Πρωταθλητής ο Μαγνησιακός

Ο ιστορικός Μαγνησιακός είναι ο πρωταθλητής της Β’ ΕΠΣΘ για τη σεζόν 2016-17, αφού στον τελικό του πρωταθλήματος στο ΕΑΚ Βόλου νίκησε με 2-1 τον Άνθιμο Γαζή. Για τους «κυανόλευκους» σκόραραν οι Προβιάς στο 29’ και Μπάλας στο 63’, ενώ μείωσε για τους Πηλιορείτες ο Κουτσουνίδης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο ίδιος είχε χάσει πέναλτι στο 53’ (απέκρουσε ο Βίτσιος). Πάντως και οι δύο ομάδες τη νέα περίοδο θα παίζουν στην Α’ τοπική.

Ο Άνθιμος Γαζής ήταν η ομάδα που απείλησε πρώτη στο ματς, όταν ο Θεοδώρου έκανε το σουτ στο 2’ και ο Βίτσιος παραχώρησε κόρνερ με τις γροθιές του. Μετά το δεκάλεπτο ο Μαγνησιακός άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο.

Η φάση που εν πολλοίς έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε στο 26ο λεπτό. Ο Οικονόμου έκλεψε τη μπάλα από τον Γκούρη λίγα εκατοστά έξω από την μεγάλη περιοχή. Ο τερματοφύλακας του Γαζή «γκρέμισε» τον ποδοσφαιριστή του Μαγνησιακού, που ήταν έτοιμος να σκοράρει και όπως ήταν επόμενο ο διαιτητής Καλατζής έδωσε το φάουλ αποβάλλοντας τον Γκούρη.

Ελλείψει άλλου τερματοφύλακα τη θέση κάτω από τα δοκάρια πήρε ο αμυντικός Μυλωνάς, ενώ για να καλυφθεί το δικό του κενό ο Κουτσουνίδης αντικατέστησε τον επιθετικό Θεοδώρου. Το φάουλ εκτελέστηκε στο 29’ από τον Προβιά, που με το αριστερό έστειλε τη μπάλα «συστημένη» στη δεξιά γωνία του Μυλωνά. Το 1-0 για τον Μαγνησιακό ήταν γεγονός.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η ομάδα των Μηλεών μπήκε πιο δυνατά στο  β’ μέρος. Στο 47’ απείλησε με τον Δανιλόπουλο που έκανε την ατομική ενέργεια και πλάσαρε άουτ, ενώ πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση χάθηκε στο 53’. Ο Βίτσιος ανέτρεψε τον Τζήκα και ο κ. Καλατζής καταλόγισε το πέναλτι. Όμως η εκτέλεση του Κουτσουνίδη ήταν κάκιστη. Το πλασέ του χλιαρό και ο Βίτσιος μπλόκαρε εύκολα. Στο 55’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Δανιλόπουλου με τους Πηλιορείτες να διαμαρτύρονται  έντονα στον βοηθό.

Ακολούθησαν δύο προειδοποιητικές …βολές για τον Μαγνησιακό με τους Θεοδωρόπουλο στο 59’ (σουτ άουτ) και Φέιζο στο 60’ (πλασέ που απέκρουσε ο Μυλωνάς), πριν έλθει το 2-0 στο 63’ με το ωραίο σουτ του Μπάλα. Ο ίδιος παίκτης βρέθηκε φάτσα με το 3-0 στο 65’, αλλά «νικήθηκε» στο τετ α τετ από τον Μυλωνά, που απέκρουσε με το πόδι. Καλή φάση και στο 71’ για την ομάδα του Βόλου με τον Τσιγαρίδα να μη μπορεί να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Στο 81’ έμεινε και ο Μαγνησιακός με 10 παίκτες, καθώς αποβλήθηκε ο Προβιάς με απευθείας κόκκινη για το φάουλ που έκανε στον Δανιλόπουλο. Ο τελευταίος είχε σουτ στο δοκάρι στο 93’, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κουτσουνίδης μείωσε σε 2-1 με το κεφάλι.

Όμως ήταν πια αργά για τον Γαζή. Το παιχνίδι τελείωσε και οι ποδοσφαιριστές του Μαγνησιακού πανηγύρισαν έξαλλα. Μέχρι και τον προπονητή τους Βασίλη Πανόπουλο σήκωσαν στον αέρα, πριν το κύπελλο το οποίο παρέλαβε ο αρχηγός Νίκος Προβιάς από τον πρόεδρο της ΕΠΣΘ Περικλή Λασκαράκη.

Διαιτητής: Καλατζής.

Βοηθοί: Αναστασίου, Γεωργαντζής.

Κόκκινη: 26’ Γκούρης-81’ Προβιάς.

Κίτρινες: Λάσκος, Παπαδόπουλος-Θεοδωρόπουλος, Κρανιάς, Κοντοβάς, Βίτσιος.

Α. ΓΑΖΗΣ: Γκούρης, Δημόπουλος (12’ λ.τρ. Κ. Μπρισμπέος), Αλεξίου, Μυλωνάς, Κωστάκης, Λάσκος, Τζήμας (70’ Βαλέρα), Παπαδόπουλος, Δανιλόπουλος, Θεοδώρου (26’ Κουτσουνίδης), Γεωργιάδης.

ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βίτσιος, Κρανιάς, Πέτρου, Κοντοβάς, Προβιάς, Φέιζο, Οικονόμου (86’ λ.τρ. Γκάγκας), Μάιπας, Θεοδωρόπουλος (62’ Τζίκας), Μπάλας, Τσιγαρίδας (90’ Δοδοντσίδης).

Ο Μαγνησιακός τίμησε τον μεγάλο Ίμρε Μπόντα

Ο Μαγνησιακός τίμησε τον Ίμρε Μπόντα

Στην ανάπαυλα του παιχνιδιού ο Μαγνησιακός τίμησε τον μεγάλο Ίμρε Μπόντα. Ο πρώτος σκόρερ της Α’ Εθνικής τη σεζόν 1988-89 με τη φανέλα του Ολυμπιακού Βόλου βρέθηκε χθες στο ΕΑΚ και παρέλαβε αναμνηστική πλακέτα, αλλά και μία φανέλα με το όνομά του από τον πρόεδρο των «κυανολεύκων» Κώστα Γκουγκουλιά (με τον οποίο υπήρξε παλαιότερα συμπαίκτης, όπως και με τον προπονητή του Μαγνησιακού Βασίλη Πανόπουλο).

Ο Ίμρε Μπόντα καταχειροκροτήθηκε από τους φίλους του ποδοσφαίρου, ενώ και ο ίδιος δεν έκρυψε τη συγκίνησή του για το γεγονός ότι κανείς στον Βόλο δεν τον ξεχνά. Να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα είχε συνομιλία και φωτογραφήθηκε με νεαρούς φίλους του Ολυμπιακού.