Ο Ολυμπιακός «σάρωσε» με 7-0 τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας μετά από εξαιρετική εμφάνιση

Στην πιο παραγωγική εμφάνιση της χρονιάς, στο τελευταίο παιχνίδι του πρωταθλήματος για το 2018, ο Ολυμπιακός «συνέτριψε» με 7-0 τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας στο Πανθεσσαλικό, προσφέροντας απλόχερα γκολ και θέαμα στους φιλάθλους του.
Με τη νίκη τους αυτή οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων από τη Νίκη, με την οποία έχουν τους ίδιους βαθμούς, 32. Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη ήταν… καταιγιστικοί, σημειώνοντας δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Σερτζίνιο και Ναζίμ και πέντε τέρματα στην επανάληψη με τους, Φλίγκο (2), Σαχινίδη, Μπουτζίκο και Καμπλιώνη. Πέρα από τα επτά γκολ, ο Ολυμπιακός είχε πάρα πολλές ακόμη κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει… αστρονομικό σκορ.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Περικλής Αμανατίδης. Κάτω από τα δοκάρια επανήλθε ο Γιακουμής, ενώ τη θέση του δεξιού οπισθοφύλακα κάλυψε ο Σκοπελίτης. Ως αριστερός μπακ αγωνίστηκε ο Μπουτζίκος. Οι Λεάντρο και Οικονομόπουλος ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα έπαιξαν οι Ναζίμ και Κόλα, με τους Ζγκούρι (δεξιά) και Σερτζίνιο (αριστερά), με τον Λώττα να αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Σαχινίδη, ο οποίος αγωνίστηκε και πάλι βασικός μετά το ματς της 2ης αγωνιστικής με τα Μετέωρα, που είχε τραυματιστεί.

Τα ηνία από την αρχή
Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε από την αρχή πως στόχος της ομάδας ήταν η επίτευξη ενός γρήγορου τέρματος. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέλαβαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και στο 2’ έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς. Ο Σερτζίνιο μέσα από την περιοχή σούταρε, με τον Βασιλειάδη να αποκρούει σε κόρνερ. Η πίεση του Ολυμπιακού στα αντίπαλα καρέ απέφερε καρπούς στο 6’. Ο Σαχινίδης ανατράπηκε από τον Τσιμπούκα μέσα στην περιοχή, με το διαιτητή Μπουμαρσόπουλο να καταλογίζει αμέσως το πέναλτι. Ο Σερτζίνιο ανέλαβε την εκτέλεσή του δύο λεπτά αργότερα, για να γράψει στο 8’ το 1-0 για τον Ολυμπιακό.
Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με το ίδιο πάθος στο παιχνίδι και στο 12’ ο Σερτζίνιο με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο του Αχιλλέα, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 18’ από μπαλιά του Λώττα ο Σαχινίδης πλάσαρε πάνω στην κίνηση, με τον Βασιλειάδη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ. Νέο σουτ του Ζγκούρι στο 19’ δεν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Αχιλλέα, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.
Ύστερα από ένα δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή, όμως οι παίκτες του ήταν φλύαροι επιθετικά, στο 30’ ο Σαχινίδης μετά από σέντρα του Μπουτζίκου πλάσαρε, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Βασιλειάδη. Στο 32’ ο Ζγκούρι βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, σούταρε, με τη μπάλα να κοντράρει σε πόδι αμυνόμενου και να καταλήγει κόρνερ.
Οι φιλοξενούμενοι μετά από συνδυασμένη προσπάθεια είχαν ένα σουτ του Λυκούργου στο 38’, με τη μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια του Γιακουμή.
Τελικά, το δεύτερο γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 43’. Ο Λώττας εκτέλεσε κόρνερ, ο Βασιλειάδης έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης και ο Ναζίμ από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0. Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 45’ με τον Σαχινίδη να σουτάρει άουτ.

«Καταιγιστικός» το β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι διαρκώς στο προσκήνιο και να επιτίθεται κατά… κύματα, χάνοντας την μία ευκαιρία πίσω από την άλλη. Οι «ερυθρόλευκοι» μετέτρεψαν το ματς σ’ έναν επιθετικό μονόλογο από πλευράς τους και ήταν μόνιμα εγκατεστημένοι στα αντίπαλα καρέ.
Στο 47’ μετά από συνεργασία Σαχινίδη-Σερτζίνιο, η μπάλα έφτασε στον Λώττα, ο οποίος μόνος απέναντι από τον Βασιλειάδη έστειλε τη μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Λώττα, ο Σερτζίνιο με σουτ μέσα από τη περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βασιλειάδη, ενώ στο 50’ ο Σερτζίνιο έχασε νέα ευκαιρία να σκοράρει (απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Αχιλλέα).
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει την αντίπαλη άμυνα και στο 60’ το σουτ του Ζγκούρι απέκρουσε εκ νέου ο Βασιλειάδης, ενώ στο 61’ ο Ναζίμ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λώττα.
Στο 66’ πέρασαν ως αλλαγή στο παιχνίδι οι Φλίγκος και Καμπλιώνης, με τον Ολυμπιακό να γίνεται ακόμη πιο επιθετικός, αλλά παράλληλα και αποτελεσματικός. Στο 68’ μετά από προσπάθεια και σουτ του Λεάντρο ο Βασιλειάδης απέκρουσε τη μπάλα με τον Φλίγκο από κοντά να γράφει το 3-0. Τρία λεπτά αργότερα ο Ίτσιος έδιωξε τη μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος, σε κεφαλιά του Σαχινίδη. Για να γίνει στο 84’ το 4-0 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Κώστα Φλίγκου στο παιχνίδι (σκόραρε με διαγώνιο σουτ).
Στο 87’ ο Βασίλης Σαχινίδης με εξαιρετική προσπάθεια και σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0 (πρώτο προσωπικό τέρμα του επιθετικού των «ερυθρολεύκων» στο πρωτάθλημα), ενώ στο 88’ ο Βασιλειάδης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ το σουτ του Μπουτζίκου. Ο αμυντικός του Ολυμπιακού, ωστόσο, στο 90’ σημείωσε το ωραιότερο τέρμα του παιχνιδιού με σουτ «κεραυνό» από τα 40 μέτρα. Το σκορ έκλεισε στις καθυστερήσεις (92’) ο Αντώνης Καμπλιώνης με σουτ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.
Διαιτητής: Μπουρμασόπουλος (Λάρισας)
Βοηθοί: Καραγιάννης, Νάκας (Λάρισας)
Κίτρινες: Λεάντρο-Τσιμπούκας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Γιακουμής, Σκοπελίτης, Μπουτζίκος, Λεάντρο, Οικονομόπουλος (81’ Νόνης), Ναζίμ, Σερτζίνιο (81’ Ευθυμιάδης), Κόλα, Σαχινίδης, Λώττας (66’ Φλίγκος), Ζγκούρι (66’ Καμπλιώνης).
ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚ.: Βασιλειάδης, Χαλκίδης, Δερμίσης, Δ. Ίτσιος (78’ Καραφέργιας), Τσιμπούκας, Λυκούργος (54’ Αποστολίδης), Μτσεντλισβίλι (67’ Καταχιώτης), Παγωνίδης, Κατσαμάγκας, Παπαδόπουλος, Ι. Ίτσιος.