Στ. Ξηροφώτος: Άδικο το αποτέλεσμα – Ο Βόλος δικαιούταν τη νίκη με την ΑΕΛ

Η προσπάθεια των παικτών του Βόλου κόντρα στην ΑΕΛ δεν στάθηκε αρκετή για να αποσπάσουν το θετικό αποτέλεσμα. Προηγήθηκαν στο σκορ με ένα πολύ ωραίο γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση από τον Τάσο Τσοκάνη, ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, για να δεχθούν στη συνέχεια τρία γκολ για να ηττηθούν με 3-1.
Οι «κυανέρυθροι», όσο οι δύο ομάδες αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές, κρατούσαν με άνεση την ισοπαλία και μάλιστα ήταν πιο επικίνδυνοι στην επίθεση. Μετά το 66’ όταν ο διαιτητής Κουτσιαύτης απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Λευτέρη Τσαούση, ο Βόλος δέχθηκε το δεύτερο γκολ από τον Τόρζε στο 83’, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «βυσσινί» σημείωσαν και τρίτο τέρμα με τον Μπούστος.

Σε γενικές γραμμές, ο Βόλος ήταν καλύτερος της ΑΕΛ στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, πατούσε καλύτερα μέσα στο γήπεδο και είχε τις ευκαιρίες να «καθαρίσει» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη, με πιο σημαντική το χαμένο πέναλτι του Βασίλη Μάντζη στο 8’. Το πέναλτι που έκανε ο Οικονόμου στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους και η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε στην ίδια φάση (δεύτερη κίτρινη), άλλαξαν τα δεδομένα του παιχνιδιού.
Ο Βόλος όχι μόνο έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη απέναντι στην ΑΕΛ, αλλά δεν πήρε ούτε το βαθμό της ισοπαλίας. Όπως στο παιχνίδι του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου, οι «κυανέρυρθοι» προηγήθηκαν στο σκορ, ωστόσο, στο τέλος έφυγαν με άδεια χέρια από το «AEL FC Arena».
Ο προπονητής του Βόλου Στέφανος Ξηροφώτος, μίλησε για την ήττα της ομάδας του από την ΑΕΛ με 3-1 και τόνισε πως ήταν ένα άδικο αποτέλεσμα. Επιπλέον υποστήριξε πως ο διαιτητής έγινε ο πρωταγωνιστής του παιχνιδιού.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε: «Όσο ήταν το παιχνίδι έντεκα με έντεκα υπήρχαμε μόνο εμείς στο γήπεδο. Με μια φάση που έγινε στο 46’ δεχθήκαμε δύο κίτρινες και πέναλτι. Επιπλέον στο 65’ μείναμε με εννέα ποδοσφαιριστές και παρόλο αυτά είχαμε κλασικές εύκαιρες αλλά στο τέλος δεχθήκαμε και το 3-1.
Από εκεί και πέρα έγινε ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι και μας αδικεί κατάφορα το αποτέλεσμα. Δεν θα πω αν ο διαιτητής έκανε λάθη ή όχι, απλά θα πω ότι ο διαιτητής δεν πρέπει να είναι ο πρωταγωνιστής και στο συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν».
Για τα νέα παιδιά που έχει ο Βόλος τόνισε: «Έχουμε αρκετά νέα παιδιά. Οι άνθρωποι που «έχτισαν» την ομάδα γνωρίζουν πολύ καλά το ποδόσφαιρο. Έχουμε φέρει και ποιοτικούς ξένους ποδοσφαιριστές και νέα παιδιά. Στο παιχνίδι με την ΑΕΛ έπαιξαν πέντε παιδιά 20 ετών και αυτό δεν έγινε εις βάρος του ποδοσφαίρου. Η ομάδα έχει έμπειρους παίκτες που θα βοηθήσουν τα νέα παιδιά στα δύσκολα ματς και θα μπορέσουν να τα καθοδηγήσουν».

Από την πλευρά του ο προπονητής των «βυσσινί», Μιχάλης Γρηγορίου, στις δηλώσεις του τόνισε τα εξής: «Οι δύο ομάδες προέρχονταν από αντίστροφες ψυχολογίες. Εμείς είχαμε ηττηθεί από τον Παναιτωλικό και ο Βόλος είχε κερδίσει την Ξάνθη. Θέλαμε να επανέλθουμε στις νίκες και όλη η εβδομάδα ήταν αγχωτική. Θέλαμε τη νίκη για να τελειώσουμε την σωτηρία στο 99% και μετά να δούμε κάποια παιδιά και να γίνουμε μια καλύτερη ομάδα.
Το πρώτο 25λεπτο ήμασταν αγχωμένοι, ο Βόλος προηγήθηκε και έκανε και κάποιες ευκαιρίες. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, είχαμε δεχτεί γκολ από τον Αστέρα και τώρα καταφέραμε να το πετύχουμε εμείς. Μας βοήθησε να μπούμε με καλύτερη ψυχολογία στο δεύτερο ημίχρονο και πήραμε τη νίκη με ανατροπή, κάτι που συμβαίνει για δεύτερη φορά κόντρα στο Βόλο».
Για την παρουσία του Τόρζε και του Μπούστος τόνισε ότι: «Ο Τόρζε είναι ένα παιδί με τεράστιες παραστάσεις. Δουλεύει και έχει κίνητρο καθημερινά, όπως και ο Μπούστος. Η εμφάνιση του Γκάμπριελ είναι αντιπροσωπευτική της αξίας του και για αυτό τον πήραμε για να μας βοηθήσει στο μέλλον».

Τη Δευτέρα με Λαμία
Οι αγωνιστικές υποχρεώσεις του Βόλου συνεχίζονται την προσεχή Δευτέρα, με τους «κυανέρυθρους» να αντιμετωπίζουν τη Λαμία στο Πανθεσσαλικό στάδιο. Η προετοιμασία της ομάδας αρχίζει ουσιαστικά από σήμερα, με τον Στέφανο Ξηροφώτο να μην μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες των Βαγγέλη Οικονόμου και Λευτέρη Λύρατζη, οι οποίοι αποβλήθηκαν στο παιχνίδι με την ΑΕΛ. Ο Βολιώτης τεχνικός θα περιμένει να δει μέσα στην εβδομάδα, αν θα μπορεί να έχει στη διάθεσή του τους Αντώνη Ντεντάκη, Θανάση Γκαραβέλη και Έρικ Γέντρισεκ, ο οποίοι δεν ήταν διαθέσιμοι στο ματς με τη Λάρισα, λόγω των προβλημάτων τραυματισμού που αντιμετωπίζουν.