Πλήρωσε την αστοχία του – Ο Ολυμπιακός έχασε 1-0 από τον Γ.Σ. Αλμυρού σε φιλικό παιχνίδι

Μπορεί ο Ολυμπιακός να ήταν καλύτερος του Γ.Σ. Αλμυρού στο χθεσινό φιλικό που διεξήχθη στο στάδιο «Αθανάσιος Ραγάζος», ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με 1-0, με γκολ του Βαγγέλη Τσιουρή στο 86’. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολλές τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο και τις ευκαιρίες να σκοράρουν, δίχως όμως να καταφέρουν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.
Σε γενικές γραμμές έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να παίξουν καλό ποδόσφαιρο και τους προπονητές να έχουν την ευκαιρία να εξάγουν χρήσιμα συμπεράσματα.

Πώς έπαιξαν οι ομάδες
Ο Στέλιος Αρσένος παρέταξε τον Γ.Σ. Αλμυρού με τερματοφύλακα τον Σταυράκη, ενώ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά αγωνίστηκαν οι Καρράς, Στουρνάρας, Κόκας και Μπαρούτας. Στον άξονα ως ανασταλτικοί μέσοι έπαιξαν οι Βανγκέλι και Δημηνάς. Στις πτέρυγες αγωνίστηκα οι Κοντοβάς (αριστερά), Τσελεπής (δεξιά), με τον Τσιώλη να κινείται πίσω από τον Τζοβάρα, ο οποίος αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος» των «κυανολεύκων» στην επίθεση.
Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Παλιούρας, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Παπουτσογιαννόπουλος και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Νόνης και Παπαϊωάννου. Στον άξονα ως αμυντικοί μέσοι αγωνίστηκαν οι Κόλα και Ναζίμ. Στις πτέρυγες έπαιξαν οι Σκοπελίτης (δεξιά) και Ζγκούρι (αριστερά), με τον Λώττα να έχει επιτελικό ρόλο πίσω από τον προωθημένο Φλίγκο.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες από Ολυμπιακό
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, με διάθεση και από τις δύο ομάδες να παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο. Ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, επέβαλε τον ρυθμό του, απέναντι σε μια ομάδα που πίεζε στο χώρο της μεσαίας γραμμής, προσπαθώντας να κλείσει τους χώρους για τους «ερυθρόλευκους».
Ωστόσο, στον Ολυμπιακό θα πρέπει να προβληματιστούν από το γεγονός ότι η ομάδα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει έστω μία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε.
Το πρώτο σουτ στο παιχνίδι το είχε ο Αλμυρός με τον Τσιώλη να σουτάρει στο 6’ μέσα από την περιοχή και τον Παλιούρα να αποκρούει.
Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους παίκτες του Περικλή Αμανατίδη να κυκλοφορούν αρκετά καλά την μπάλα, τόσο από τα άκρα, όσο και από τον άξονα, επιδιώκοντας να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για γκολ στην επίθεση. Οι Ναζίμ και Κόλα στο κέντρο του γηπέδου έκαναν σημαντική δουλειά, δραστήριος ήταν ο Σκοπελίτης, ενώ ο Λώττας είχε ορισμένες καλές επινοήσεις, όμως πολλές φορές αργούσε την ανάπτυξη του παιχνιδιού της ομάδας.

Προσπάθεια του Σκοπελίτη στη χθεσινή αναμέτρηση

Από την πλευρά του ο Γ.Σ. Αλμυρού προσπάθησε να παίξει με αντεπιθέσεις, με στόχο να βρει την άμυνα του Ολυμπιακού ανοργάνωτη.
Στο 10’ από μπαλιά του Παπουτσογιαννόπουλου ο Σκοπελίτης έπιασε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 14’, ο Ζγκούρι δεν μπόρεσε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Σταυράκη και να σκοράρει, μέσα στην περιοχή, με τον τερματοφύλακα του Αλμυρού να αποκρούει σωτήρια.
Σουτ του Ναζίμ στο 18’ δεν βρήκε το στόχο, ενώ στο 22’ μετά από λάθος του Κόκα ο Φλίγκος έγινε κάτοχος της μπάλας, προχώρησε, σούταρε με τον Σταυράκη να αποκρούει. Στην εξέλιξη της φάσης ο Παπουτσογιαννόπουλος έκανε νέο σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει σε πόδι αμυνόμενου και να καταλήγει κόρνερ.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 23’ μετά από σέντρα του Παπουτσογιαννόπουλου από τα δεξιά, ο Φλίγκος έπιασε το ανάποδο ψαλίδι, με τον Σταυράκη να είναι σε ετοιμότητα, μπλοκάροντας τη μπάλα.
Οι παίκτες του Στέλιου Αρσένου απείλησαν το τέρμα του Ολυμπιακού στο 24’. Έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση από τα αριστερά με τον Τσελεπή, αυτός «έσπασε» τη μπάλα στον Τσιώλη στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον παίκτη του Αλμυρού να σουτάρει και τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παλιούρα.

Σπουδαία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 34’. Ο Μπουτζίκος εκτέλεσε φάουλ, ο Ζγκούρι πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα εκατοστά έξω από τα δοκάρια του Σταυράκη.
Στο 38’ ο Λώττας εκτέλεσε νέο φάουλ, με τον Ναζίμ να πιάνει άτσαλη κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 39’ εξαιρετική ενέργεια του Λώττα, ο οποίος βρήκε με κάθετη πάσα τον Ναζίμ μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του μέσου του Ολυμπιακού (μόνος αμαρκάριστος) δεν αιφνιδίασε τον Σταυράκη, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.
Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Λώττας εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σταυράκη.

Ο Τσιουρής έδωσε τη νίκη στον Αλμυρό
Στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί ο Ολυμπιακός να μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, όμως δεν είχε την παρουσία του πρώτου μέρους. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν ορισμένες καλές ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο, παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενομένου. Ο Αλμυρός ήταν μια συγκροτημένη ομάδα, που εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη των παικτών του Ολυμπιακού και στα τελευταία λεπτά του αγώνα κατάφερε να πάρει τη νίκη.
Στο 49’ ο Λώττας εκτέλεσε φάουλ ο Ρόκας πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 51’ σουτ του Σκοπελίτη έξω από περιοχή η μπάλα δεν βρήκε το στόχο. Νέα ευκαιρία για τους «ερυθρόλευκους» στο 54’. Σε σέντρα του Ρόκα από τα δεξιά, ο Ζκούρι πλάσαρε άουτ.
Από το σημείο εκείνο και μετά ο Αλμυρός άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς, παρουσιάστηκε βελτιωμένος και 58’ έχασε σημαντική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Τσελεπής εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού και με πλασέ έστειλε τη μπάλα άουτ.
Στο 74’ ο Παλιούρας έκανε το λάθος, ο Τιμπλαλέξης έγινε κάτοχος της μπάλας, σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά άουτ. Νέο σουτ του Τσελεπή στο 80’ με τον Παλιούρα να μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα.
Ο Σερτζίνιο στο 82’ εκτέλεσε φάουλ, ο προωθημένος Λεάντρο πήρε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βίτσου.
Για να φτάσουμε στο 86’, όπου ο Αλμυρός άνοιξε το σκορ με τον Βαγγέλη Τσιουρή. Με εξαιρετικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Παλιούρα, γράφοντας το 1-0 για τους «κυανόλευκους», που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Διαιτητής: Νικόπουλος
Βοηθοί: Τασιόπουλος, Τρυφωνίδης
Κίτρινη: Ζγκούρι
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Σταυράκης (73’ Βίτσος), Καρράς, Μπαρούτας (55’ Καλαμίδας), Στουρνάρας, Κόκας (55’ Παπακώστας), Βανγκέλι, Τσελεπής, Δημηνάς, Τζοβάρας (57’ Τσιουρής), Κοντοβάς (23’ λ.τρ. Κρανάς), Τσιώλης (77’ Τιμπλαλέξης).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Παλιούρας, Παπουτσογιαννόπουλος (55’ Σάββας), Μπουτζίκος, Νόνης, Παπαϊωάννου (67’ Λεάντρο), Κόλα (73’Καναβός), Σκοπελίτης (55’ Ευθυμιάδης), Ναζίμ (46’ Ρόκας), Φλίγκος (55’ Σαχινίδης), Λώττας (67’ Σερτζίνιο), Ζγκούρι (77’ Πατσής).

Ευχαριστήριο του Ολυμπιακού
Ανακοίνωση εξέδωσε ο Ολυμπιακός μετά το τέλος του χθεσινού φιλικού, με την οποία ευχαριστεί τη διοίκηση του Γ.Σ. Αλμυρού για την φιλοξενία. Αναλυτικά η ανακοίνωση: «Με την παρούσα ανακοίνωση σύσσωμο το Δ.Σ. του Α.Σ. Ολυμπιακός Βόλου 1937 ευχαριστεί το διοικητικό συμβούλιο του Γ.Σ. Αλμυρού για την άψογη φιλοξενία που παρείχε τόσο στην αποστολή της ομάδας μας όσο και στους φιλάθλους που έδωσαν το «παρών» στο γήπεδο πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του μεταξύ μας αγώνα».