“Χέρι-χέρι” βαδίζουν Αγία Άννα και Ολυμπιακός στην Α’ ΕΠΣΘ

Ο Φίλιππος Σκοπελίτης ήταν ο πρωταγωνιστής της εκτός έδρας νίκης του Ολυμπιακού επί του Αίαντα Σούρπης με 2-0 για την 15η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΘ. Σκόραρε στο 38’ με πέναλτι και στο 59’ με απευθείας φάουλ δίνοντας το πολύτιμο «τρίποντο» στην ομάδα του.

Ο αγώνας διεξήχθη υπό δυσμενείς συνθήκες και για τις δύο ομάδες μια και το τερέν ήταν πολύ βαρύ εξαιτίας της βροχόπτωσης. Έτσι, το ματς πήγε στη δύναμη με τους «ερυθρόλευκους» να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις.

Οι Αναστασίου στο 10’, Παπακώστας στο 13’, Κ.Σ. Καμπέρης στο 22’ είχαν ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό, ενώ στο 33’ ο Αίας απείλησε με το μακρινό σουτ του Δημητρίου, αλλά ο Σιδεράκης -που έκανε ντεμπούτο- ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε. Στο 36’ ο Γκόγκος κράτησε το «μηδέν» στην κοντινή κεφαλιά του Κούλπα, αποκρούοντας εντυπωσιακά με το ένα χέρι σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Βούλγαρης ανέτρεψε τον Σέττο και ο κ. Κούστας έδειξε αμέσως το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 38’ ο Σκοπελίτης που με ψύχραιμο τρόπο έγραψε το 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός «κλείδωσε» τη νίκη του στο 59’. Τότε ο Σκοπελίτης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από μακρινή απόσταση και η μπάλα αφού βρήκε στον Βούλγαρη έσκασε δύο φορές στο έδαφος και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-2.

Οι Βολιώτες ζήτησαν ακόμη ένα πέναλτι στο 75’ για ανατροπή του Σέττου, ενώ στο 80’ ο Ζέρης έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ, αλλά τον σταμάτησε ο Γκόγκος.

ΑΙΑΣ: Γκόγκος, Παπανικολόπουλος (65’ Γ. Κωστούλας), Γκρίνιας, Ξηροκώστας, Ράπτης, Βούλγαρης (65’ Θυμιόπουλος), Φαράντος, Καρράς (87’ Ζούρκος), Νικογιάννης (81’ Ιζάι), Δημητρίου, Ντούρας (87’ Γιαννακές).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σιδεράκης, Κακάμης, Κ.Σ. Καμπέρης, Παπακώστας, Κούλπας, Γκαλίτσιος, Σκοπελίτης (82’ Κατσαγεωργίου), Κυρίτσης, Τασιούλης (77’ Ζέρης), Σέττος (77’ Καρατσόλης) Αναστασίου.

Αγία Άννα-Πύρασος 2-1

Αν και έπαιξε με 10 παίκτες για παραπάνω από ένα ημίχρονο η Αγία Άννα πήρε αυτό που ήθελε από το ματς με τον Πύρασο στο «Π. Μαγουλάς». Κέρδισε 2-1 και παραμένει στην κορυφή, ισόβαθμη του Ολυμπιακού.

Η Αγία Άννα άνοιξε το σκορ στο 25’ με πέναλτι του Ιάσονα Παπαδημητρίου, ενώ ο ίδιος με πλασέ έγραψε το 2-0 στο 34’. Στο διάστημα αυτό ο Παπαδημητρίου είχε κεφαλιά στο δοκάρι και δύο ακόμη ευκαιρίες.

Όμως στο 38’ ο Βέργος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη και ο Πύρασος αναθάρρησε. Απείλησε στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Διαμαντόπουλο να έχει δοκάρι, ενώ μείωσε σε 2-1 με το απευθείας κόρνερ του Αγιασιώτη στο 58’. Από εκεί και πέρα, μπορούσε να φτάσει και στην ισοφάριση, αλλά το δοκάρι σταμάτησε προσπάθεια του Αγιασιώτη, ενώ Ροτζέριο και Καραγιώργος «νικήθηκαν» από τον τερματοφύλακα Ηλία Αϊντίνι και έτσι το 2-1 παρέμεινε ως το φινάλε.

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Ηλ. Αϊντίνι, Τόγιας, Θεοδωρόπουλος (71’ Παπαδήμος), Χολέβας, Στεργιόπουλος, Βέργος, Τσελεπής (62’ Χειλάς), Κόλα (85’ Αλεξανδρίδης), Παπαδημητρίου, Αργύρης, Κορέτα (62’ Ζαφειρίου).

ΠΥΡΑΣΟΣ: Ράπτης, Λάμπος, Νίνος, Ρακής, Μιχόπουλος, Τσιότρας (46’ Αγιασιώτης), Γ. Θεοδωρόπουλος, Ροτζέριο (84’ Ζαρίφης), Κατσιγιάννης (65’ Καραγιώργος), Γκαραβέλας (46’ Διαμαντόπουλος), Αλαμάνης (65’ Μπέικος).

* Παρελθόν αποτελεί από την τεχνική ηγεσία του Πυράσου ο Γιάννης Σιαμέτης, με τη διοίκηση να ανακοινώνει ότι αντικαταστάτης του θα είναι ο Γιώργος Δανόπουλος.

Πανιώνιος-Ρήγας 4-12

Απίστευτο αποτέλεσμα σημειώθηκε το βράδυ της Κυριακής στο Βασδέκειο με τον Ρήγα Φεραίο να συντρίβει τον γηπεδούχο Πανιώνιο με 4-12. Το σκορ αυτό -που περισσότερο θυμίζει αγώνα πόλο- είναι το μεγαλύτερο του φετινού πρωταθλήματος με 16 γκολ συνολικά.

Η ομάδα του Λάκη Μπακάλη προηγήθηκε 0-5 στο α’ μέρος, ενώ «βροχή» τερμάτων είχαμε στην επανάληψη με τους Βελεστινιώτες να πετυχαίνουν επτά ακόμη και τον Πανιώνιο να βρίσκει δίχτυα τέσσερις φορές.

Για τον Ρήγα Φεραίο «καρέ» τερμάτων σημείωσε ο Δημήτρης Γάρος (4’, 42’, 56’, 68’), ενώ τα υπόλοιπα γκολ ήρθαν από τους Τσιακίρη (13’, 18’), Χαλιμούρδα (37’), Σπαθή (64’), Κόντρα (74’, 76’), Βαϊόπουλο (84’), Π. Αποστολίδη (88’). Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Καραΐσκος (53’, 81’), Γεωργίου (72’ με πέναλτι), Νικούδης (73’).

Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι διψήφιο αριθμό τερμάτων η ομάδα του Βελεστίνου είχε να σημειώσει από το περσινό 10-0 επί της Δήμητρας. Επίσης, ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα του Ρήγα έκανε ο 15χρονος τερματοφύλακας Αλέξανδρος Καναλιώτης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Χατζηαντωνίου, Καραΐσκος, Ζάγκας, Γεωργίου, Δημητρίου, Νικούδης, Βαρελόπουλος, Ανγκόλι (65’ Ζακυνθινός), Σουλάι, Κανιούρας, Καρμαγάλος.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Σπηλιόπουλος (65’ Καναλιώτης), Χότζα, Γοδενόπουλος (46’ Χόντος), Σπαθής, Χασάπης, Π. Αποστολίδης, Γάρος, Αλεξίου (46’ Πατσής), Χαλιμούρδας (46’ Βαϊόπουλος), Κόντρα, Τσιακίρης (46’ Χριστοφορίδης).

* Την παραίτησή του υπέβαλε ο προπονητής του Πανιωνίου Κώστας Παπαστεργίου, με τη διοίκηση να την κάνει αποδεκτή, ενώ τον ευχαριστεί για την προσφορά του.

Θησέας-Σαρακηνός 1-1

Με δύο γκολ που σημειώθηκαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε το 1-1 στον αγώνα Θησέας-Σαρακηνός. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν πρώτοι με την κεφαλιά του Γκλαβίνη στο 42’, αλλά η ομάδα της Αγριάς «απάντησε» στο 44’ όταν ο Μάστορας τροφοδότησε τον Παρίση και αυτός με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΘΗΣΕΑΣ: Μπαλαμάτσης, Ζέρβας, Κουκουτής, Ιακωβίδης, Γούτσιος, Πρίφτι, Παρίσης (55’ Λαζεκίδης), Μάστορας, Ζαρκαδής, Μέρο (65’ Λίτσος), Παπαδήμος (65’ Σιώμος).

ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ: Καρακασίδης (75’ λ.τρ. Γράντας), Κρανιάς, Ζάχος, Τσάνιος, Γιαμαλής, Γιαουπλάρι, Σταματίου, Τσιανάκας (65’ Δημόπουλος), Μυλωνάς (65’ Καραγιάννης), Καλλιακούδας, Γκλαβίνης.

Τοξότης-Αγχίαλος 5-1

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Τοξότης που «τιμωρώντας» κάθε λάθος της Αγχιάλου την κέρδισε με 5-1 στο βοηθητικό του ΕΑΚ. Οι «κυανέρυθροι άνοιξαν το σκορ στο 12’ μετά από γύρισμα του Πάσχου και σουτ του Βαλωτή, ενώ στο 22’ ο Γιοβάνης έβγαλε την ασίστ και ο Πάσχος με ψύχραιμο τελείωμα εντός περιοχής έγραψε το 2-0.

Στο 28’ ο Διαμαντένιας με αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 2-1, αλλά το γκολ αυτό δεν το χάρηκαν για πολύ οι φιλοξενούμενοι. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τόμε έκλεψε τη μπάλα από αντίπαλο, απέφυγε και τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία έκανε το 3-1.

Το ωραιότερο γκολ του Τοξότη ήταν αυτό που σημείωσε στο 81ο λεπτό. Πέντε ποδοσφαιριστές του «έκρυψαν» τη μπάλα, με τελικό αποδέκτη τον Μαυρίδη που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Το τελικό 5-1 διαμορφώθηκε στο 88’ με σουτ του Βαλωτή, ύστερα από γύρισμα του Γιοβάνη από τα δεξιά.

ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Γιοβάνης, Παναγιώτου, Ιωάννου, Μαγιόγλου, Σκλαπάνης (46’ Μαυρίδης), Γερακίνης (46’ Κωνσταντάκος), Τόμε, Πάσχος (62’ Ζαφειρίου), Παπουτσής (62’ Μπαρμπούτας), Βαλωτής.

ΑΓΧΙΑΛΟΣ: Λειβαδίτης, Μπαρδάνι (70’ Νιτσάι), Κόκκαλης (50’ Τσιαγιανίδης), Ξηρομερίτης, Διαμαντένιας, Σκούρας, Ζητούδης (85’ Λαΐνας), Τσάμης, Σίμος, Δράγνης, Ερρινάκης.

Αστέρας-Σκιάθος 3-0

Κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες, αφού η συνεχής βροχόπτωση είχε μετατρέψει τον αγωνιστικό χώρο σε βούρκο, ο Αστέρας νίκησε 3-0 τη Σκιάθο. Στο 13’ είχαμε το 1-0 μετά από φάουλ του Χριστίδη και κεφαλιά του Χατζηιώαννου, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αχ. Δαμάσκος με κοντινό σουτ έκανε το 2-0. Επίσης, με κοντινό σουτ σημειώθηκε το 3-0 στο 43’ από τον Βέργο.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Μπαλιού, Φλώρος, Σιαμέτης, Αχ. Δαμάσκος, Χατζηιωάννου, Σεφερκόλι, Χριστίδης (75’ Σκεπετάρης), Παπαστεργίου (65’ Θεοδώρου), Κώστας (85’ Χότζα), Βέργος (65’ Κουτσούκης), Γερολυμάτος (75’ Αλουσάι).

ΣΚΙΑΘΟΣ: Κοντοστάθης, Τσότσος, Αλ. Τζελάι (46’ Τσορμπατζόγλου), Τουρναβίτης, Ελ. Πρίφτι (60’ Τσάκος), Μπρέγκου (46’ Φερετζέλης), Γ. Σταμέλος, Μπεσίρι, Χρ. Τζελάι, Ντ. Πρίφτι (85’ Θ. Σταμέλος), Γαζέτης.

Ακρόπολη-Γ.Σ. Αλμυρού 0-0

Από ένα βαθμό πήραν Ακρόπολη και Γ.Σ. Αλμυρού μετά το μεταξύ τους 0-0 στο ντεμπούτο του Θανάση Μπίλη στον πάγκο των φιλοξενουμένων. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Τσουκάλη είχε φάσεις με κύριους εκφραστές τους Παγώνη, Αξιώτη, Δανιλόπουλο, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Κοντογεωργάκης έκανε σωτήριες επεμβάσεις.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Βίτσος, Παπούλιας, Βασιλείου (46’ Πασιάς), Στρούγγης, Γκάγκας, Κ. Κολυμήτρας, Πούλιος (46’ Διαβολής), Τ. Κολυμήτρας (75’ λ.τρ. Δημακόπουλος), Παγώνης (80’ Χρυσαφόπουλος), Αξιώτης, Δανιλόπουλος.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Κοντογεωργάκης, Κοφινάς, Σιούτης I, Ντόντα, Χατζηλιάδης, Φιλοσόγλου (30΄λ.τρ. Κρίκης), Μαυρογέννης, Τσιάτσιος (75’ Επίσκοπος), Σιούτης II, Καραγεωργόπουλος (80’ Μούζας), Χρόνης.