“Διπλό” στην Κέρκυρα πήρε ο Κένταυρος Αγριάς

Με το ροζ φύλλο αγώνα επέστρεψε από την Κέρκυρα ο Κένταυρος Αγριάς. Το περασμένο Σάββατο νίκησε τον Κερκυραϊκό στο «Νησί των Φαιάκων» με 25-33 για τον βόρειο όμιλο της Β’ Εθνικής χάντμπολ.

Οι νησιώτες έβαλαν δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο και οι νεαροί τους παίκτες κοίταξαν στα μάτια την ομάδα της Μαγνησίας. Έτσι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-3 γκολ διαφορά, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα και το ημίχρονο να λήξει 16-16.

Όμως ο προπονητής του Κενταύρου Διονύσης Κρατήρας δεν επέτρεψε τον εκτροχιασμό της πορείας των παικτών του. Έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον έναν εκ των αρχηγών Γιάννη Μακρή, ο οποίος αποτέλεσε υπόδειγμα ηρεμίας και σωστών επιλογών, επανάφερε τους παίκτες του στο δεύτερο ημίχρονο. Με δυνατή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση  δημιουργήθηκε εκ νέου μια ικανή διαφορά που οδήγησε στο τελικό 25-33.

Η νεανική ομάδα του Κερκυραϊκού έδειξε σπουδαίες αρετές και με την σωστή καθοδήγηση των ανθρώπων της ομάδας έχει καταφέρει να δημιουργήσει ένα αξιόλογο σύνολο, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι έχει στο πλευρό της ένα ιδιαίτερα θερμό κοινό. Η ομάδα του  Κενταύρου Αγριάς ευχαριστεί την ομάδα του Κερκυραϊκού για την θερμή φιλοξενία και εύχεται καλή επιτυχία για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Την διήμερη αποστολή του Κενταύρου συνόδευσε ο γενικός  αρχηγός της ομάδας Γιώργος Βαλκαμελής.

Πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 7-9, 11-13, 14-13, 16-16 (ημίχρονο), 17-19, 20-23, 21-24, 23-28, 24-31, 25-33.

Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 1/3-1/4.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ: Γκαμώτσος, Δ. Μηλιόρδος, Καλαποδάς 1, Λαζάρου 8, Μιχαλόπουλος 1, Χαλκιάς 2, Χιώτης 3, Πάσχος 5, Ελευθεριάδης 1, Αντωνιάδης 4, Αθ. Μηλιόρδος 2, Καρανάσιος 1, Ζαμάνης, Μακρής 5.