Σκορ και θέαμα από τον Θησέα – Συνέτριψε με 5-0 την Ποταμιά στο γήπεδο Αγριάς

Ο Θησέας Αγριάς πήρε άνετη νίκη κόντρα στην Ποταμιά, κερδίζοντας την ομάδα της Ευρυτανίας με το εμφατικό 5-0. Οι «πράσινοι» καθάρισαν το παιχνίδι από το πρώτο μέρος, με σκόρερ τους Σιώμο, Κοτζαθανάση και Βλάχο, ενώ οι Ζαχαράκης και Διαμαντόπουλος βρήκαν δίχτυα στο δεύτερο μέρος.
Η χθεσινή ήταν η πρώτη φετινή νίκη του Θησέα στο πρωτάθλημα, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Πιερικό στην πρεμιέρα και την ισοπαλία στην έδρα του Α.Ο. Σελλάνων στην 2η αγωνιστική. Μάλιστα η χαρά των ανθρώπων και των φιλάθλων της ομάδας ήταν διπλή, αφού τρεις από τους πέντε σκόρερ και συγκεκριμένα οι Σιώμος, Ζαχαράκης, Κοτζαθανάσης, είναι Αγριώτες.
Ο τεχνικός των γηπεδούχων, Λάκης Μπακάλης, παρέταξε τους «πράσινους» με σύστημα 4-4-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Κεφαλάς. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε, ο Κυρίτσης και το αριστερό ο Ερ. Βαν Ντε Γουίχε, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Γιαουπλάρι και Ιακωβίδης. Κεντρικοί μέσοι ήταν οι Χατζησταμάτης και Κοτζαθανάσης. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν, ο Ιωαννίδης από τη δεξιά πλευρά και ο Πέτσης από την αριστερή. Τέλος, στην επίθεση τοποθετήθηκαν οι Σιώμος και Βλάχος.

Σε μια παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το ματς με τον Θησέα Αγριάς να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Από το πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» κατάφεραν να «κλειδώσουν» τη νίκη και φυσικά τους τρεις βαθμούς. Στο 4’ ο Σιώμος άνοιξε το σκορ (1-0), με ωραίο γυριστό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον αρχηγό τους, τον Κοτζαθανάση στο 9’, με εξαιρετικό σουτ από μεγάλη απόσταση. Το τρίτο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο για τους «πράσινους» σημείωσε ο Βλάχος στο 24’, με κοντινό πλασέ, έπειτα από ωραία σέντρα του Πέτση.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θησέας Αγριάς δεν σίγασε. Στο 77’ ο Ζαχαράκης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, υποδεχόμενος τη μπάλα από σέντρα που βγήκε από την αριστερή πλευρά, σημειώνοντας το 4-0, με άψογο πλασέ από κοντά. Το τελικό 5-0 για την ομάδα του Θησέα πέτυχε ο Διαμαντόπουλος στο 84’, ο οποίος κατάφερε με δυνατό σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή, με ατομική ενέργεια και ιδανικό τελείωμα.

Διαιτητής: Νίτσας (Λάρισας).
Βοηθοί: Μάνος, Ντελέζος (Λάρισας).
ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ: Κεφαλάς, Ι. Κυρίτσης, Ιακωβίδης, Γιαουπλάρι (72’ Μπόρας), Ε. Βαν Ντε Γουίχε, Χατζησταμάτης (67’ Γαλανόπουλος), Πέτσης, Σιώμος, Βλάχος (59’ Ζαχαράκης), Κοτζαθανάσης, Ιωαννίδης (64’ Διαμαντόπουλος).
ΠΟΤΑΜΙΑ: Ανδρούτσος, Μπούμπουρης (82’ Χρυσικός), Αθανασόπουλος (82’ Γιανναλόπουλος), Ξαγάρας, Φαρμάκης, Κατσαρής, Νούλας (80’ Ηλιάδης), Λέρης, Ρομάν, Γεννιτσαρόπουλος, Ζαραβέλης (46’ Σταμούλης).

Μπακάλης: Είμαστε ικανοποιημένοι
Ο τεχνικός του Θησέα Αγριάς, Λάκης Μπακάλης, με δηλώσεις του στη «ΘτΔ» επεσήμανε πως η πορεία των «πράσινων» είναι σταθερή και πως όλοι στην ομάδα είναι ευχαριστημένοι. Αναλυτικότερα: «Ήταν μια καλή εμφάνιση. Είχαμε διάρκεια στο παιχνίδι μας και δείξαμε πως είχαμε και καλή διάθεση. Δημιουργήσαμε πολλές φάσεις και πετύχαμε πολλά γκολ. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Η αγωνιστική πορεία μας είναι σταθερή. Είμαστε ικανοποιημένοι και συνεχίζουμε».