Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής

Βαθμολογική ανάσα πήρε ο Ηρακλής Βόλου μετά τη νίκη του με 2-0 επί της Αγίας Παρασκευής στο «Βασδέκειο». Οι «κυανόλευκοι» έφτασαν δίκαια στην επιτυχία, καθώς η εμφάνισή τους ήταν πολύ καλή στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης. Από το πρώτο μέρος κατάφεραν να πετύχουν τα δύο τους τέρματα και στην επανάληψη κράτησαν το προβάδισμα, παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο.

Το «τρίποντο» αυτό ήταν πολύ σημαντικό για το συγκρότημα του Δημήτρη Κόφφα, αφού πριν την έναρξη του αγώνα οι δύο χθεσινοί «μονομάχοι» ισοβαθμούσαν στην προτελευταία θέση. Πλέον ο Ηρακλής έφτασε τους 10 πόντους και «έπιασε» στην 11η θέση τον Παγασητικό, ενώ η Αγία Παρασκευή παραμένει στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο τέλος του α’ γύρου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς. «Έψαχναν» το γκολ από τα πρώτα λεπτά και στο 7’ άνοιξαν το σκορ. Ο Σπύρος Νούσιας έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ από πλάγια θέση παραβίασε την εστία του Τσιτσιρίκου. Δέκα λεπτά αργότερα (17’) ο Ηρακλής «χτύπησε» ξανά. Ο Ασλάνογλου έγραψε το 2-0 με διαγώνιο σουτ, το οποίο δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον γκολκίπερ της Αγίας Παρασκευής.

Όμως ο Ασλάνογλου άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, διότι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. Το αριθμητικό της πλεονέκτημα, η Αγία Παρασκευή δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί στην επανάληψη. Πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για την επίτευξη τέρματος, αλλά είναι γεγονός ότι δεν κατάφερε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του σταθερού σε ένα ακόμη ματς Αποστόλη Κεφαλά.

Αξίζει εδώ να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι διεξήχθη σε αθλητικά και απόλυτα φιλικά πλαίσια, παρά την πολύ μεγάλη βαθμολογική του σημασία. Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων τήρησαν στο έπακρο το «ευ αγωνίζεσθαι» και στο τέλος του αγώνα αποχώρησαν αγκαλιασμένοι για τα αποδυτήρια, κάτι που ασφαλώς τους τιμά.

ΗΡΑΚΛΗΣ Β.: Κεφαλάς, Πάντσιος, Μάρκος, Γεωργουλάκος, Στρούγκης, Μπέσσας, Ασλάνογλου, Γκάγκας, Νούσιας, Μπάμπα (60’ Κεμάλι), Τανός (92’ Μακρής).
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Τσιτσιρίκος, Κούκιος (46’ Κατσαγεωργίου), Παναγιώτου, Λούμπαρδος, Χατζημητροφάνης, Γιαννούλας, Μπόλης, Τσίλογλου, Καραγιάννης, Τρίμμης (60’ Στραβέλας), Σαμαράς (46’ Μαλακασιώτης).