Σκόρπισε απογοήτευση ο Ολυμπιακός Βόλου – Ηττήθηκε με 2-0 από τη Βέροια στη Φιλιππούπολη για τη Φούτμπολ Λιγκ

Κατώτερος των περιστάσεων παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός Βόλου στο χθεσινό ντέρμπι με τη Βέροια στο γήπεδο της Φιλιππούπολης. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 2-0, ως γηπεδούχοι, από τη «Βασίλισσα του Βορρά», με δύο γκολ που δέχθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, από τη «χρυσή» αλλαγή του Σάκη Θεοδοσιάδη, Γιάννη Πασά.
Η ομάδα του Θωμά Γράφα είχε αριθμητικό πλεονέκτημα σε όλο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο, καθώς αποβλήθηκε στο 52’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαρσέλο Πέντα. Ωστόσο, όχι μόνο δεν κέρδισε το ματς, αλλά έχασε, με δύο τέρματα που πέτυχε η Βέροια στις αντεπιθέσεις.
Ο Ολυμπιακός παρουσίασε αδυναμίες στο επιθετικό κομμάτι, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Βοσνιάδη, απέναντι σε μια ομάδα που είχε συνοχή στις γραμμές της, ήταν δυνατή στο χώρο της μεσαίας γραμμής και «χτύπησε» τον Ολυμπιακό, όταν βρήκε την ευκαιρία.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες
Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Θωμάς Γράφας, παρέταξε τους «ερυθρόλευκους» με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Μακρυωνίτης. Από δεξιά προς αριστερά στην άμυνα έπαιξαν οι Γραικός, Βοσνακίδης, Φαζός και Μπουτζίκος. Κεντρικοί μέσοι ήταν οι Τσιάρας και Ρόκας, που είχαν μπροστά τους σε ρόλο κεντρικού επιθετικού μέσου, τον Στεφάνοβιτς. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν ο Ράντι από την αριστερή πλευρά και ο Σκοπελίτης από τη δεξιά. Ο Τσίτας αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.
Από την άλλη πλευρά ο προπονητής της Βέροιας, Σάκης Θεοδοσιάδης, επέλεξε σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Βοσνιάδης. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Μουχάλης και το αριστερό ο Πεταυράκης. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Μαραγκός και Στάμου. Την τριάδα της μεσαίας γραμμής στον άξονα αποτέλεσαν οι Μπλέτσας, Βεργώνης και Πέντα. Στις πτέρυγες αγωνίστηκαν ο Σιμόνι από τη δεξιά πλευρά και ο Μεληκιώτης από την αριστερή. Σέντερ φορ ήταν ο Κανούλας.

Χωρίς ρυθμό το πρώτο μέρος
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ρυθμό και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα στο ματς και να προσπαθεί να βρει χώρους στην επίθεση, προκειμένου να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα. Πάντως, θα πρέπει να τονίσουμε πως σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο δεν σημειώθηκε καμία κλασική ευκαιρία για γκολ. Κάποιες καλές στιγμές είχε ο Ολυμπιακός, σε αντίθεση με την Βέροια που φρόντιζε κυρίως να κρατά μακριά από την περιοχή της τους παίκτες του Θωμά Γράφα.
Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν το τέρμα του Βοσνιάδη στο 13’, όταν ο Τσιάρας ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ράντι έπιασε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 21’ το σουτ που επιχείρησε ο Ράντι βρήκε σε σώμα αμυνόμενου και κατέληξε κόρνερ.
Μετά το 30’ ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε κι άλλο, χωρίς επιθετικές στιγμές από τους δύο «μονομάχους». Στο 44’ ο Τσιάρας επιχείρησε το σουτ από μακρινή απόσταση, δίχως η μπάλα να βρει το στόχο.

«Μονομαχία» Μπουτζίκου-Βεργώνη χθες στη Φιλιππούπολη

«Χτύπησε» στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βέροια
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν, καθώς στο 52’ ο Πέντα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Σκοπελίτη, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα, όμως οι παίκτες του Θωμά Γράφα αδυνατούσαν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή. Όλες οι επιθετικές προσπάθειες ήταν με μακρινά σουτ, καθώς δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα, ούτε να πλαγιοκοπήσουν την άμυνα της Βέροιας.
Στο 53’ η κεφαλιά του Φαζού, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράντι από τη δεξιά πλευρά, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βοσνιάδη.
Στο 60’ ο Ολυμπιακός έχασε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Σκοπελίτης έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Βοσνιάδης έπεσε στην αριστερή πλευρά του τέρματός του και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.
Ο Θωμάς Γράφας έριξε στο ματς στο 63’ τον Βασίλη Κουτσιανικούλη, ο οποίος δεν ήταν απόλυτα εντάξει, καθώς όλη την εβδομάδα ένιωθε ενοχλήσεις και προφυλάχθηκε, προκειμένου να μην πάθει μεγαλύτερη ζημιά. Ο 31χρονος επιθετικός προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε ούτε αυτός να αλλάξει την εικόνα της ομάδας επιθετικά.
Στο 74’ ο Σιμόνι σούταρε από μακριά για τη Βέροια, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μακρυωνίτη, ενώ στο 75’ και στο 77’ δύο σουτ του Σκοπελίτη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Βοσνιάδη, πέρασαν εκτός εστίας.
Ο Σάκης Θεοδοσιάδης στο 75’ πέρασε στο παιχνίδι τον Πασά στη θέση του Βεργώνη και η αλλαγή αποδείχθηκε «χρυσή» για τους φιλοξενούμενους. Ο Πασάς… προειδοποίησε την άμυνα του Ολυμπιακού στο 79’ όταν πλάσαρε από του ύψος του πέναλτι, με τον Φαζό να σώζει την εστία του Μακρυωνίτη με το σώμα του και στη συνέχεια της φάσης απομάκρυνε τη μπάλα από την περιοχή.
Ο Ολυμπιακός ρίσκαρε στο τελευταίο 15λεπτο, όταν ο Θωμάς Γράφας πέρασε στο παιχνίδι και τον Μάρκο Ντούνη (έκανε ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό) στη θέση του Τσιάρα, με τη Βέροια να βρίσκει την ευκαιρία και να «χτυπά» στην επίθεση δύο φορές στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Στο 84’ ο Κουτσανικούλης έχασε τη μπάλα έξω από την περιοχή της Βέροιας, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα επίθεση και ο Πασάς άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ (0-1). Στο επόμενο λεπτό, το μακρινό σουτ του Κουτσιανικούλη έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βοσνιάδη.
Με τη συμπλήρωση των 90’ ο Πασάς και πάλι, με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μακρυωνίτη, γράφοντας το 0-2.

Κίτρινες: Τσιάρας, Σκοπελίτης-Πέντα, Μπλέτσας.
Κόκκινη: 52’ Πέντα (2η κίτρινη).
Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτικής Αττικής).
Βοηθοί: Γεωργακόπουλος, Κορώνας (Πειραιά).
4ος διαιτητής: Παραδεισόπουλος (Πειραιά)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός (89’ Πόζογλου), Τσιάρας (73’ Ντούνης), Σκοπελίτης, Ρόκας, Τσίτας, Στεφάνοβιτς (63’ Κουτσιανικούλης), Ράντι.
ΒΕΡΟΙΑ: Βοσνιάδης, Μουχάλης, Πεταυράκης, Στάμου, Μαραγκός, Μπλέτσας, Βεργώνης (75’ Πασάς), Πέντα, Μεληκιώτης (64’ Σκαθαρούδης), Κανούλας (70’ Ταΐρης), Σιμόνι.

Γράφας: Συγνώμη από τον κόσμο μας
Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θωμάς Γράφας, μετά το τέλος του παιχνιδιού στη συνέντευξη Τύπου τόνισε για το παιχνίδι: «Έγινε ένα παιχνίδι πάρα πολύ δυνατό και από τις δύο ομάδες. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο, στο δεύτερο μέρος, μόλις ο αντίπαλος έμεινε με δέκα παίκτες, προσπαθήσαμε να ρισκάρουμε για να πάρουμε το παιχνίδι, απέναντι σε μια έμπειρη ομάδα, όπως είναι η Βέροια. Δυστυχώς, όμως, δεν μας βγήκε το παιχνίδι. Κάναμε λάθη και τα πληρώσαμε. Είναι από τα παιχνίδια που πρέπει να ξεχάσεις γρήγορα, να σκύψεις το κεφάλι και να δουλέψεις.
Θέλουμε να ζητήσουμε συγγνώμη από τον κόσμο μας, τον οποίο στεναχωρήσαμε. Είναι πολύ νωρίς ακόμη, το πρωτάθλημα έχει δρόμο και χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια, γιατί όλες οι ομάδες είναι καλές και ανταγωνιστικές. Θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στη Βέροια».
Για τον τρόπο που αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός μετά την αποβολή του Πέντα και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε η ομάδα: «Αλλάξαμε το σχηματισμό μας, παίξαμε με διάταξη 4-3-3 και αφήσαμε στο παιχνίδι ότι επιθετικογενή ποδοσφαιριστή είχαμε. Όταν είσαι 0-0 και έχεις αριθμητικό πλεονέκτημα δεν μπορείς να βγάλεις κάποιον επιθετικογενή παίκτη. Τροποποιήσαμε την τακτική μας και στο τέλος αγωνιστήκαμε με διάταξη 4-4-2. Πληρώσαμε, όμως, την αδράνεια μας και την έλλειψη συγκέντρωσης και χάσαμε ένα ματς, το οποίο δεν έδειχνε ότι θα το χάναμε».
Για τη συνέχεια σε Κύπελλο και πρωτάθλημα: «Είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε. Έχουμε δύσκολα παιχνίδια μπροστά μας. Το πρωτάθλημα δεν τελειώνει ούτε τη 2η, ούτε την 5η αγωνιστική. Εμείς αρχής γενομένης από το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Απόλλωνα Πόντου για το Κύπελλο πρέπει να σηκώσουμε κεφάλι. Μάλιστα, ακολουθεί ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι για μας με τα Τρίκαλα εκτός έδρας για το πρωτάθλημα. Πηγαίνουμε βήμα-βήμα και βλέπουμε μπροστά μας το παιχνίδι της Τετάρτης για το Κύπελλο Ελλάδος, έναν θεσμό που μας ενδιαφέρει».
Από την πλευρά του ο τεχνικός της Βέροιας, Σάκης Θεοδοσιάδης, στις δηλώσεις του τόνισε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, να ντέρμπι θα έλεγα από τα παλιά, σ’ έναν καλό αγωνιστικό χώρο, με κόσμο στις κερκίδες. Όσον αφορά το καθαρό αγωνιστικό κομμάτι, θα έλεγα πως ο Ολυμπιακός Βόλου μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Όσο περνούσε, όμως, ο χρόνος, βρήκαμε και εμείς τη συνοχή μας και αρχίσαμε να μπαίνουμε στο παιχνίδι. Θα έλεγα, πως ήταν ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο. Είχε κάποιες προϋποθέσεις για γκολ Ολυμπιακός, αλλά είχαμε και εμείς ευκαιρίες. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, γιατί έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, καθώς μείναμε πολύ νωρίς με δέκα παίκτες, η αντίδρασή τους ήταν πάρα πολύ καλή. Πολλές φορές, όμως, όταν μένεις με παίκτη λιγότερο αυτό σου βγαίνει σε καλό. Θεωρώ ότι με τις αλλαγές που κάναμε βάλαμε τις βάσεις έτσι ώστε να πάρουμε μία πολύ σημαντική νίκη αυτοπεποίθησης και ψυχολογίας για τη δύσκολη συνέχεια. Είμαστε σ’ ένα πρωτάθλημα που έχει πάρα πολύ καλές και ιστορικές ομάδες και βρισκόμαστε ακόμη στις πρώτες αγωνιστικές. Πρέπει, ωστόσο, να ξεχάσουμε το παιχνίδι αυτό και να αφοσιωθούμε στο ματς που έχουμε στην έδρα μας με την Τρίγλια. Εύχομαι στον Ολυμπιακό Βόλου καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και θέλω και πάλι να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το ψυχικό σθένος που έδειξαν, όταν μείναμε με δέκα παίκτες και πήραν μία σημαντική νίκη, απέναντι σε έναν πολύ καλό αντίπαλο».

Κεντρική φωτό: Προσπάθεια του Ιμπάν Ράντι στο χθεσινό παιχνίδι