη.

Δεκάλεπτα: 9-17, 15-36, 29-57, 45-76.

ΝΙΚΗ (Γκουγκουτούδης): Μισαηλίδης 5, Στύλλας, Βρεττάς, Κωστούλας 11 (1), Γυφτάκης 2, Κουτίνας 4 (1), Κρίπτσι 3, Σαββίδης 2, Σούκερας 8, Μπουντούρης, Βλαχογιάννης 10.

ΒΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Δελέγκος): Χείλαρης 18 (1), Μόρας 3 (1), Αναγνωστάκης 4 (1), Μαυρογιάννης 9, Τσιλούλης 4, Πάτρας 12, Ιβόσεφ 2, Παπαδάκης 5 (1), Σπυριδωνίδης 9 (1), Τάταρης 10 (1).