Σκορ και θέαμα ο Μαγνησιακός

Σκορ και θέαμα προσέφερε ο Μαγνησιακός το απόγευμα του Σαββάτου στο «Κιούπι». Το συγκρότημα του Βασίλη Πανόπουλου πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή του νίκη στην Α’ ΕΠΣΘ με το επιβλητικό 6-0 επί του Πηλέα. Μάλιστα, κατάφερε να πετύχει μισή ντουζίνα γκολ, όπως και στον αγώνα της πρεμιέρας με τον Άνθιμο Γαζή. Απόλυτα δίκαιη η επιτυχία των «κυανολεύκων» που ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι διεξήχθη σε βαρύ τερέν λόγω της βροχής με τον Μαγνησιακό να έχει την κατοχή της μπάλας και να ψάχνει το γκολ. Ήταν σαφώς πιο δραστήριος και στο πρώτο δεκάλεπτο κέρδισε τέσσερα κόρνερ που πέρασαν ανεκμετάλλευτα, ενώ η πρώτη του καλή στιγμή καταγράφηκε στο 12’ με το άστοχο σουτ του Χατζητρακόσια.
Ο τελευταίος σέντραρε στο 15’ για τον Βασιλείου, αλλά την τελευταία στιγμή πρόλαβε ο Χιούσι και παραχώρησε νέο κόρνερ με το κεφάλι. Πέντε λεπτά αργότερα και μετά από μία ακόμη σέντρα του Χατζητρακόσια, ο Προβιάς έπιασε τη σκαστή κεφαλιά, αλλά είδε τη μπάλα να περνά άουτ. Ο ίδιος σούταρε στο 37’ χωρίς και πάλι να βρει στόχο. Στο επόμενο λεπτό ο Τσένα πλάσαρε από πλάγια θέση και ο Πρωτούλης έδιωξε δύσκολα με το πόδι.

Ο Οικονόμου (δεν διακρίνεται) «κρεμά» τον Πρωτούλη για το 5-0

Το γκολ που δικαιούταν ο Μαγνησιακός ήλθε στο 39ο λεπτό. Ο Τσένα έβγαλε σέντρα από τα αριστερά για τον Θεοδωρόπουλο, που γύρισε πολύ όμορφα το σώμα του και με σουτ «νίκησε» τον Πρωτούλη. Δύο λεπτά αργότερα έγινε το 2-0 όταν οι γηπεδούχοι συνδυάστηκαν όμορφα και ο Χατζητρακόσιας έκανε την ασίστ για τον Τσένα, που τελείωσε τη φάση με άψογο πλασέ.
Με την ίδια ορμή που τελείωσε το α’ μέρος, έτσι ξεκίνησε στην επανάληψη ο Μαγνησιακός, που πολύ γρήγορα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη. Στο 47’ είχαμε το 3-0 όταν από κόρνερ των γηπεδούχων οι αμυνόμενοι δεν απομάκρυναν και ο προωθημένος Κοντοβάς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με σουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι αμυντικοί του Πηλέα δεν συνεννοήθηκαν σωστά και ο Δεμίρης από κοντά πέτυχε το τέταρτο τέρμα του Μαγνησιακού.
Ο Πηλέας θα μπορούσε να σκοράρει στο 53’ όταν ο Δημόπουλος βρέθηκε τετ α τετ με τον Βίτσο και πλάσαρε άουτ. Αμέσως μετά ο Μαγνησιακός έβγαλε κόντρα επίθεση και ο Οικονόμου με θαυμάσιο πλασέ «κρέμασε» τον Πρωτούλη και έγραψε το 5-0.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πόδι στο.. γκάζι και στο 62’ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τσένα βρέθηκε απέναντι με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων, που κατάφερε να αποκρούσει.
Στο 71’ ο Προβιάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Βασιλείου με κεφαλιά σημείωσε το 6-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Τσιάνος σημάδεψε τη συμβολή των δοκών με μακρινό σουτ, ενώ δύο ακόμη ευκαιρίες είχε ο Μαγνησιακός μέσα σε ένα δίλεπτο (77’-78’). Πρώτα υπήρξε η φάση του διπλού δοκαριού με τους Δεμίρη σε σέντρα-σουτ και Θεοδωρόπουλο στην επαναφορά της μπάλας, ενώ ακολούθησε το χαμένο τετ α τετ του Μυλωνά, με τον Πρωτούλη να σώζει την εστία του από μία ακόμη παραβίαση.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βίτσος, Οικονόμου, Τσένα (64’ Μυλωνάς), Κοντοβάς, Προβιάς, Μάιπας, Βασιλείου, Τσιάνος (81’ Δοδοντσίδης), Θεοδωρόπουλος, Δεμίρης (81’ Αντωνόπουλος), Χατζητρακόσιας (72’ Βατίστας).
ΠΗΛΕΑΣ: Πρωτούλης, Χιούσι, Καζάκης (54’ Μπαντής), Φώτου, Αλβανόπουλος, Παπαπορφυρίου (51’ Τσακμακάς), Καμπέρης, Βαΐτσης, Δημόπουλος, Θάνος, Τσελεπίδης (60’ Αναστασόπουλος).