“Καθάρισε” από το πρώτο ημίχρονο στον Αλμυρό ο Ολυμπιακός

Με χαρακτηριστική άνεση ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος» στην 19η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΘ. Επιβλήθηκε 0-4 του Γ.Σ. Αλμυρού και εξακολουθεί να προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν τρία γκολ στο α’ ημίχρονο με τους Βλάχο (5’, 11’) και Γκαλίτσιο (44’), ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με το αυτογκόλ του Ντόντα (77’).

Ο Ολυμπιακός ήθελε να πανηγυρίσει την 17η νίκη του στο πρωτάθλημα και έκτη συνεχόμενη στον δεύτερο γύρο, ώστε να παραμείνει μόνος πρώτος και τα κατάφερε με μία επιβλητική εμφάνιση, «καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο μέρος. Το 0-4 ήρθε φυσιολογικά, αφού η ποιοτική διαφορά των δύο ομάδων τη δεδομένη χρονική στιγμή είναι πολύ μεγάλη.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ έβαλαν τις βάσεις για το «διπλό» από πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 11’ είχαν αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 5ο λεπτό όταν από λάθος στην άμυνα του ΓΣΑ ο Σέττος έκλεψε και με τακουνάκι τροφοδότησε τον Βλάχο, που πλάσαρε εύστοχα (0-1). Έξι λεπτά αργότερα ο Σκοπελίτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Βλάχος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Ο Ολυμπιακός ήταν μόνιμα στην επίθεση και στο 14’ ο Κακάμης προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Κοντογεωργάκη, ο οποίος κατάφερε να διώξει τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Σέττου πέρασε άουτ. Στο 19’ ήταν η σειρά του Νούσιου να δοκιμάσει το πόδι του από μακρινή απόσταση. Η μπάλα κατευθυνόταν στην εστία και χρειάστηκε να κάνει θεαματική επέμβαση ο Κοντογεωργάκης για να παραχωρήσει κόρνερ.

Στο 37’ ο Κακάμης σέντραρε και ο Καρατσόλης ανενόχλητος μέσα από την περιοχή έκανε την κεφαλιά χωρίς να βρει στόχο. Οκτώ λεπτά νωρίτερα ο νεαρός επιθετικός είχε αντικαταστήσει τον Σέττο που τραυματίστηκε.

Πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η ομάδα του Στέλιου Αρσένου πέτυχε ακόμη ένα τέρμα και μάλιστα με… περιπετειώδη τρόπο. Ήταν στο 44’ όταν ο Σκοπελίτης εκτέλεσε κόρνερ και ο Βλάχος έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να σκάει στο έδαφος και να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι. Ακολούθησε σουτ του Κακάμη πάνω στα σώματα αμυνομένων και στην επαναφορά νέο σουτ του Γκαλίτσιου με το οποίο έγινε το 0-3.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν συντήρηση δυνάμεων, ενώ οι γηπεδούχοι απλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Πάντως, στο 77’ πέτυχαν γκολ αλλά στην… δική τους εστία. Ο Κακάμης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Μπομπότης προσπάθησε να απομακρύνει. Όμως η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ντόντα, με τον τελευταίο να χρεώνεται το αυτογκόλ με το οποίο διαμορφώθηκε το 0-4. Η τελευταία αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 80’ όταν ο Καρατσόλης παραλίγο να σκοράρει με εναέριο τακουνάκι.

Σημειώνεται ότι ντεμπούτο με τη φανέλα του Γ.Σ. Αλμυρού έκαναν οι νεαροί Μπούσης και Κατσαούνης, καθώς και για τον Ολυμπιακό σε αγώνα πρωταθλήματος ο Καραστέργιος.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Σιούτης (60’ Μπομπότης), Καραγεωργόπουλος (46’ Μπούσης). Ντόντα, Χατζηλιάδης, Κοφινάς, Μαυρογέννης, Επίσκοπος (46’ Κατσαούνης), Μούζας (60’ Ρίζος), Τσιάτσιος (76’ Αλιάι), Γεωργακόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σταυράκης, Παπαϊωάννου, Παπακώστας, Γκαλίτσιος (65’ Καραστέργιος), Κακάμης, Σκοπελίτης (46’ Ματέα), Ζέρης, Κυρίτσης (46’ Οικονόμου), Νούσιος, Σέττος (29’ λ.τρ. Καρατσόλης), Βλάχος (65’ Γιαρλέλης).