Πρόκριση στα πέναλτι για τη Νίκη με 4-5 επί του Ηρακλή στο Κύπελλο

Έχοντας πρωταγωνιστή τον Μπάγιτς και παρότι δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, η Νίκη πέρασε στην Γ’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας αποκλείοντας τον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο. Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι (5-4), όπου ο Σέρβος απέκρουσε την εκτέλεση του Χρουσιέλ. Το 90λεπτο και η παράταση έληξαν 0-0, με τους Θεσσαλονικείς να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με 9 παίκτες λόγω αποβολής των Παπαστεριανού (112’) και Γιουμπιντάνα (119’).

Ο Αλέκος Βοσνιάδης ετοίμαζε εκπλήξεις στον χθεσινό αγώνα. Πιο συγκεκριμένα επέλεξε σύστημα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς, κάτι που δεν είχε δοκιμάσει στα φιλικά που είχε δώσει μέχρι τώρα η Νίκη. Πιο συγκεκριμένα εφάρμοσε το 3-4-2-1 ως εξής: Την εστία υπερασπίστηκε ο Μπάγιτς με αμυντική τριπλέτα τους Γρομητσάρη, Δεληζήση και Ανδρέου. Ο Κάσσος κάλυπτε τη δεξιά πλευρά και ο Δημητρίου την αριστερή. Στο άξονα της μεσαίας γραμμής έπαιξαν οι Κυριακίδης, Τσουκαλάς και οι Παναγιωτίδης (μέσα δεξιά), Γαβριηλίδης (μέσα αριστερά) συνεπικουρούσαν τον Ροχάνο στην επίθεση.

Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Κώστας Γεωργιάδης επέλεξε το 4-4-1-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Βελλίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Πανάγου, Παπαστεριανό, Χρουσιέλ και Βιτλή. Αμυντικοί χαφ ήταν οι Πατράλης, Δόρης, στα άκρα βρέθηκαν οι Τομάς (δεξιά) και Μανουσάκης (αριστερά), με τον Άλεξιτς να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Μελούνοβιτς, που αποτέλεσε την επιθετική αιχμή.

Κακό το α’ ημίχρονο
Ο αγωνιστικός χώρος του Καυτανζογλείου ήταν κάκιστος, με τους δύο «μονομάχους» να δυσκολεύονται αρκετά. Μόλις στο 3’ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στο ανοικτό γήπεδο με καλές προϋποθέσεις, αλλά ο Γαβριηλίδης πραγματοποίησε κακή πάσα προς τον Ροχάνο, που έκανε κίνηση προς την αντίθετη πλευρά, με συνέπεια η μπάλα να κυλήσει πλάγιο άουτ.

Η πρώτη τελική της Νίκης καταγράφηκε στο 15’. Ο Δημητρίου γύρισε την μπάλα και ο Παναγιωτίδης, γύρισε ελαφρά το σώμα του και σούταρε ψηλά άουτ. Στο 19’ ο Κάσσος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και βρέθηκε στο έδαφος υπό την πίεση του Βιτλή. Πάντως ο κ. Κακουλίδης θεώρησε υπερβολική την πτώση του δεξιού μπακ-χαφ της βολιώτικης ομάδας και διέταξε τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Στο 21’ ο Κυριακίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Βελλίδης την τελευταία στιγμή με τη δεξιά γροθιά του έδιωξε την μπάλα πάνω από το κεφάλι του Δεληζήση.

Ακολούθησαν δύο καλές στιγμές για τον Ηρακλή: Πρώτα στο 26’ ο Τομάς παρά τη διαφορά ύψους κέρδισε την κεφαλιά από τον Δεληζήση και Μελούνοβιτς έπιασε σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε στα… ύψη. Κατόπιν (32’) ο Τομάς εκτέλεσε έξυπνα φάουλ εκτός περιοχής σημαδεύοντας τον Πατράλη, ο οποίος σούταρε, για να διώξει την μπάλα ο Δεληζήσης.

Ωραία ανάπτυξη του «Γηραιού» από τα αριστερά οδήγησε σε σέντρα από τον Βιτλή στο 35’. Ο Μελούνοβιτς κέρδισε την εναέρια «μονομαχία» από τον Δημητρίου, αλλά σωστά ο διαιτητής καταλόγισε επιθετικό φάουλ, αφού ο Σέρβος σέντερ φορ έσπρωξε τον Κύπρο αριστερό μπακ. Πάντως έτσι κι αλλιώς η μπάλα είχε περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη πλησίασε στο γκολ στο 42’. Ο Δημητρίου έβγαλε τη σέντρα και ο Κάσσος στόπαρε ψύχραιμα και σούταρε, αλλά η μπάλα εξοστρακίστηκε σε σώμα αμυνομένου κι ενώ είχε πάρει πορεία προς την εστία.

Πιο απειλητικός ο Ηρακλής στο β’
Με τις ίδιες ενδεκάδες παρατάχθηκαν οι δύο «μονομάχοι» στο β’ ημίχρονο. Μόνη εσωτερική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους ήταν μετατόπιση του Γαβριηλίδη στα δεξιά και του Παναγιωτίδη στα αριστερά.

Τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή στο 49’. Ο Άλεξιτς «τρύπωσε» στο κενό της αντίπαλης άμυνας και βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπάγιτς, αλλά ο Σέρβος τερματοφύλακας απέκρουσε σωτήρια το σουτ του συμπατριώτη του. Δύο λεπτά αργότερα διαδοχικά σουτ από Μανουσάκη και Πατράλη σταμάτησαν σε σώματα αμυνομένων.

Ο «Γηραιός» φαινόταν να έχει μπει με πιο πολύ τσαγανό στην επανάληψη κερδίζοντας συνεχόμενα κόρνερ. Σ’ ένα απ’ αυτά στο 59’ ο Τομάς πήγε να πιάσει στον… ύπνο την αντίπαλη άμυνα εκτελώντας κόρνερ με πάσα προς τον Πατράλη, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως πάλι ο Δεληζήσης ήταν εκεί για να γλιτώσει την ομάδα του. Το ίδιο συνέβη και στο 68’ σε γρήγορη αντεπίθεση και σέντρα του Γιουμπιτάνα, ο οποίος δύο λεπτά νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον Άλεξιτς.

Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά του Μπάγιτς να επέμβει. Ο έμπειρος πορτιέρο με το δεξί του χέρι απέκρουσε το πλασέ του Μελούνοβιτς.

Ήταν φανερό ότι το βολιώτικο συγκρότημα δεν «πατούσε» καλά στον αγωνιστικό χώρο και ο Αλέκος Βοσνιάδης αποφάσισε να παρέμβει. Έτσι στο 70’ οι Δημητρίου και Παναγιωτίδης έκαναν χώρο για τους Αναστασίου και Μέτσε αντίστοιχα. Ταυτόχρονα ο Τσουκαλάς προωθήθηκε σε θέση μέσα αριστερά (όπου έπαιζε ο Παναγιωτίδης) και το πόστο που είχε πριν ο αρχηγός, καλύφθηκε από τον Μέτσε.

Οι αλλαγές αυτές φάνηκε να βελτιώνουν κάπως την εικόνα της Νίκης και στο 75’ δημιούργησε την πρώτη της φάση στο β’ μέρος. Ο Κάσσος έβγαλε τη σέντρα και ο Γαβριηλίδης έπιασε κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Ο Κάσσος ήταν ο δημιουργός και της επόμενης αξιόλογης στιγμής για τη Νίκη. Αυτή τη φορά αποδέκτης ήταν ο Αναστασίου, που έκανε το γύρισμα, με τον Παπαστεριανό παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ αλλά για καλή του τύχη η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Κυριακίδης και ο Δεληζήσης έπιασε κεφαλιά άουτ. Επίσης στο 90+1’ ο Ροχάνο έπιασε μονοκόμματο σουτ από αρκετά πλάγια θέση και ο Βελλίδης μπλόκαρε.

Από την άλλη πλευρά στο 87’ ο Τομάς έστρωσε για τον δραστήριο Γιουμπιτάνα, ο οποίος ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Γρομητσάρη. Έτσι το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Δύο αποβολές στην παράταση
Γκολ από το πουθενά παραλίγο να σημειωθεί στο 92’, όταν σε σέντρα του Τομάς ο Δεληζήσης βρήκε την μπάλα με το πίσω μέρος του κεφαλιού του αιφνιδιάζοντας τον Μπάγιτς, αλλά για καλή του τύχη εκείνη κύλησε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Τομάς και ο Πατράλης έπιασε δυνατό σουτ, το οποίο έφυγε επίσης λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Άλλη μια ευκαιρία για τον «Γηραιό» στο 96’. Ο Γιουμπιτάνα γύρισε για τον Μελούνοβιτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα από τη μικρή περιοχή. Ο Σέρβος έκανε το λάθος να βάλει το αριστερό του πόδι αντί για το δεξί, με συνέπεια να μην καταφέρει να σκοράρει.

Με τη συμπλήρωση του 100ου λεπτού ο Μορέιρα μπήκε στο ματς αντί του Γαβριηλίδη σε μια προσπάθεια του Αλέκου Βοσνιάδη να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, η οποία όμως απειλήθηκε σοβαρά στο 103’. Έπειτα από διείσδυση του Γιουμπιτάνα στη μεγάλη περιοχή ο Δεληζήσης έδιωξε άτσαλα πάνω στον Πατράλη, ο οποίος σούταρε, ο Μπάγιτς έπεσε στην αριστερή του γωνία και βρήκε την μπάλα ίσα-ίσα για να τη στείλει στη ρίζα της αριστερής δοκού και μετά κόρνερ.

Η βολιώτικη ομάδα βγήκε στην αντεπίθεση στο 105’, με τον Μέτσε εισήλθε στην περιοχή από τα αριστερά. Ωστόσο, ενώ περίμεναν δύο συμπαίκτες του, εκείνος έκανε γύρισμα σε χώρο που δεν βρισκόταν κανείς…

Στην αρχή του β’ μέρους της παράτασης ο Τζώρας πήρε τη θέση του Ροχάνο, με τους «κυανόλευκους» του Βόλου να μπαίνουν με πιο επιθετική διάθεση. Μάλιστα στο 108’ ο Κάσσος έψαξε τον Αναστασίου, που κινήθηκε… πονηρά μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Χρουσιέλ πρόλαβε να παραχωρήσει κόρνερ.

Στο 112’ η Νίκη απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα σε μια φάση, όμως, που μπορεί να θεωρήσει τον εαυτό της αδικημένο. Ο Τζιώρας, με τον πείσμα που τον διακρίνει τα «έβαλε» με τρεις αντιπάλους και κατόρθωσε να βρεθεί σε προφανή θέση για γκολ αναγκάζοντας τον Παπαστεριανό να τον ανατρέψει. Ο κ. Κακουλίδης καταλόγισε φάουλ και απέβαλε τον αρχηγό του Ηρακλή.

Ωστόσο ο Θρακιώτης ρέφερι υπέπεσε σε λάθος, αφού στην εξέλιξη της φάσης ο Τσουκαλάς βγήκε τετ-α-τετ με τον Βελλίδη. Μάλιστα ο έμπειρος μέσος κέρδισε την μπάλα από τον αντίπαλο γκολκίπερ και ήταν έτοιμος να παραβιάσει την κενή εστία. Ο κ. Κακουλίδης, όμως, βιάστηκε να σφυρίξει και να σταματήσει τη φάση στερώντας από τους φιλοξενούμενους τη δυνατότητα να σκοράρουν. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Κυριακίδης και ο Βελλίδης μπλόκαρε σταθερά.

Στο 119’ το συγκρότημα του Κώστα Γεωργιάδη έμεινε με 9 παίκτες, όταν ο Γιουμπιτάνα αποβλήθηκε επειδή διαμαρτυρήθηκε έντονα στον κ. Καραγιάννη. Μάλιστα ο Βέλγος εξτρέμ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, προφανώς γιατί εξύβρισε τον β’ βοηθό.

Όπως αναμενόταν, με δύο ποδοσφαιριστές λιγότερους ο Ηρακλής θέλησε να «ροκανίσει» τον χρόνο με συνεχείς πτώσεις στο έδαφος. Έτσι ποδόσφαιρο δεν παίχθηκε, οι καθυστερήσεις των γηπεδούχων ήταν διαρκείς, με αποτέλεσμα η πρόκριση να κριθεί στα πέναλτι.

Ο Μπάγιτς απέκρουσε  το πέναλτι του Χρουσιέλ
Ο Αλέκος Βοσνιάδης ήταν υποχρεωμένος να αποκλείσει δύο ποδοσφαιριστές από τη διαδικασία, τη στιγμή που ο αντίπαλος είχε μείνει με εννέα, όπως αρμόζει ο νέος κανονισμός. Στο στρίψιμο του νομίσματος τυχεροί στάθηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι -όπως ήταν λογικό- επέλεξαν να γίνουν οι εκτελέσεις στην εστία μπροστά από τη Θύρα 10, όπου βρίσκονται οι οργανωμένοι οπαδοί του Ηρακλή.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι άρχισαν ιδανικά με την απόκρουση του Βελλίδη στην εκτέλεση του Τζιώρα. Ο πολύπειρος στράικερ διαμαρτυρήθηκε (σωστά όπως αποδεικνύει το βίντεο) ότι ο τερματοφύλακας βγήκε περίπου ένα μέτρο από την εστία του για να κάνει την επέμβαση, χωρίς να αλλάξει την απόφαση του κ. Κακουλίδη. Ωστόσο αυτή η διαμαρτυρία έκανε τον διαιτητή να είναι πιο προσεκτικός στη συνέχεια παρατηρώντας ότι ο Βελλίδης βγήκε από την εστία του και στο χτύπημα του Τσουκαλά. Έτσι έδωσε επανάληψη στην απόκρουση του γκολκίπερ του Ηρακλή και ο αρχηγός της Νίκης είχε δεύτερη ευκαιρία για να γράψει το 1-1. Ο ρέφερι έκανε το ίδιο και στην εύστοχη εκτέλεση του Κάσσου, διότι υπέδειξε ότι δεν είχε σφυρίξει. Παρόλα αυτά ο δεξιός μπακ-χαφ της Νίκης ήταν πάλι ψύχραιμος σκοράροντας εκ νέου.

Ακολούθησαν εύστοχες εκτελέσεις μέχρι το σημείο που ο Βιτλής, αν και ξεγέλασε τον Μπάγιτς, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Αυτό οδήγησε τη διαδικασία στον «ξαφνικό θάνατο», όπου ο Μορέιρα διαμόρφωσε το 4-5. Στη συνέχεια ο Μπάγιτς είπε «όχι» στον Χρουσιέλ χαρίζοντας στη βολιώτικη ομάδα την πρόκριση, την οποία οι παίκτες πανηγύρισαν μαζί με τους 30 περίπου οπαδούς που βρέθηκαν στο πέταλο.

Η σειρά των πέναλτι: Τζιώρας (απέκρουσε ο Βελλίδης), Μελούνοβιτς (1-0), Τσουκαλάς (1-1), Σίλβα (2-1), Κυριακίδης (2-2), Τομάς (3-2), Κάσσος (3-3), Βιτλής (οριζόντιο δοκάρι), Μέτσε (3-4), Πατράλης (4-4), Μορέιρα (4-5), Χρουσιέλ (απέκρουσε ο Μπάγιτς).
Διαιτητής: Κακουλίδης (Θράκης).
Βοηθοί: Τζιώτζιος, Καραγιάννης (Θράκης).
4ος διαιτητής: Καρακελίδης (Θράκης).
Κίτρινες: Πανάγου, Παπαστεριανός, Τομάς, Γιουμπιτάνα, Βελλίδης – Κυριακίδης, Δημητρίου, Ροχάνο, Μέτσε.
Κόκκινες: 112’ Παπαστεριανός, 119’ Γιουμπιτάνα.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Βελλίδης, Πανάγου, Βιτλής, Χρουσιέλ, Παπαστεριανός, Δόρης (98’ Σίλβα), Πατράλης, Τομάς, Μανουσάκης (82’ Τότσκα), Άλεξιτς (66’ Γιουμπιτάνα), Μελούνοβιτς.
ΝΙΚΗ: Μπάγιτς, Γρομητσάρης, Δεληζήσης, Ανδρέου, Κάσσος, Δημητρίου (70’ Αναστασίου), Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Παναγιωτίδης (70’ Μέτσε), Γαβριηλίδης (100’ Μορέιρα), Ροχάνο (106’ Τζιώρας).