Παλικαρίσιος βαθμός για Γ.Σ.Αλμυρού – Απέσπασε 0-0 στην έδρα του Πιερικού

Ένας ψυχωμένος Γ.Σ. Αλμυρού κατάφερε να μείνει «όρθιος» στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, αποσπώντας «λευκή» ισοπαλία από τον Πιερικό, που είναι το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου. Με σύμμαχο και την τύχη, αφού οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια, οι «κυανόλευκοι» κατέκτησαν έναν πολύτιμο βαθμό στην 3η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.
Ο Γ.Σ. Αλμυρού παρουσιάστηκε πολύ καλά διαβασμένος στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο προπονητής Στέλιος Αρσένος επέλεξε το ακόλουθο σχήμα: Τερματοφύλακας ο Πολυμέρου. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Λάμπος και αριστερός ο Αγγελής, ενώ οι Κυριάκος και Παπακώστας συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι Ζενούνης, Δημηνάς (ο οποίος επέστρεψε στον ΓΣΑ) και Δερμιτζάκης τοποθετήθηκαν στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Από τα άκρα επιχειρούσαν οι Αγιασιώτης και Βουρδάκης, ενώ ο Αναστασίου χρησιμοποιήθηκε στη θέση του σέντερ φορ.
Όποτε μπορούσε ο Γ.Σ. Αλμυρού προσπαθούσε να απειλήσει όπως έγινε στη φάση του 20ου λεπτού με τον Δημηνά που βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σούταρε άουτ. Στο επόμενο εξάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πιέστηκαν αρκετά και εκεί η τύχη τους βοήθησε, αφού σε δύο περιπτώσεις οι παίκτες του Πιερικού σημάδεψαν τα δοκάρια του Πολυμέρου.
Στο 23’ ο Τουλίκας σέντραρε από τα αριστερά και ο Σαχινίδης έπιασε το γυριστό σουτ με τη μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι. Στο 26’ ο Δεμηρτζόγλου τροφοδότησε τον Τουλίκα, που έβγαλε συρτή σέντρα. Πάλι ο Σαχινίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και προσπάθησε να εκτελέσει. Όμως ο Πολυμέρου έπεσε και απέκρουσε, με τη μπάλα να βρίσκει και στο δεξί δοκάρι του ξανά πριν καταλήξει κόρνερ.

Οι Αλμυριώτες βρέθηκαν ξανά στο προσκήνιο στο 29’ με τον Αναστασίου να επιχειρεί να κρεμάσει από μακριά τον Γουναρίδη, που τον είδε λίγο έξω από την εστία του. Ωστόσο, η λόμπα του δεν βρήκε στόχο. Η τελευταία καλή φάση στο α’ μέρος καταγράφηκε στο 35’ όταν σε σέντρα του Χαρτσιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Κυπαρίσσης γύρισε για τον Σαχινίδη, με τον τελευταίο να αποτυγχάνει στην προβολή του.
Στην επανάληψη ο Πιερικός συνέχισε να υπερέχει, με τον Γυμναστικό να κρατά γερά στην άμυνα και να προσπαθεί να βγει στην κόντρα για να απειλήσει τους γηπεδούχους. Στο 52’ μακρινό σουτ του Ιβανίδη μπλόκαρε ο σωστά τοποθετημένος Πολυμέρου. Σουτ του Βουρδάκη στο 58’ μπλόκαρε ο Γουναρίδης, ενώ αυτό που επιχείρησε ο Μηλιώτης στο 61’ πέρασε άουτ. Στο 82’ ο Πολυμέρου έκανε μεγάλη απόκρουση σε κοντινό σουτ του Σαχινίδη, κρατώντας το 0-0. Ο Πιερικός είχε και τρίτο δοκάρι στο ματς με τον Κριεμάντι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.
Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του χθεσινού αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Πιερικού Αλέκου Ταξίδη.
Διαιτητής: Αναστασόπουλος (Χαλκιδικής).
Βοηθοί: Μαλανδρής, Γούτας (Χαλκιδικής).
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Γουναρίδης, Μπούζουρας, Β. Τουλίκας, Ρογγότης, Τακίδης, Μακρής (84’ Κριεμάντι), Κυπαρίσσης (75’ Λαζαρίδης), Ιβανίδης, Σαχινίδης, Χαρτσιάς, Δεμηρτζόγλου (59’ Μηλιώτης).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Πολυμέρου, Λάμπος, Αγγελής, Κυριάκος, Παπακώστας, Ζενούνης, Δερμιτζάκης (88’ Κόκκας, 89’ λ.τρ. Φούκης), Αγιασιώτης (86’ Αράπης), Δημηνάς (65’ Μπέικος), Αναστασίου, Βουρδάκης.