Στην Α2 πόλο έμεινε ο Ο.Υ.Κ.Β. – Πήρε την 4η προνομιούχο θέση στα πλέι άουτ

Με τους βαθμούς που είχε κατακτήσει στη Λάρισα, στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές των πλέι άουτ της Α2 πόλο ο Ο.Υ.Κ.Β. είχε κάνει αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του. Σύμφωνα με τους υπολογισμούς χρειαζόταν μία ακόμη νίκη στα τρία ματς που θα έδινε στην Πάτρα το Σαββατοκύριακο. Όμως στην πραγματικότητα είχε ήδη σωθεί και απλά δεν το ήξερε.

Στο κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός» της αχαϊκής πρωτεύουσας διεξήχθησαν οι αγωνιστικές 5-7 των πλέι άουτ της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας της ελληνικής υδατοσφαίρισης. Το «διεξήχθησαν» τρόπος του λέγειν, αφού οι τρεις από τις οκτώ συμμετέχουσες ομάδες δεν εμφανίστηκαν να αγωνιστούν. Πρόκειται για τους ΟΦΗ, Φοίβο Συκεών και Ν.Ο. Ρεθύμνου, που είχαν λίγες έως καθόλου ελπίδες σωτηρίας και προτίμησαν να γλυτώσουν τα έξοδα. Φυσικά υποβιβάστηκαν, όπως και τα Δελφίνια Μεταμόρφωσης που κατέβηκαν κανονικά.

Το δεύτερο κομμάτι των πλέι άουτ μετετράπη σε παρωδία με ευθύνη και της ΚΟΕ, αφού η ποινή του υποβιβασμού στη Β’ Εθνική επί της ουσίας δεν επηρεάζει τις ομάδες που έκαναν… κοπάνα μια και θα έπεφταν και αγωνιστικά. Στην Ομοσπονδία θα πρέπει να δουν πιο σοβαρά ανάλογες περιπτώσεις και ίσως μία ποινή αφαίρεσης βαθμών από την επόμενη σεζόν ή και επιπλέον υποβιβασμού να απέτρεπαν τέτοια φαινόμενα.

Ο Ο.Υ.Κ.Β. τα είχε καταφέρει περίφημα στη Λάρισα κερδίζοντας τα Δελφίνια (10-8), τον Ν.Ο. Ρεθύμνου (7-4) και τη Ν.Ε. Πατρών (9-6), ενώ είχε φέρει και ισοπαλία με τον ΟΦΗ (5-5). Αυτό το Σαββατοκύριακο ήθελε μία ακόμη νίκη για να εξασφάλιζε και μαθηματικά την παραμονή που την πήρε ξεκούραστα μια και χθες το πρωί θα αντιμετώπιζε τον Φοίβο Συκεών, με το ματς να κατακυρώνεται με τέρματα 5-0 α.α. υπέρ των Βολιωτών. Οι αγώνες με Ηλιούπολη και Ν.Ο. Λάρισας αποτέλεσαν τυπική διαδικασία για τον Ο.Υ.Κ.Β., που τους έχασε με 8-7 και 11-7 αντίστοιχα. Έτσι, τερμάτισε στην 4η θέση των πλέι οφ. Τον ξεπέρασε η Ν.Ε. Πατρών που πήρε στα «χαρτιά» και τους τρεις αγώνες της…

Να σημειωθεί ότι το βολιώτικο συγκρότημα πήγε στην Πάτρα και με τρεις απουσίες της τελευταίας στιγμής, αφού οι Ιάσων Λέτσιος, Λευτέρης Ανδρής και Γιάννης Δίπλας έμειναν εκτός αποστολής για διαφόρους λόγους.

Έτσι, ο προπονητής Γιώργος Ντόνας είχε στη διάθεσή του 14 πολίστες που ήταν οι: Γιάννης Μόσιος (τερμ.), Στέργιος Παπαβασιλείου, Μάριος Βάτσος, Κώστας Πετρόπουλος, Λάμπρος Μακρής, Χρήστος Μαρινάγης, Γιώργος Ζακυνθινός, Βασίλης Βλιώρας, Γιώργος Στεργίου, Δημήτρης Χαμίτης, Μηνάς Νικηφορίδης, Μιχάλης Νικολέρης, Σωτήρης Ιωακείμ (τερμ.), Χρήστος Κουφιδάκης.

Αναλυτικότερα, τα παιχνίδια των Βολιωτών:

Ηλιούπολη-Ο.Υ.Κ.Β. 8-7

Το Ηλιούπολη-Ο.Υ.Κ.Β. ήταν το μοναδικό παιχνίδι που έγινε το Σάββατο, με την αθηναϊκή ομάδα να νικά στις λεπτομέρειες με 8-7. Ο Χρήστος Μαρινάγης ήταν ο… ωραίος, αλλά και ο… μοιραίος για το βολιώτικο συγκρότημα. Πέτυχε τέσσερα γκολ, αλλά έχασε και πέναλτι με το σκορ στο 7-7.
Ο Ο.Υ.Κ.Β. έκανε εξαιρετικό come back στην γ’ περίοδο ισοφαρίζοντας σε 6-6, ενώ έχανε 4-2 στο ημίχρονο. Μάλιστα πήρε και το προβάδισμα με 6-7 στο ξεκίνημα του τελευταίου οκταλέπτου, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε δύο γκολ και ενώ ενδιάμεσα είχε το χαμένο πέναλτι του καλύτερου παίκτη του σε αυτό το ματς.

Οκτάλεπτα: 2-1, 2-1, 2-4, 2-1.
Γκολ Ηλιούπολης: Κοντονής 3, Φλώρος 2, Δραγώνας, Γκουρτζίδης, Σκληρός.
Γκολ Ο.Υ.Κ.Β.: Χρ. Μαρινάγης 4, Ζακυνθινός, Βλιώρας, Στεργίου.

Ο.Υ.Κ.Β.-Φοίβος 5-0 α.α.

Όπως γράψαμε πιο πάνω ο Φοίβος Συκεών δεν ταξίδεψε στην Πάτρα και έτσι ο Ο.Υ.Κ.Β. πήρε το παιχνίδι στα «χαρτιά» με τέρματα 5-0, όπως προβλέπεται από τον κανονισμό.

Ν.Ο. Λάρισας-Ο.Υ.Κ.Β. 11-7

Ο.Υ.Κ.Β. και Ν.Ο. Λάρισας έπαιξαν χθες το μεσημέρι για να βγάλουν την… υποχρέωση. Οι Βολιώτες ήταν εκτός κλίματος στα δύο πρώτα οκτάλεπτα και αυτό είχε ως συνέπεια να βρεθούν πίσω στο σκορ με 9-1. Τουλάχιστον συνήλθαν στη συνέχεια και με σερί 0-4 στην τελευταία περίοδο περιόρισαν στο μισό την έκταση της ήττας τους, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 11-7.

Οκτάλεπτα: 5-1, 4-0, 2-2, 0-4.
Γκολ Ν.Ο. Λάρισας: Γλούμης 3, Θεοδωρόπουλος 2, Μαρτζούχος 2, Μεταξιώτης, Μοδέστου, Δ. Στεργίου, Ευσταθίου.
Γκολ Ο.Υ.Κ.Β.: Παπαβασιλείου 2, Κουφιδάκης 2, Ζακυνθινός 2, Βλιώρας.

Τα αποτελέσματα των αγωνιστικών 5-7 στα πλέι άουτ της Α2 πόλο είναι τα εξής:

5η αγωνιστική: Ν.Ο. Λάρισας-Ν.Ο. Ρεθύμνου 5-0 α.α., Ηλιούπολη-Ο.Υ.Κ.Β. 8-7, Δελφίνια-ΟΦΗ 5-0 α.α., Ν.Ε. Πατρών-Φοίβος 5-0 α.α.
6η αγωνιστική: ΟΦΗ-Ν.Ε. Πατρών 0-5 α.α., Ν.Ο. Ρεθύμνου-Δελφίνια 0-5 α.α., Ο.Υ.Κ.Β.-Φοίβος 5-0 α.α., Ηλιούπολη-Γ.Σ. Λάρισας 5-12.
7η αγωνιστική: Ν.Ε. Πατρών-Ν.Ο. Ρεθύμνου 5-0 α.α. Φοίβος-ΟΦΗ δ.δ., Δελφίνια-Ηλιούπολη 8-9, Ν.Ο. Λάρισας-Ο.Υ.Κ.Β. 11-7.