Πρώτη νίκη για την Αγία Παρασκευή

Η Αγία Παρασκευή πέρασε με 1-3 από το γήπεδο του Αγ. Γεωργίου Νηλείας και πήρε το πρώτο «τρίποντο» τη φετινή σεζόν, ενώ αντιθέτως ο νεοφώτιστος Άνθιμος Γαζής γνώρισε τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Το 0-1 στο 30′ όταν από παράλληλη σέντρα του Καραγιάννη, σκόραρε με πλασέ ο Τρίμμης ολοκληρώνοντας ιδανικά μια ωραία ομαδική προσπάθεια με αρκετές πάσες. Η ισοφάριση στο ξεκίνημα της επανάληψης, στο 49′ με σουτ του Κίτσα ύστερα από μεταβίβαση του Τζήμα. Το 1-2 έγινε στο 75′ και ήταν παραπλήσιο γκολ με το πρώτο των φιλοξενουμένων. Αυτή τη φορά την παράλληλη πάσα την έκανε ο Κούκιος και σκόρερ χρίστηκε ο Καραγιάννης. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 82′ με πλασέ του Μπόλη ύστερα από ασίστ του Μαρμαρινού.

Ο Άνθιμος Γαζής έγινε επικίνδυνος στο πρώτο μέρος στο 25′ όταν ο Κίτσας έφυγε μόνος προς τη μεγάλη περιοχή αλλά τον πρόλαβε ο τερματοφύλακας και στο 58′ με σουτ του Μπακογιάννη που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο. Από την άλλη, η Αγία Παρασκευή είχε αρκετές φάσεις με κύριους εκφραστές τους Μπόλη και Καραγιάννη σε τρία τετ-α-τετ, ενώ κεφαλιά του τελευταίου στο β’ 45λεπτο έδιωξε με τα πόδια ο γκολκίπερ Ζαρίφης λίγο πριν τη γραμμή του τέρματος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν οκτώ παίκτες στην ενδεκάδα από την ακαδημία τους, ενώ αγωνίστηκαν τρεις γεννηθέντες το έτος 2002.

Α. ΓΑΖΗΣ: Ζαρίφης, Δημόπουλος (62′ Καρούτσος), Αλεξίου (89′ Μπόγιαν), Παρασκευάς (46′ Τζήμας), Κωστάκης, Μυλωνάς, Έλσον, Σαραφίδης, Ταφίλης (46′ Μπακογιάννης), Παπαδόπουλος, Κίτσας.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Τσιτσιρίκος, Παναγιώτου, Κούκιος, Λούμπαρδος, Σιγάλας, Λιάτσικος (60′ Τσίλογλου), Χατζηγεωργίου (15′ λ.τρ. Κοπάνας-75′ Σαμαράς), Χατζημητροφάνης, Καραγιάννης, Τρίμμης (60′ Μαρμαρινός), Μπόλης.