Σε θέση ισχύος ο Βόλος μετά το “δύο στα δύο” στα πλέι άουτ

Σ’ ένα παιχνίδι «ζωής ή θανάτου» ο Βόλος ανταπεξήλθε εξαιρετικά, «ισοπέδωσε» με 4-1 την Κηφισιά στο Πανθεσσαλικό, για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ και έκανε άλμα παραμονής στη Σούπερ Λιγκ. Οι «κυανέρυθροι» έκαναν το «δύο στα δύο» στο μίνι πρωτάθλημα και είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει απώλειες βαθμών.

Ήταν εξ αρχής ένα παιχνίδι… έξι πόντων. Έτσι το αντιμετώπιζαν όλοι στην ομάδα του Βόλου πριν την έναρξή του. Το ματς της χρονιάς, που θα έκρινε πολλά, όσον αφορά τον στόχο της παραμονής στη Σούπερ Λιγκ.

Η αναμέτρηση με την Κηφισιά, ωστόσο, πέρα από τη μεγάλη βαθμολογική σημασία, ήταν και ιδιαίτερη για τους «κυανέρυθρους», που ήθελαν τη νίκη για να πάρουν και το αίμα τους πίσω, ύστερα από τα όσα συνέβησαν στο παιχνίδι της Καισαριανής για την κανονική περίοδο. Αναφερόμαστε στην υπόθεση Τεττέι, που είχε ως αποτέλεσμα ο Βόλος να χάσει εκείνο το ματς στα «χαρτιά» και να αλλοιωθεί η βαθμολογία, καθώς μέσα στον αγωνιστικό χώρο το βολιώτικο συγκρότημα είχε αποσπάσει «λευκή» ισοπαλία.

Παράλληλα, ο Βόλος με τη νίκη που σημείωσε απέκτησε και πλεονέκτημα, έναντι της Κηφισιάς, σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στο τέλος, καθώς έχει να επιδείξει δύο νίκες, έναντι μιας της ομάδας των Βορείων Προαστίων τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Οι παίκτες του Χρήστου Κόντη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με το… μαχαίρι στα δόντια. Ήταν απόλυτα προσηλωμένοι στον στόχο τους και κατάφεραν πολύ γρήγορα να σημειώσουν δύο τέρματα, στο 3’ με τον Κόμπα και στο 11’ με τον Γκαρσία, πετυχαίνοντας τον απόλυτο αιφνιδιασμό στον αντίπαλο.

Στη συνέχεια, βέβαια, έδωσαν χώρο στην Κηφισιά, η οποία μείωσε το σκορ στο 33’ με έναν πρώην παίκτη του Βόλου, τον Όγκνιεν Οζέγκοβιτς, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν δύο σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους και τον Ντάνιελ Κόβατς να αναδεικνύεται σε φύλακα άγγελο της εστίας τους Βόλου. Η παρουσία του Ούγγρου τερματοφύλακα ήταν καθοριστική στο να φτάσουν οι «κυανέρυθροι» στη νίκη, όπως φυσικά και αυτή του Χουάν Γκαρσία. Ο Αργεντινός επιθετικός σκοράροντας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους το τρίτο γκολ του Βόλου (δεύτερο προσωπικό στο ματς), έδωσε… μαξιλαράκι δύο τερμάτων στην ομάδα του, σ’ ένα καθοριστικό χρονικό σημείο του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το βολιώτικο συγκρότημα διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από την Κηφισιά, η οποία όπως ήταν φυσικό ρίσκαρε παίζοντας επιθετικά. Μάλιστα, ο Βόλος ήταν η ομάδα που έφτασε σε τέταρτο τέρμα με τον νεοεισελθώντα Παναγιώτη Μωραΐτη στο 85’, με τη νίκη να παίρνει διαστάσεις θριάμβου για τους «κυανέρυθρους».

Η νίκη επί της Κηφισιάς, η οποία πανηγυρίστηκε έξαλα στα αποδυτήρια, έφερε τον Βόλο στην 11η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς, όντας η μοναδική ομάδα που έχει δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι άουτ (είχε νικήσει και τον Αστέρα με 2-0 στην Τρίπολη στην πρεμιέρα).

Ο Βόλος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο και την ισοπαλία στους «Ζωσιμάδες», ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και στον Παναιτωλικό και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία, παρότι απομένουν άλλα πέντε παιχνίδια για την ολοκλήρωση του μίνι πρωταθλήματος.

Οι «κυανέρυθροι» αποσπάστηκαν έξι βαθμούς από τον ουραγό ΠΑΣ Γιάννινα, τρεις από την Κηφισιά, ενώ ξεπέρασαν στη βαθμολογία κατά ένα βαθμό τον Παναιτωλικό, τον οποίο θα αντιμετωπίσουν το προσεχές Σάββατο 6 Απριλίου στο Αγρίνιο για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ.

Για πρώτη φορά φέτος ο Βόλος πετυχαίνει τέσσερα γκολ στο πρωτάθλημα, με τον Χρήστο Κόντη να έχει σημαντική συνεισφορά στο καλό πρόσωπο που παρουσιάζει η ομάδα στα τελευταία παιχνίδια.

Ο Χουάν Γκαρσία με τα δύο τέρματα που σημείωσε κόντρα στην Κηφισιά έφτασε τα επτά στο πρωτάθλημα, με τον Αργεντινό να βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση (είχε σκοράρει και την 1η αγωνστική των πλέι άουτ στην Τρίπολη), στην πιο κρίσιμη καμπή το πρωταθλήματος για τον Βόλο.

Για τον Μαξιμιλιάνο Κόμπα αυτό ήταν το πέμπτο του τέρμα στη Σούπερ Λιγκ, συνεχίζοντας τις πολύ καλές τους εμφανίσεις, σημειώνοντας καθοριστικής σημασίας τέρματα.