“Πέταξε” άλλους δύο βαθμούς η Νίκη, 1-1 με Βέροια

Ούτε το δεύτερο φετινό παιχνίδι της Νίκης στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2 ήταν νικηφόρο. Οι «κυανόλευκοι» παραχώρησαν ισοπαλία 1-1 στη Βέροια στο Πανθεσσαλικό, χάνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς, με τη Νίκη να έχει μόλις ένα πόντο στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Το βολιώτικο συγκρότημα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 43’ με γκολ του Μπουόλι, για να ισοφαρίσει στο 60’ με χτύπημα φάουλ του Μιράντα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αυτή που είχε την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας να φτάσει στο γκολ. Απέναντι σε μια Βέροια που έπαιζε με αντεπιθέσεις, φροντίζοντας να αμύνεται σωστά, παίζοντας δυνατά.
Το Πρώτο σουτ στο παιχνίδι ήταν στο 14’ για λογαριασμό της Νίκης. Ο Παναγιωτίδης σούταρε με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 16’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κυριακίδη, ο Δεληζήσης έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Μέτσε, το πρώτο σουτ σταμάτησε στα σώματα των αμυνόμενων της Βέροιας, ενώ το νέο σουτ του Μέτσε έφυγε άουτ.

Η Νίκη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίωρο, ήταν η ομάδα που είχε τέσσερις τελικές, δίχως όμως κάποια από τις ευκαιρίες να χαρακτηρίζεται ως κλασική.

Για να φτάσουμε στο 43’ όπου η Βέροια κόντρα στη ροή του παιχνιδιού άνοιξε το σκορ. Ο Μπελεβώνης έφυγε στην αντεπίθεση από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή, έκανε το γύρισμα στην καρδιά της περιοχής, με τον Μπουόλι να μπαίνει με την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αλέκος Βοσνιάδης έριξε στο παιχνίδι τους Ροχάνο και Μορέιρα στις θέσεις των Τσουκαλά και Μιλούνοβιτς, με σκοπό να αλλάξει προς το καλύτερο η εικόνα της Νίκης επιθετικά.

Πράγματι οι «κυανόλευκοι» άρχισαν να αναπτύσσονται καλύτερα και στο 52’ η Νίκη έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Σε διαγώνιο σουτ του Μιράντα, ο Στίκας έδιωξε πάνω στη γραμμή κρατώντας το 0-1 για την ομάδα του.

Τελικά, η ισοφάριση ήρθε για τη Νίκη στο 60’. Ο Μιράντα εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο τείχος, ξεγέλασε τον Παπαδόπουλο και κατέληξε στο βάθος της εστίας του, για να γίνει το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα, στο 61’, σε δυνατό σουτ του Μέτσε η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Νέα ευκαιρία για τη Νίκη στο 66’. Ο Παναγιωτίδης έβγαλε κάθετα στον Ροχάνο, με τον Αργεντινό να κάνει τη συρτή σέντρα σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 90’ η Νίκη «άγγιξε» το 2-1, όμως το σουτ του Παναγιωτίδη δεν είχε ευτυχή κατάληξη για τους «κυανόλευκους», καθώς αμυντικός των φιλοξενουμένων έδιωξε πάνω από τη γραμμή του τέρματος.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Βέροια έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει γκολ και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Ο Μπουόλι εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα, έγινε κάτοχος της μπάλας, έστρωσε στον αμαρκάριστο Κατσούκη, όμως το πλασέ στην κενή εστία κόντραρε στον Φασίδη και πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Σιντόρης (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Δεδικούσης, Παραφέστας (Λάρισας)
4ος διαιτητής: Ξηρογιάννης (Βοιωτίας)
Κίτρινες: Κάσσος, Κυριακίδης-Παπαχρήστος, Στίκας, Μπουκουβάλας, Παπαδόπουλος, Φασίδης.
NIKH: Μπάγιτς, Κυριακίδης, Αναστασίου, Δεληζήσης, Ανδρέου, Μέτσε, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς (46’ Ροχάνο), Μιλούνοβιτς (46’ Μορέιρα), Κάσσος, Σιαφά (83’ Γρομητσάρης).
ΒΕΡΟΙΑ: Παπαδόπουλος, Μουχάλης, Παπαχρήστος, Στίκας, Μαραγκός, Μπούζας (61’ Ορφανίδης), Ισαακίδης (87’ Περδίκης), Μπελεβώνης (74’ Κατσούκης), Φασίδης, Μπουόλι, Μπουκουβάλας (87’ Ιωάννου).