Στην 4η θέση τερμάτισε η Νίκη μετά το 0-0 με τον Πανσερραϊκό

Με ισοπαλία 0-0 στις Σέρρες απέναντι στον Πανσερραϊκό έκλεισε τη χρονιά η Νίκη. Οι «κυανόλευκοι» δεν χαρίστηκαν στους γηπεδούχους, που επιζητούσαν το «τρίποντο», είχαν δοκάρι με τον πρώτο τους σκόρερ, τον Μαροκινό Χικάμ Κανίς, αλλά δεν σκόραραν. Τελικά και η ισοπαλία τούς κράτησε στην κατηγορία μετά την ήττα της Καβάλας στη Βέροια.

Η Νίκη είδε το ματς με σοβαρότητα, πράγμα που φάνηκε και από τους 11 που επέλεξε ο Αλέκος Βοσνιάδης, αφού παρέταξε την καλύτερη δυνατή σύνθεση, αν λάβουμε υπόψη μας την απουσία του τραυματία Αλιατίδη και των τιμωρημένων Μιράντα, Παναγιωτίδη. Μάλιστα ξεκίνησε το ματς ο Κυριακίδης, αν και θεωρείτο αμφίβολος λόγω τραυματισμού. Η μόνη έκπληξη ήταν η παρουσία του Πάνου στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Αθανασίου.

Την εστία υπερασπίστηκε ο Περιστερίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Κάσσο, Γρομητσάρη, Ανδρέου και Πάνο. Αμυντικοί χαφ έπαιξαν οι Μέτσε και Κυριακίδης, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Βλαχομήτρος και Βασιλείου (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), ενώ ο Τσουκαλάς ήταν ο οργανωτής και ο Κουσκουνάς η επιθετική αιχμή.

Παρόμοια διάταξη επέλεξε για τον Πανσερραϊκό ο Γιάννης Γκιόκας ως εξής: Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κατσίκας, ενώ στα μετόπισθεν τοποθετήθηκαν οι Ζέρης (δεξιά), Βάντερσον (αριστερά), Καρασαλίδης και Κεφαλάς (στόπερ). Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Κρητικός, Μαρκιόνι (στον άξονα), Σοφιανός και Μέσι (δεξιά και αριστερά αντίστοιχα), με τον Ανάκογλου «δεκάρι» και τον Κανίς σέντερ φορ.

Ο Πανσερραϊκός είχε μεγάλη ανάγκη τους βαθμούς και ήταν λογικό να κυνηγήσει το γρήγορο γκολ. Στο 5’ ο Κανίς μπήκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά έπεσε στο έδαφος χάνοντας τη δυνατότητα να σουτάρει. Πάντως ο κ. Μαλούτας βρισκόταν κοντά στη φάση και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η πρώτη τελική της συνάντησης καταγράφηκε με τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού και ήταν για λογαριασμό της Νίκης. Ο Πάνος σέντραρε, ο Κεφαλάς έδιωξε προσωρινά με το κεφάλι. Κάτοχος έγινε έξω από την περιοχή ο Μέτσε ο οποίος έκανε το κοντρόλ και το σουτ πριν η μπάλα «σκάσει» στο έδαφος, όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Κατσίκα.

Στο 17’ ο Μαρκιόνι σούταρε, αλλά ο Μέτσε τού έβαλε την κόντρα, ενώ στο επόμενο λεπτό τα «λιοντάρια» παραλίγο να σκοράρουν σε μια ανύποπτη στιγμή. Ο Κανίς επιχείρησε ατομική ενέργεια και σέντρα. Η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και χτύπησε στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Περιστερίδης απέτυχε να την μπλοκάρει, αλλά ευτυχώς για τη Νίκη ήταν εκεί ο Γρομητσάρης, ο οποίος με ανάποδο «ψαλίδι» την απομάκρυνε πριν περάσει τη γραμμή της εστίας.

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο 32’. Ο Μέσι από τα αριστερά συνέκλινε προς τον άξονα και σούταρε, αλλά ο Περιστερίδης απέκρουσε σωτήρια.

Ο 30χρονος πορτιέρο χρειάστηκε να επέμβει και στο 38’ σε σουτ του Σοφιανού. Είχε προηγηθεί ενέργεια του Μέσι που προκάλεσε φάση διαρκείας στα «κυανόλευκα» καρέ.

Από ένα νέο πρόσωπο είχαν οι δύο «μονομάχοι» με την έναρξη της επανάληψης. Για τη Νίκη ο Γκαρσία πήρε τη θέση του Τσουκαλά, ενώ για τον Πανσερραϊκό ο Ντίας αντικατέστησε τον Σοφιανό.

Η είσοδος του Αργεντινού είχε προφανώς πρόθεση να βελτιώσει οργανωτικά τη βολιώτικη ομάδα, η οποία στο πρώτο μέρος δεν εμφανίστηκε ιδιαίτερα απειλητική. Ωστόσο ο Πανσερραϊκός ήταν εκείνος που «φλέρταρε» με το γκολ. Ήταν το 51’ όταν ο Ντίας έβγαλε κάθετη στον Κανίς, ο οποίος μόνος απέναντι στον Περιστερίδη πλάσαρε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Ντίας σούταρε από πλάγια θέση και ο Περιστερίδης παραχώρησε κόρνερ.

Ήταν εμφανές ότι η παρουσία του Ντίας αποτελούσε «πονοκέφαλο» για τους Βολιώτες. Από τα πόδια του Περουβιανού άρχιζαν οι περισσότερες επιθετικές ενέργειες της ομάδας του με τους «κυανόλευκους» να δυσκολεύονται στο να τον αναχαιτίσουν.

Από την άλλη μεριά η Νίκη περιοριζόταν στα αμυντικά της καθήκοντα. Είναι ενδεικτικό το ότι κέρδισε το πρώτο της κόρνερ στο 59ο λεπτό, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 61’ ο Έππας αποτέλεσε τη δεύτερη αλλαγή του Γιάννη Γκιόκα και παραλίγο να αποδειχθεί «χρυσή» τέσσερα λεπτά αργότερα. Από το ημικύκλιο της περιοχής γύρισε το σώμα του και σούταρε δίχως να βρει στόχο. Μπορεί το σουτ του Έππα να μην κατέληξε στην εστία αλλά οι οπαδοί των γηπεδούχων άρχισαν να πανηγυρίζουν. Αιτία το δεύτερο τέρμα της Βέροιας επί της Καβάλας διαμορφώνοντας το 2-1, αποτέλεσμα που ευνοούσε τον Πανσερραϊκό.

Στο 71’ ο Αλέκος Βοσνιάδης έκανε τριπλή αλλαγή με τους Κουσκουνά, Βλαχομήτρο και Βασιλείου να κάνουν χώρο για τους Ροχάνο, Κυρίτση και Στοΐνοβιτς. Δύο λεπτά μετά ο Μέσι βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν απελπιστικά άστοχο.

Στο 84’ ο Κανίς εμβόλισε την «κυανόλευκη» οπισθοφυλακή από τα αριστερά και γύρισε για τον Ντίας, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει μπάλα. Στο 87’ ήταν η σειρά της Νίκης να βγει στην επίθεση. Ο Ροχάνο έστρωσε για τον Κυρίτση, ο οποίος δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ. Αυτό το κατάφερε ο επερχόμενος Γκαρσία, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυνομένου.

Άλλες συγκινήσεις δεν έκρυβε η χθεσινή αναμέτρηση. Στο άκουσμα της είδησης ότι η Καβάλα έχασε στη Βέροια, η ισοπαλία αρκούσε στον Πανσερραϊκό. Έτσι το 0-0 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά, με τους μεν γηπεδούχους να χαίρονται για την παραμονή και τους δε φιλοξενούμενους να ικανοποιούνται που στάθηκαν όρθιοι εκτός έδρας σ’ ένα ματς ειδικών συνθηκών…

Διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας).

Βοηθοί: Χριστοδούλου (Ημαθίας), Αϊναλής (Μακεδονίας).

4ος διαιτητής: Μελτζανίδης (Ημαθίας).

Κίτρινες: Κανίς – Μέτσε, Βασιλείου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κατσίκας, Ζέρης, Βάντερσον, Κεφαλάς, Καρασαλίδης, Μαρκιόνι (71’ Καραμπέρης), Κρητικός, Σοφιανός (46’ Ντίας), Μέσι, Ανάκογλου (61’ Έππας), Κανίς.

ΝΙΚΗ: Περιστερίδης, Κάσσος, Πάνος Ανδρέου, Γρομητσάρης, Μέτσε (92’ Αθανασίου), Κυριακίδης, Βλαχομήτρος (71’ Κυρίτσης), Βασιλείου (71’ Στοΐνοβιτς), Τσουκαλάς (46’ Γκαρσία), Κουσκουνάς (71’ Ροχάνο).