Πέντε σερί νίκες η Βέροια με Ολυμπιακό Βόλου

Η προϊστορία ανάμεσα στον Ολυμπιακό Βόλου και στη Βέροια είναι πλούσια, ωστόσο, θα σταθούμε στην τελευταία 15ετία, στην οποία οι δύο σημερινοί μονομάχοι αναμετρήθηκαν επτά φορές, με απολογισμό πέντε νίκες για τη Βέροια και δύο ισοπαλίες.

Την αγωνιστική περίοδο 2008-09 για τη Β’ Εθνική οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στη Βέροια (30/11/2008), ενώ στο ματς του β’ γύρου στο ΕΑΚ Βόλου στις 5/4/2009 είχαμε νέα ισοπαλία με σκορ 1-1 (Κατσικάς για τον Ολυμπιακό και Τοπούζης για τη Βέροια οι σκόρερ).

Τα δύο προηγούμενα χρόνια Ολυμπιακός και Βέροια αναμετρήθηκαν στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ, με τη «βασίλισσα του Βορρά» να σημειώνει τέσσερις νίκες. Στις 6/10/2019 στη Φιλιππούπολη η Βέροια με δύο γκολ του Πασσά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε νικήσει με 0-2, ενώ στη Βέροια στις 12/1/2020 είχε επικρατήσει με 1-0, με γκολ του Κανούλα.

Την περίοδο 2020-21 οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στις 4/4/2021 στη Νεάπολη με τη Βέροια να κερδίζεί με 1-0, χάρη στο γκολ του Λουκίνα, ενώ στις 16/5/2021 η Βέροια νίκησε εντός έδρας με 3-0, με τέρματα των Καραγιάννη και Λουκίνα (2).

Φέτος, στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Βέροια, η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη είχε επικρατήσει στις 21/11 με 3-0, με δύο γκολ του Πασσά και ένα του Σκόνδρα.

Είναι χαρακτηριστικό, ότι στα πέντε τελευταία παιχνίδια όπου η Βέροια μετρά ισάριθμες νίκες, ο Ολυμπιακός δεν έχει πετύχει τέρμα (0-10 τα γκολ).