Πέρασε και από τη Σούρπη ο Θησέας

Το… τρένο του Θησέα δεν έκανε στάση ούτε στη Σούρπη, κερδίζοντας με το ευρύ 1-5 τον τοπικό Αίαντα. Σε μία δύσκολη έδρα, οι «πράσινοι» της Αγριάς πέτυχαν μία εντυπωσιακή νίκη, την 12η στη σειρά και φυσικά εξακολουθούν να βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +7 από τον δεύτερο της κατάταξης Διαγόρα.

Με τη λήξη του πρώτου γύρου στην Α’ ΕΠΣΘ ο Θησέας έχει χάσει μόνο δύο βαθμούς, από την ισοπαλία της πρεμιέρας στο Στεφανοβίκειο. Έκτοτε έχει κερδίσει όλα του τα παιχνίδια και φυσικά έχει κατακτήσει τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, με τους ανθρώπους της ομάδας να περιμένουν από αυτή να διατηρηθεί στην κορυφή ως το τέλος του πρωταθλήματος και να πανηγυρίσει την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Όσον αφορά  το χθεσινό παιχνίδι, οι ποδοσφαιριστές του Κώστα Παπαστεργίου κατάφεραν να πετύχουν δύο πολύ γρήγορα τέρματα, βάζοντας τις βάσεις για την επιτυχία τους. Στο 6’ ο Κώστας Οικονόμου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σπύρου Χαλάτση, συνδυάζοντας με γκολ το ντεμπούτο του με την φανέλα των «πρασίνων». Δύο λεπτά αργότερα ο Γκουγκούδης έγραψε το 0-2.

Ο Αίας ισορρόπησε για ένα διάστημα το παιχνίδι, «ψάχνοντας» ένα γκολ με το οποίο θα έμπαινε ξανά στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Αυτό ήλθε στο 32ο λεπτό, όταν ο διαιτητής Αθηναίος καταλόγισε πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων για χέρι παίκτη του Θησέα μέσα στην περιοχή. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Κατσαβριάς, που με ψύχραιμο τρόπο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και μείωσε σε 1-2.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση να… ρισκάρουν το «τρίποντο» και άμεσα επεδίωξαν να πετύχουν ακόμη ένα γκολ και τα κατάφεραν προτού ολοκληρωθεί το α’ μέρος με τον Αραμπατζή, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 42ο λεπτό.

Στην επανάληψη ο Θησέας διατήρησε την υπεροχή και ανέβασε τον δείκτη του σκορ. Το 1-4 σημειώθηκε στο 68’ από τον Μερμίγγη, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, αντικαθιστώντας τον Αραμπατζή, ενώ το τελικό 1-5 διαμορφώθηκε στο 86’ από τον Δημουλά.

ΑΙΑΣ ΣΟΥΡΠΗΣ: Σπ. Χαλάτσης, Παπανικολόπουλος, Τσόγκας, Λαγός, Καλοδήμος, Χριστέλος (46’ Ν. Χαλάτσης), Μπιρτσάι, Σιαμέτης (75’ Χουλιαράς), Μακανίκας (46’ Κωστούλας), Χειλάς (85’ Ξηροκώστας), Κατσαβριάς.

ΘΗΣΕΑΣ: Στούκας, Ρουκάς, Αναστασίου, Μοράλες, Ιωάννου, Οικονόμου, Ισά (85’ Γαρυφάλλου), Γκουγκούδης (75’ Δημουλάς), Αραμπατζής (54’ Μερμίγγης), Κοτζαθανάσης, Σφάκας (65’ Βλάχος).