Δεύτερη ήττα υπέστη ο Γ.Σ. Αλμυρού λύγισε με 73-71 από τον Ιωνικό Ιωνίας

Τη δεύτερή του ήττα σε ισάριθμα ματς στους αγώνες κατάταξης για την Γ’ Εθνική μπάσκετ γνώρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Αλμυρού, ο οποίος «λύγισε» με 73-71 από τον Ιωνικό Ιωνίας. Η αναμέτρηση φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Λιτοχώρου που φέρει το όνομα του χρυσού ολυμπιονίκη της άρσης βαρών Πύρρου Δήμα.

Στο ίδιο γήπεδο είχε διεξαχθεί και ο πρώτος αγώνας την προηγούμενη Τετάρτη. Τότε οι «κυανόλευκοι» είχαν ηττηθεί με 83-72 από τον Ναύαρχο Βότση. Αυτό σημαίνει ότι το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης, που θα πραγματποιηθεί την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης στη συμπρωτεύουσα, θα κρίνει ποια ομάδα θα είναι η πρώτη επιλαχούσα σε περίπτωση που προκύψει κενό στη Β’ Εθνική.

Αντίθετα ο ΓΣΑ κατέλαβε την τρίτη θέση με δύο ήττες σε ισάριθμα ματς, αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν χαλάει την εξαιρετική εικόνα που έδειξε σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος. Η ομάδα απέδωσε πολύ καλό μπάσκετ και δικαίως τερμάτισε στη δεύτερη θέση του 4ου ομίλου, αποκτώντας έτσι το δικαίωμα να συμμετάσχει και στους αγώνες κατάταξης.

Όσον αφορά στον αγωνιστικό τομέα, η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι. Μετά το 17-15 υπέρ του στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός απέκτησε διαφορά δέκα πόντων στη δεύτερη περίοδο, αλλά η ομάδα του Παναγιώτη Νάνη αντέδρασε μειώνοντας σε 40-39 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο μέρος, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν «χέρι-χέρι» και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 59-56 υπέρ του Ιωνικού. Παρά την απουσία του Τσαβέ και του Βαλαμούτη ο ΓΣ Αλμυρού κατόρθωσε να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος. Με 34 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη ο Τάσσος με «γκολ φάουλ» ισοφάρισε σε 69-69.

Στην επόμενη επίθεση οι Αλμυριώτες διαμαρτυρήθηκαν για παράβαση μπρος-πίσω από τον Ιωνικό, αλλά οι διαιτητές δεν καταλόγισαν κάτι. Έτσι οι Θεσσαλονικείς ευστόχησαν σε τρίποντο γράφοντας το 72-69 στα 11 δευτερόλεπτα. Οι «κυανόλευκοι» έκαναν ολέθριο λάθος στην επαναφορά της μπάλας δίνοντας τη δυνατότητα στον Ιωνικό με μία εύστοχη βολή να αποκτήσει «μαξιλαράκι» ασφαλείας της τάξης των τεσσάρων πόντων (73-69). Έτσι το μόνο που κατάφερε ο ΓΣΑ ήταν να μειώσει στο τελικό 73-71.

Στα αξιοσημείωτα της συνάντησης ήταν το βροντερό «παρών» που έδωσαν στο κλειστό γυμναστήριο του Λιτοχώρου οι φίλοι του Γυμναστικού δημιουργώντας μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα και αποδεικνύοντας ότι στέκονται διαρκώς στο πλευρό της αγαπημένης τους ομάδας.

Δεκάλεπτα: 17-15, 40-39, 59-56, 73-71.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ (Χριστοφορίδης-Βουλτίδης): Σαρακατσάνος 9 (3), Αγγελόπουλος 12, Παναγιώτου 3, Ματενίδης 19 (4), Καλόγηρος, Σκουλαριώτης, Αντωνιάδης 9 (3), Παππάς, Περιστεράκης 14 (2), Ζωγράφος 7, Βαϊράμης.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Νάνης): Κοντοστάθης 11 (3), Μυλωνάς, Μαμούρας 9, Πολίτης 10 (2), Παπούλιας 19, Χασιώτης 5 (1), Τάσσος 17.