“Λύγισε” στο δεύτερο ημίχρονο η Αγριά στα Γιάννενα

Δύσκολα έβαλε στον ΣΚ Ιωάννινα η Αγριά, αλλά στο β’ μέρος λύγισε με 74-63 εκτός έδρας. Η ομάδα των Γιώργου Κοσμάτου και Σπύρου Στρατίκη ήταν εξαιρετική στο πρώτο μισό του αγώνα.

Παίζοντας εξαιρετικά στην άμυνα περιορίζοντας τους γηπεδούχους μόλις σε 31 πόντους και προηγήθηκε με 31-36 στο α’ ημίχρονο. Ενδεικτική ήταν η άμυνα πάνω στον Μιλάνοβιτς, με τον Σέρβο να περιορίζεται μόλις στους 4 πόντους σε όλο το παιχνίδι.

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» δεν άντεξαν. Παίζοντας χωρίς τους τραυματίες Φύκα, Καραμήτσο, Κοψιαλή και τον ασθενή Ντάκη, έμειναν από δυνάμεις έχοντας να αντιμετωπίσουν και το ασφυκτικό πρέσινγκ του ΣΚ Ιωάννινα. Παράλληλα οι Τσίρος και Ρόσσιος φορτώθηκαν με τρία φάουλ έκαστος από το α’ μέρος. Έτσι οι Ηπειρώτες πήραν τα «ηνία» στα χέρια τους και μαζί και τη νίκη με 74-63.

Δεκάλεπτα: 19-15, 31-36, 54-46, 74-63.

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Ζώτος 13 (1), Νταβουλτζόπουλος 16, Γκλίναβος, Ξιούρας 16 (2), Βάσης 11 (1), Πολύζος, Σφουγγάρης, Μαγκλάρας, Μιλάνοβιτς 4, Μπαρτζώκας Σπ. 10, Πετσίτης 2, Μπαρτζώκας Π. 2.

ΑΓΡΙΑ (Κοσμάτος-Στρατίκης): Αντωνόπουλος 6, Μοιρώτσος 3 (1), Καραμανλής 13 (2), Βλαχογιάννης 16, Χατζόπουλος 2, Σαλεπτσής 4, Ρόσσιος 2, Αμπάρης 12 (1), Τσίρος 5