Πρώτο και καλύτερο το Μαρόκο, πέρασε τους “16” του Μουντιάλ

Για πρώτη φορά από το μακρινό 1986, το Μαρόκο βρίσκεται σε νοκ-άουτ φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η αφρικανική ομάδα νίκησε με 2-1 τον Καναδά και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης του Κατάρ.

Μόλις στο 4ο λεπτό, έπειτα από τραγικό λάθος του Μίλαν Μπόριαν, ο Χακίμ Ζιγές δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ με λόμπα σε κενή εστία.

Ο Καναδάς απείλησε με προβολή του Τατζόν Μπιουκάναν στο 15’, όμως, οκτώ λεπτά αργότερα το Μαρόκο ξαναβρήκε δίχτυα με δυνατό σουτ του Γιουσέφ Εν Νεσιρί.

Οι Αφρικανοί δεν είχαν το παραμικρό πρόβλημα για να διαχειριστούν το προβάδισμα τουναντίον απείλησαν με τρίτο γκολ στο 33’ με τον Αμπντελχαμίντ Σαμπιρί).

Κόντρα στη ροή του αγώνα, με τη συμπλήρωση 40 λεπτών, ο Ναγέφ Αγκουέρντ έβαλε αυτογκόλ, έπειτα από παράλληλη μπαλιά του Σαμ Αντεκούγκμπε.

Ο Καναδάς, πάντως, επανήλθε πιο ορεξάτος στο β’ μέρος και διεκδίκησε τον πρώτο βαθμό της ιστορίας του σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η αφρικανική ομάδα κατάφερε να διαφυλάξει το προβάδισμα ως το τέλος, παίρνοντας μάλιστα την πρωτιά του ομίλου χάρη στο 0-0 του Κροατία-Βέλγιο.

ΚΑΝΑΔΑΣ: Μπόριαν, Τζόνστον, Βιτόρια, Μίλερ, Αντεκούγκμπε (61’ Κονέ), Οσόριο (65’ Λαρέγια), Κέι (60’ Χάτσινσον), Ντέιβις, Μπιουκάναν, Λάριν (60’ Ντέιβιντ), Χόιλετ (76’ Γουόδερσπουν).

ΜΑΡΟΚΟ: Μπόνο, Χακιμί (85’ Τζαμπράν), Αγκουέρντ, Σαΐς, Μαζραουί, Ουναχί (77’ Ελ Γιαμίκ), Άμραμπατ, Σαμπιρί (65’ Αμαλάχ), Ζιγές (76’ Χαμντάλαχ), Εν Νεσιρί, Μπουφάλ (65’ Αμπουκλάλ).