Ο Βόλος ηττήθηκε από τον Άρη με 14-8 για την Α2 πόλο

Φιλότιμη ήταν η προσπάθεια των πολιστών του Βόλου στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Άρη Θεσσαλονίκης, αλλά δεν ήταν αρκετή για την κατάκτηση ενός θετικού αποτελέσματος. Για την 12η αγωνιστική του βορείου ομίλου οι «κίτρινοι» πήραν τη νίκη με 14-8.

Στα δύο πρώτα οκτάλεπτα ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση ήταν ανταγωνιστικός και είχε επαφή με το σκορ. Όμως στην τρίτη περίοδο ο Άρης ξέφυγε με πέντε γκολ διαφορά και ουσιαστικά εξασφάλισε το «τρίποντο» της νίκης. Με την ήττα αυτή και σε συνδυασμό με τη νίκη-έκπληξη της Κέρκυρας επί του Ν.Ο. Λάρισας, ο Βόλος έχασε μία θέση στην βαθμολογία, αλλά παραμένει στο +5 από τη ζώνη των πλέι άουτ.
Εδώ αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Βολιώτες συνάντησαν ιδιαίτερα εχθρική ατμόσφαιρα στο Εθνικό κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης. Οι οπαδοί του Άρη δεν είχαν χωνέψει ότι η ομάδα τους είχε χάσει δύο βαθμούς στο ματς του α’ γύρου στη Νέα Ιωνία και καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα έβριζαν τους πολίστες του Βόλου και ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα Κωνσταντίνο Νάσιο.
Θέλοντας να προστατέψει τον αθλητή της ομάδας από μία πιθανή αποβολή, ο πρόεδρος του βολιώτικου συλλόγου Τάσος Μαρινάγης τον προέτρεψε να μην απαντήσει στις προκλήσεις της κερκίδας, αλλά αυτό προκάλεσε την δική του αποβολή 4’.31’’ πριν το τέλος του αγώνα. Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα ο κ. Μαρινάγης είπε απευθυνόμενος στον Νάσιο: «Μην ασχολείσαι με τους καραγκιόζηδες», με τους διαιτητές να του δείχνουν τον δρόμο της εξόδου, χωρίς όμως να κάνουν κάτι για να προστατέψουν έναν αθλητή που είχε γίνει στόχος της εξέδρας, χωρίς να την προκαλεί.
Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο προπονητής του Βόλου Μανώλης Γούναρης επέλεξε στην αρχική επτάδα τους Κ. Νάσιο (τερματοφύλακας), Νικολέρη (αμυντικός), Κεϊχανί (φουνταριστός), Ανδρή, Γκανάτσιο (αριστερά στην περιφέρεια), Κουφιδάκη, Δημητρίου (δεξιά στην περιφέρεια). Ο Νικολέρης έπαιξε με πρόβλημα τραυματισμού, οι Χαμίτης, Μαρινάγης δεν ταξίδεψαν καν στη συμπρωτεύουσα για λόγους υγείας, ενώ στην αποστολή δεν υπήρχε δεύτερος τερματοφύλακας.
Μόλις στην δεύτερη επίθεσή του στο ματς ο Άρης κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Νάσιος έκανε την απόκρουση. Όμως λίγο αργότερα «νικήθηκε» σε κόντρα επίθεση από τον Παπαδόπουλο για το 1-0. Ο Γκανάτσιος ισοφάρισε (1-1), ο Ζαρκαντζάς έδωσε νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά με δύο τέρματα του Πετρόπουλου (το δεύτερο από θέση φουνταριστού) ο Βόλος προσπέρασε με 2-3. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-3, αφού ο Γιόγκας έφερε το ματς στα ίσα.
Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Αιγύπτιος Μπασέλ σκόραρε με πέναλτι, κάνοντας το 4-3 για τον Άρη. Ο Βόλος έχασε επίθεση με διπλό παραπάνω και αμέσως μετά ο Ζαρκαντζάς έγραψε το 5-3. Ο Κεϊχανί μείωσε σε 5-4, ενώ με σουτ από την περιφέρεια ο Σιώπκας έγραψε το 6-4 του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να χάνουν την επαφή τους με το σκορ. Ο Μπασέλ έφερε για πρώτη φορά τον Άρη στο +3 (7-4). Ο Κεϊχανί μείωσε 7-5 με πέναλτι, αλλά με σερί 3-0 τους Σιώπκα, Βόλφη, Μπασέλ (με πέναλτι) η διαφορά πήγε στα πέντε τέρματα (10-5). Με σουτ από την περιφέρεια ο Γκανάτσιος πέτυχε το έκτο γκολ του Βόλου στο ματς (10-6), ενώ το 11-6 έγινε από τον Παπαδόπουλο.
Το τέταρτο οκτάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Δημητρίου πέτυχε ένα δύσκολο γκολ από τη θέση «1» για το 11-7 (αυτό ήταν το 100ό του Βόλου στο φετινό πρωτάθλημα), οι Μπασέλ και Μπιτσάκης έκαναν το 13-7, ο Κεϊχανί με το τρίτο προσωπικό του τέρμα σημείωσε το 13-8 και ο Γιόγκας με πέναλτι διαμόρφωσε το 14-8.
Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος-Αγγελίδης.
Οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 5-2, 3-2.
ΑΡΗΣ (Παυλίδης): Τσακίρης, Μπιτσάκης 1, Καλαμπόκας, Κίσσας, Ζαρκαντζάς 2, Αλιαπούλιος, Παπαδόπουλος 2, Βόλφης 1, Γκοτσόπουλος, Μπασέλ 4, Σολογάνης, Σιώπκας 2, Ζωγράφος, Γιόγκας 2, Ψιμόπουλος.
ΒΟΛΟΣ (Γούναρης): Κ. Νάσιος, Μεριστούδης, Καραΐσκος, Γκανάτσιος 2, Κεϊχανί 3, Δημητρίου 1, Πετρόπουλος 2, Κουφιδάκης, Καρπέτας, Ανδρής, Νικολέρης, Γλούμης.

Άρης-Βόλος 14-8
ΟΦΘ-Καλαμάκι 9-8
Ιωνικός-Χαϊδάρι 10-6
Κέρκυρα-Ν.Ο. Λάρισας 12-10