Πτήση… Νίκης στη Ρόδο κόντρα στον Διαγόρα

Με προορισμό τη Ρόδο «πέταξε» χθες η Νίκη, όπου σήμερα στις 14.45 θα αντιμετωπίσει τον Διαγόρα για την 21η αγωνιστική του Βορείου ομίλου στη Σούπερ Λιγκ 2.

Η Νίκη δεν κατάφερε να κερδίσει την Αναγέννηση την περασμένη Τετάρτη. Σίγουρα το 1-1 πονάει τους «κυανόλευκους» που περίμεναν να σπάσουν το αρνητικό σερί και να βρεθούν ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.
«Ήταν ένα θεσσαλικό ντέρμπι. Πράγματι στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκαμε όπως έπρεπε. Αυτό το αλλάξαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Καταφέραμε να βάλουμε ένα γκολ, αλλά δεν καταφέρουμε να βάλουμε δεύτερο στις ευκαιρίες που μας δόθηκαν.
Έτσι ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Αν ήμασταν πιο αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που μας δόθηκαν, νομίζω ότι εμείς θα ήμασταν οι νικητές» δήλωσε ο Χρήστος Τζιώρας, ενώ σχολίασε και το πέναλτι υπέρ της Νίκης, το οποίο αμφισβήτησαν οι Καρδιτσιώτες:
«Νομίζω ότι ήταν καθαρό πέναλτι. Απ’ ό,τι είδα στη φάση εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε κάποιο σπρώξιμο, ούτε κάτι άλλο. Πιστεύω ότι ο καθένας το βλέπει από την πλευρά του όπως νομίζει, αλλά η δική μου γνώμη είναι ότι ήταν ένα πεντακάθαρο πέναλτι».
Πάντως σύμφωνα με τον Χρήστο Τζιώρα οι ποδοσφαιριστές της Νίκης δεν έχουν επηρεαστεί από τα δύο συνεχόμενα σοκ με ΑΕΛ και Απόλλωνα Πόντου. «Όχι, νομίζω ότι δεν αυτός ο λόγος που δεν φέραμε νίκες. Είμαστε όλοι έμπειροι, διαθέτουμε προσωπικότητα και δεν πιστεύω ότι έφταιξε αυτό το πράγμα» ήταν το σχόλιό του.
Βέβαια οι «κυανόλευκοι» οφείλουν να ξεχάσουν όλα αυτά, καθώς σήμερα έχουν επίσημο αγώνα μπροστά τους. Στις 14.45 στη Ρόδο αντιμετωπίζουν τον Διαγόρα, ο οποίος «καίγεται» για βαθμούς, προκειμένου να παραμείνει στη Σούπερ Λιγκ 2.
Ο έμπειρος στράικερ δήλωσε για την εν λόγω αναμέτρηση: «Δεν έχουμε χρόνο να συζητάμε και πολύ για τα προηγούμενα ματς. Έχουμε μπροστά μας τον αγώνα με τον Διαγόρα, πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι και να έρθουμε στην κατάσταση στην οποία οφείλουμε να βρισκόμαστε, όπως κάναμε και στο δεύτερο ημίχρονο, ώστε να έρθουμε ξανά στα νικηφόρα αποτελέσματα.
Θεωρώ ότι πρέπει να δούμε πολύ σοβαρά αυτό το παιχνίδι. Από το πρώτο λεπτό θα πρέπει να επιβάλουμε τον ρυθμό μας, ώστε να έρθουμε γρήγορα στις νίκες. Είναι κάτι που χρειαζόμαστε, γιατί στον αγώνα με τον Απόλλωνα Πόντου δεχθήκαμε γκολ στο 93’, ενώ φέραμε 1-1 μέσα στην έδρα μας με την Αναγέννηση Καρδίτσας.
Η ομάδα πρέπει να έρθει γρήγορα στα νικηφόρα αποτελέσματα, όπως της αξίζει και σύμφωνα με το ποδόσφαιρο που παίζει».
Στον αγωνιστικό τομέα ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος σκέφτεται να χρησιμοποιήσει από την αρχή τους Σάββα Τοπαλίδη και Σταύρο Τσουκαλά, που είχαν καλή απόδοση εναντίον της Αναγέννησης. Πιο συγκεκριμένα το σύστημα θα είναι 4-3-3 με την ακόλουθη σύνθεση: Τερματοφύλακας ο Μπάγιτς και στην άμυνα οι Κάσσος ή Τοπαλίδης (δεξιά), Αναστασίου (αριστερά), Γρομητσάρης και Ανδρέου (στόπερ). Στο κέντρο θα παίξουν οι Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Παναγιωτίδης ή Τσουκαλάς, με επιθετική τριπλέτα τους Μιράντα, Κρητικό (δεξιά και αριστερά) και Τζιώρα (κορυφή).
Επίσης στην αποστολή συμπεριλήφθηκαν και οι Μπουργάνης, Λογαράς, Δημητρίου, Κριμιτζάς, Μέτσε, Ροχάνο, Σιαφά, Ολαϊσόλα. Οι «κυανόλευκοι» χθες το πρωί προπονήθηκαν στον Βόλο και κατόπιν μετέβησαν στην Αθήνα, προκειμένου να «πετάξουν» για τη Ρόδο.

Ο Διαγόρας
Σύλλογος με ιστορία στο ελληνικό ποδόσφαιρο θεωρείται ο Διαγόρας. Ιδρύθηκε το μακρινό 1905, αλλά χρειάστηκε κάτι περισσότερο από 80 χρόνια για να πανηγυρίσει την άνοδό του στην Α’ Εθνική. Στη συνέχεια γνώρισε την παρακμή πέφτοντας στο τοπικό πρωτάθλημα, αλλά τα τελευταία χρόνια έχει αναγεννηθεί. Φέτος συμπεριλήφθηκε στον Βόρειο όμιλο κατόπιν επιθυμίας των διοικούντων του και δίνει «μάχη» για τη σωτηρία.
Στην τεχνική ηγεσία βρίσκεται κι ένας παλιός φίλος της Νίκης. Ο λόγος για τον Κώστα Βελιτζέλο, ο οποίος διαδέχθηκε τον Πάρη Ανδράλα τον περασμένο Φεβρουάριο. Θυμίζουμε ότι ο κ. Βελιτζέλος αποτέλεσε το «δεξί χέρι» του Αλέκου Βοσνιάδη στην ομάδα που κέρδισε την άνοδο στη Σούπερ Λιγκ το 2014, ενώ το 2016 διατέλεσε και πρώτος προπονητής όταν η Νίκη έκανε επανεκκίνηση από την Γ’ Εθνική.
Στο έμψυχο υλικό βρίσκουμε κι έναν παλιό «κυανόλευκο». Πρόκειται για τον Στέργιο Οικονομίκο, ο οποίος ήρθε στη Νίκη την περίοδο 2019-2020 και διατηρήθηκε στο ρόστερ και την επόμενη σεζόν. Το ρόστερ του Διαγόρα έχει ως εξής:
ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ: Αλέξανδρος Αθανασόπουλος, Γιάννης Μπίντσης, Γιάννης Γαλάνης.
ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ: Θεόδωρος Πετράκης, Θανάσης Γιανναράκης, Σεραφείμ Μανιώτης, Δημήτρης Τάτσης, Ντίνο Γκρόζντανιτς, Δημήτρης Καραγιάννης, Σεφκέτ Χότζα, Θανάσης Καραμάνης.
ΜΕΣΟΙ: Γιώργος Μαγκάκης, Γιώργος Βουργουντζής, Ενρίκε Τομάς, Θανάσης Παπαϊωάννου, Χουάν Αρίας, Κωνσταντίνος Μπούμπας, Σεφκιέτ Χότζα, Στέργιος Οικονομίκος, Θανάσης Μιχόπουλος.
ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ: Βασίλης Τσιαντούλας, Γιανίς Λαιουέλ, Γιάννης Παρασταστίδης, Μιχάλης Μανιάς, Μοχάμεντ Ντιάφ, Μπόγκταν Σταμένκοβιτς, Μουμπάρακ Αντεσίνα, Βίκτορ Λούκιτς.

Διαιτητής ο Ρούτσης
Ο Γιάννης Ρούτσης από την Κόρινθο ορίστηκε να διευθύνει τον αγώνα Διαγόρα-Νίκης και θα έχει βοηθούς τους Θανάση Μποζατζίδη και Αργύρη Νταβέλα, αμφότεροι από την ΕΠΣ Μακεδονίας. Χρέη 4ου διαιτητή θα εκτελεί ο Κωνσταντίνος Μπαϊρακτάρης και παρατηρητή διαιτησίας ο Χρυσοβαλάντης Βρακάς που ανήκουν στις ΕΠΣ Αθηνών και Εύβοιας αντίστοιχα.