Προβλημάτισε η Νίκη – Έφερε 3-3 με τα Μετέωρα στο Πανθεσσαλικό

Δεν πήρε καλό βαθμό η Νίκη στο χθεσινό τεστ με τα Μετέωρα στο Πανθεσσαλικό. Η ανασταλτική της λειτουργία ήταν προβληματική και έτσι παραχώρησε ισοπαλία 3-3 σε μία ομάδα που θεωρείται σαφώς υποδεέστερη.
Ο Φάντζιο Μπούις παρέταξε τη Νίκη με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Κ. Παπαδόπουλος. Δεξί μπακ ο Παπαδήμας και αριστερό ο Κυριαλάνης, ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο συνέθεσαν οι Λάιος και Καντούτσης. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Τσεμπερίδης και Μακενγκό. Από τα δεξιά επιχειρούσε ο Κέρι και από τα αριστερά ο Ντινιωτάκης, ενώ ο Βουκομάνοβιτς τοποθετήθηκε ανάμεσά τους και πίσω από τον Αναστασίου, ο οποίος ξεκίνησε στη θέση του σέντερ φορ. Πάντως, όταν η Νίκη βρισκόταν στην επίθεση και ανέβαιναν ψηλά οι δύο ακραίοι οπισθοφύλακες, τότε γυρνούσε στην άμυνα ο Τσεμπερίδης.
Το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις, με τους «κυανόλευκους» να προβληματίζουν με την κακή ανασταλτική τους λειτουργία, ενώ και στο δημιουργικό κομμάτι στηρίχθηκαν περισσότερο σε ατομικές προσπάθειες και όχι σε συνδυαστικό παιχνίδι.

Η ομάδα των Μετεώρων ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 7’, όταν ο Σκόνδρας επιχείρησε μακρινό σουτ και ανάγκασε τον Κ. Παπαδόπουλο να πέσει στη δεξιά του γωνία για να διώξει σε κόρνερ.
Δύο λεπτά αργότερα (9’) οι «κυανόλευκοι» βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, στην δική τους πρώτη καλή φάση στο ματς. Δημιουργός ήταν ο Λόρι Κέρι. Ο 27χρονος μεσοεπιθετικός έκανε μία εξαιρετική ατομική ενέργεια από τα δεξιά και το πλασέ, με τη μπάλα να βρίσκει στον Ζήση, πριν καταλήξει στο βάθος τη εστίας του Ζαρόπουλου.
Στο 20’ ο Σκόνδρας δοκίμασε ξανά το πόδι του από μακριά, αλλά ο σωστά τοποθετημένος Κ. Παπαδόπουλος απέκρουσε. Πάλι δύο λεπτά μετά την ευκαιρία των φιλοξενουμένων, η Νίκη σκόραρε. Ήταν στο 22’ όταν ο Αναστασίου έβγαλε μία σέντρα από τα αριστερά και ο Γεωργάκης στην προσπάθεια να διώξει πέτυχε αυτογκόλ
Στο 40’ ο Κέρι εκτέλεσε απευθείας φάουλ και ο Ζαρόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ. Ο Κέρι το εκτέλεσε και αυτό σημαδεύοντας τον Καντούτση που πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 42’ η Νίκη έχασε τεράστια ευκαιρία για γκολ. Με έξοχη μπαλιά ο Κέρι έβγαλε τον Ντινιωτάκη σε θέση τετ α τετ, αλλά ο τελευταίος πλάσαρε άουτ.
Τα Μετέωρα μείωσαν σε 2-1, ακριβώς με τη συμπλήρωση του 45ου λεπτού. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα στρώθηκε στον πιο ποιοτικό τους παίκτη, τον Σκόνδρα, που με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κ. Παπαδόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να… σοκάρουν τους «κυανόλευκους» στο ξεκίνημα του β’ μέρους πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο δίλεπτο… Στο 46’ ο Σκόνδρας βρέθηκε αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 47’ έγινε και το 2-3, όταν Σκόνδρας και Ιωάννου συνδυάστηκαν ωραία και ο τελευταίος με σουτ μέσα από την περιοχή χρήστηκε σκόρερ.
Άμεσα ο Φάντζιο Μπούις έριξε στο ματς τους Μέτσε, Δωματά και Καρτσαμπά, θέλοντας να διορθώσει τα κακώς κείμενα της ομάδας του, αλλά ο Κέρι ήταν αυτός που έβγαλε πάλι το… φίδι από την τρύπα. Ήταν στο 51’ όταν με μία ακόμη ατομική προσπάθεια και αριστερό πλασέ, έγραψε το 3-3.
Κοντά στο 3-4 έφτασαν οι φιλοξενούμενοι στο 66’ με το απευθείας φάουλ του Ουζούνογλου, που κατέληξε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Θ. Παπαδόπουλος έκοψε την τελευταία στιγμή τον Σκόνδρα, που έφευγε επικίνδυνα στην αντεπίθεση. Τελευταία καλή φάση στο παιχνίδι για τα Μετέωρα στο 74’ με τον Σκόνδρα να σουτάρει άουτ από καλή θέση.
Διαιτητής: Κούστας (ΕΠΣΘ).
Κίτρινη: Ουζούνογλου.
ΝΙΚΗ: Κ. Παπαδόπουλος, Παπαδήμας (75’ Μετούσι), Κυριαλάνης (52’ Θ. Παπαδόπουλος), Καντούτσης, Λάιος (48’ Καρτσαμπάς), Τσεμπερίδης (81’ λ.τρ. Φάμπιο), Μακενγκό (58’ Ιορδανίδης), Κέρι, Ντινιωτάκης (48’ Δωματάς), Αναστασίου, Βουκομάνοβιτς (48’ Μέτσε).
ΜΕΤΕΩΡΑ: Ζαρόπουλος (75’ Γεωργίου), Ιωαννίδης (87’ Μανώλης), Ζήσης, Φορτούνης, Γεωργάκης (46’ Γρηγορίου), Ιωάννου (61’ Μερτζιώτης), Παπαευθυμίου (79’ Αυγέρος), Ουζούνογλου (84’ Ταμπουράς), Μαρούδας (46’ Ανδρεόπουλος), Συράκος (36’ λ.τρ. Λίτσιος), Σκόνδρας.