Πιο εύστοχη η Ακρόπολη κέρδισε 3-1 τον Μαγνησιακό

Πιο εύστοχη αποδείχθηκε η Ακρόπολη από τον Μαγνησιακό στο μεταξύ τους παιχνίδι, που διεξήχθη το Σάββατο στο γήπεδο του Σέσκλου. Το συγκρότημα του Γιάννη Ακτσιαλή επιβλήθηκε με 3-1 και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του για το 2018.

Στο α’ μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή και δικαίως βρέθηκαν να προηγούνται στο σκορ. Στο διάστημα αυτό πέτυχαν δύο γκολ και δέχθηκαν ένα. Στην αρχή του β’ ημιχρόνου, η ομάδα του Βόλου ανέβασε την απόδοσή της. Κυνήγησε την ισοφάριση, αλλά η Ακρόπολη ήταν αυτή που σκόραρε ξανά, «κλειδώνοντας» το «τρίποντο».

Το σκορ για την Ακρόπολη άνοιξε στο 23ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάνου και προβολή του Τσουκάλη. Ο Μαγνησιακός αντέδρασε άμεσα και στο 26’ έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Κοντοβά, μετά από σέντρα του Τσένα. Όμως, οι Σεσκλιώτες ανέκτησαν το προβάδισμα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο. Ο Παγώνης είδε εκτός θέσης τον Βίτσο και με εξαιρετική λόμπα τον «κρέμασε», γράφοντας το 2-1.

Με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να έχουν τρεις ακόμη καλές τελικές προσπάθειες, ενώ ο Μαγνησιακός εκτός από το γκολ του είχε να επιδείξει και μία φάση στο 0-0 με τον Δανιλόπουλο, ο οποίος αστόχησε.

Πιο δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλά μετά το 60’ η Ακρόπολη ισορρόπησε και στο 65’ έφτασε στο 3-1 με τον Αξιώτη, που εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Βίτσου σε πλασέ του Τσουκάλη. Ο Μαγνησιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, αλλά ο Ανατολής είπε «όχι» στον Δανιλόπουλο, στο μεταξύ τους τε τα τετ στο 74’.

Να σημειωθεί ότι ντεμπούτο για τον Ακρόπολη έκαναν ο Σάββας Μαυρίδης και ο 15χρονος Βασίλης Πούλιος, ενώ την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Μαγνησιακού έκανε ο Μαγιόγλου.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ: Ανατολής, Παπαεμμανουηλίδης, Πασιάς (76’ Σιαμέτης), Χάνος, Τσιαντής, Κ. Κολημήτρας, Μιχολίτσης (78’ Βλιώρας), Μαυρίδης, Στ. Αξιώτης (88’ Πούλιος), Παγώνης (59’ Μόσιος), Μ. Τσουκάλης.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Βίτσος, Κρανιάς, Ζάγκας (70’ Θεοδωρόπουλος), Βασιλείου, Προβιάς, Πανόπουλος (46’ λ.τρ. Οικονόμου), Δεμίρης (82’ λ.τρ. Μάιπας), Κοντοβάς, Δανιλόπουλος, Τσένα (70’ Μαγιόγλου), Χατζητρακόσιας.