Άνετα η Ακρόπολη νίκησε 0-4 τον Πύρασο

Η Ακρόπολη έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, ήταν ιδιαίτερα δραστήρια μεσοεπιθετικά και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει 0-4 του Πυράσου στο βοηθητικό του ΕΑΚ σκοράροντας από δύο φορές σε κάθε ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε κι έκλεισε ο Φουρκιώτης, ενώ ενδιάμεσα σκόραρε δύο φορές ο Παγώνης.
Ο Φουρκιώτης έκανε το 0-1 στο 26′ με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Γκάγκα ΙΙ, το 0-2 από τον Παγώνη στο 39′ με πλασέ από κοντινή απόσταση ύστερα από ασίστ του Αξιώτη, το 0-3 στο 66′ από τον Παγώνη με πλασέ στην κίνηση μετά από κούρσα και σέντρα-ασίστ του Τσουκάλη, ενώ ο Φουρκιώτης έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά για το 0-4 στο 76ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος απόκρουση του Λανάι σε προσπάθεια του Μητρομάρα. Ο νεαρός επιθετικός που εμπιστεύεται ο Κώστας Παπαστεργίου, με τα δύο γκολ το Σάββατο έφθασε τα 5 στο πρωτάθλημα αφού είχε προηγηθεί το χατ τρικ της πρεμιέρας και συνολικά 9 αν προσθέσουμε τα τέσσερα στο ματς Κυπέλλου.

Για τον Πύρασο, σουτ του 15χρονου Καραδήμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε άουτ (46′), ενώ την ίδια κατάληξη είχε προσπάθεια από πλάγια δεξιά θέση του Μπασδάνη (85′). Η Ακρόπολη από την άλλη, είχε αρκετές καλές ευκαιρίες: σουτ του Παγώνη λίγο άουτ (5′), μακρινό σουτ του Τσεκούρα απέκρουσε ο τερματοφύλακας (17′), σουτ του Γκάγκα ΙΙ από το ύψος μεγάλης περιοχής λίγο άουτ (18′), ατομική ενέργεια και σουτ του πολύ καλού Τσεκούρα άουτ (21′), τετ-α-τετ ο Αξιώτης απέκρουσε με το πόδι ο Λανάι (32′), κεφαλιά του Γκάγκα Ι από τη μικρή περιοχή έφυγε άουτ (33′), σουτ του Τσεκούρα λίγο άουτ (44′). Στην επανάληψη, καλύτερες φάσεις με άστοχο πλασέ του Φουρκιώτη (62′), σουτ του Τσεκούρα από ευνοϊκό σημείο που κόντραρε στον Κωστούλα (69′) και διπλή φάση στο φινάλε με Τσουκάλη και Μητρομάρα. Στα αξιοσημείωτα ότι έπαιξε ο Αγχιαλίτης επιθετικός Δημήτρης Μπασδάνης φορώντας τη φανέλα του Πυράσου ξανά σε επίσημο αγώνα ύστερα από 11 χρόνια.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Λανάι, Γ. Τσάμης, Κόκκαλης, Κερατίδης (46′ λ.τρ. Γκόλιας), Αντωνιάδης, Σταντσούρης, Δ. Καραδήμας, Καραφώτης (61′ Μπασδάνης), Κωστούλας, Γάτος (57′ Θεοδωρόπουλος), Παπαδογεώργος (68′ Γκαραβέλας).
ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Κοντογιάννης, Ζάγκας, Τ. Κολυμήτρας, Φώτου, Γκάγκας, Κ. Κολυμήτρας, Τσεκούρας, Γκάγκας (75′ Δάρης), Φουρκιώτης, Παγώνης (68′ Μητρομάρας), Αξιώτης (57′ Τσουκάλης).