Πήρε βαθμό στην Πάτρα ο ΝΠΣ Βόλος

Ο ΝΠΣ Βόλος κατάφερε να φύγει με έναν βαθμό από την Πάτρα, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Παναχαϊκή. Ο Χουάν Φεράντο παρέταξε την ομάδα του με πολλές αλλαγές, καθώς οι «κυανέρυθροι» έχουν εξασφαλίσει από την περασμένη αγωνιστική την παρουσία τους στη Σούπερ Λιγκ για την επόμενη σεζόν.
Στο πρώτο μέρος, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο ανάμεσα στον ΝΠΣ Βόλος και την Παναχαϊκή, με τους παίκτες των δύο ομάδων να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις εστίες των Μπουργάνη και Σούλη.
Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα δημιουργήθηκε από τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 3’ ο Πίσπας επιχείρησε το σουτ από πλάγια θέση, όμως ο Σούλης κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα, η προσπάθεια του Ελευθεριάδη κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Μπουργάνη, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε, καθώς θεωρήθηκε πως σκόραρε από αντικανονική θέση.

Στο 11’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελευθεριάδη, αποκρούστηκε από τον Μπουργάνη, ο οποίος απομάκρυνε τη μπάλα με τις γροθιές. Στο 28’ ο Σωτηράκος σούταρε από κοντά, όμως, η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 35’ ήταν η σειρά του Πίσπα να «πυροβολήσει», με τον νεαρό επιθετικό να στέλνει τη μπάλα άουτ, με σουτ από κοντινή απόσταση.
Πέντε λεπτά πριν τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ΝΠΣ Βόλος κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 40’ ο Κόκκορης δέχθηκε εξαιρετική πάσα και με πλασέ έγραψε το 0-1 και χάρισε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους ενόψει δευτέρου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά. Στο 59’ ο σκόρερ του ΝΠΣ Βόλος, Κόκκορης, αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το παιχνίδι, καθώς τραυματίστηκε, ενώ τη θέση του πήρε ο Κότο.

Στο 81’ η Παναχαϊκή κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Αργυρόπουλος εκτέλεσε το φάουλ από τη δεξιά πλευρά, μεταβιβάζοντας τη μπάλα στον Πλέγα, ο οποίος στη συνέχεια επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο Μωραΐτη και να στρώνεται στο Λουμπαρδέα, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ, έκανε το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα.

Κίτρινες: Αργυρόπουλος – Φράγκος, Πέντα.
Διαιτητής: Τσουκαλάς (Αθηνών).
Βοηθοί: Τίκας (Θεσπρωτίας), Πήττας (Ηλείας).

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ: Σούλης, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Σωτηράκος, Πολυχρόνης, Φουρλάνος (68’ Μωραΐτης), Πλέγας, Κολ, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος (46’ Αργυρόπουλος), Μοντιέλ (46’ Μπαστακός).
ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Μπουργάνης, Ανδρικόπουλος, Ντεντάκης, Πέντα, Πίσπας, Ενγκουέμ, Φράγκος, Δόρης, Κορέλας (68’ Λ. Γκαρσία), Κόκκορης (59’ λ.τρ. Κότο), Κόκας.