«Άλωσε» μια δύσκολη έδρα… Η Νίκη «δάμασε» με 2-1 τα Μετέωρα στην Καλαμπάκα

Μια δύσκολη έδρα «άλωσε» η Νίκη, η οποία επιβλήθηκε των Μετεώρων με 2-0. Ο Μακενγκό άνοιξε τον δρόμο για το σπουδαίο «διπλό» στο 14’, το οποίο ολοκλήρωσε ο Τζιώρας στο 54’. Ένθερμη υποστήριξη από τους οπαδούς τους είχαν οι «κυανόλευκοι», που στο τέλος χειροκροτήθηκαν θερμά.
Ένα απρόοπτο κλήθηκε να αντιμετωπίσει λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Ράτκο Ντόστανιτς. Κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης ο Μετούσι αισθάνθηκε και ενοχλήσεις (μάλλον πρόκειται για τράβηγμα), με συνέπεια να μείνει όχι μόνο εκτός ενδεκάδας αλλά και εκτός αποστολής. Τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Ρόβας και στην αποστολή ο Ντινιωτάκης. Επίσης σε σχέση με τους αρχικούς 11 της περασμένης Κυριακής νέα πρόσωπα ήταν οι Φάμπιο, Μακενγκό και Τζιώρας.
Η Νίκη παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Αποστολίδης έχοντας μπροστά του από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ρόβα, Καντούτση, Καρτσαμπά και Θ. Παπαδόπουλο. Αμυντικοί μέσοι ήταν οι Τσεμπερίδης και Μέτσε, από τις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κέρι (δεξιά) και Μακενγκό (αριστερά), με τον Φάμπιο να κινείται λίγο πιο πίσω από τον Τζιώρα που αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος».

Γρήγορο γκολ από τον Μακενγκό
Μπορεί η Νίκη να είχε περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι. Ήταν το 6’ όταν ο Λίτσιος τροφοδότησε τον Κιάκο, ο οποίος σούταρε από καλή θέση χωρίς να βρει στόχο.
Οι «κυανόλευκοι» απάντησαν άμεσα με μία καλή στιγμή και ένα γκολ. Μόλις στο επόμενο λεπτό (6’) ο Φάμπιο πλάσαρε, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο.
Ωστόσο στο 14’ η κατάληξη της φάσης ήταν πολύ καλύτερη για τη βολιώτικη ομάδα, όντας επιστέγασμα μιας εξαιρετικής ομαδικής προσπάθειας. Πιο αναλυτικά ο Θ. Παπαδόπουλος έδωσε για τον Μακενγκό, που έπαιξε γρήγορα το «ένα-δύο» με τον Κέρι. Ο Γάλλος βρέθηκε απέναντι στον Ζαρόπουλο και τον πλάσαρε εύστοχα γράφοντας το 0-1.
Τα Μετέωρα θέλησαν να αντιδράσουν και στο 30’ ο Λίτσιος δοκίμασε πάλι το πόδι του από μακρινή απόσταση, αλλά και πάλι δεν βρήκε εστία.

Η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς που «φλέρταρε» τρεις φορές με το δεύτερο γκολ. Στο 34’ ο Κέρι εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από τον Φάμπιο και έφτασε στον Τζιώρα, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει το κοντρόλ δίνοντας το δικαίωμα στον Ζαρόπουλο να μπλοκάρει.
Στο 38’ οι «κυανόλευκοι» βγήκαν στο ανοικτό γήπεδο σε φάση «δύο μ’ έναν». Ωστόσο η πάσα του Κέρι προς τον αμαρκάριστο Τζιώρα ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Μανώλη.
Η πιο μεγάλη ευκαιρία στο α’ μέρος για τη Νίκη χάθηκε στο 39’. Ο Κέρι μετά από πολύ όμορφη ενέργεια, βρήκε τον Τζιώρα κι εκείνος με τη σειρά του τον Φάμπιο. Ο Πορτογάλος έκανε το πλασέ, αλλά ο Ζαρόπουλος έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε σωτήρια για την ομάδα του.
Οι παίκτες του Γιώργου Βακουφτσή ανέβηκαν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου φέρνοντας σε δύσκολη θέση τη Νίκη. Αρχικά στο 42’ ο Κιάκος έκανε μακρινή μπαλιά ακριβείας προς τον Γεωργάκη, ο οποίος σέντραρε και ο Λίτσιος με κεφαλιά σημάδεψε το δεξί δοκάρι.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων (45+1’) ο Μανώλης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, όμως το πλασέ του δεν είχε δύναμη και ο Αποστολίδης μπλόκαρε με ευκολία.

Ο Τζιώρας «καθάρισε» τους τρεις βαθμούς
Με την έναρξη της επανάληψης ο κ. Ντόστανιτς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή. Στη θέση του σκόρερ Μακενγκό τοποθέτησε τον Δωματά, προφανώς για να προφυλάξει τον Γάλλο από μια δεύτερη κίτρινη, που θα σήμανε και την αποβολή του.
Το 54ο λεπτό έκρυβε πολλές συγκινήσεις. Αρχικά ο Ιωάννου σούταρε άουτ από καλή θέση. Στη συνέχεια ο Αποστολίδης εκτέλεσε το βολέ, η άμυνα των Μετεώρων αδράνησε, πράγμα που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο ο Τζιώρας. Ο έμπειρος στράικερ κινήθηκε στην πλάτη της αντίπαλης οπισθοφυλακής και βρέθηκε απέναντι από τον Ζαρόπουλο, τον οποίο πλάσαρε άψογα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του (0-2).
Ωστόσο στο 59’ η Νίκη απειλήθηκε άμεσα, όταν έπειτα από σέντρα του Μανώλη ο Κιάκος έκανε το πλασέ, που έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι (άουτ). Το γεγονός αυτό δυσαρέστησε τον κ. Ντόστανιτς που έκανε δριμύτατες παρατηρήσεις στους παίκτες του ζητώντας τους επαγρύπνηση, αφού ακόμη υπήρχε πολύς χρόνος.
Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα αντικατέστησε και τον δεύτερο σκόρερ της ομάδας του, τον Τζιώρα, με τον Βουκομάνοβιτς. Με την κίνηση αυτή ο 59χρονος τεχνικός ήθελε να εκμεταλλευτεί τους χώρους που θα άφηναν οι γηπεδούχοι, αφού ο Βουκομάνοβιτς διακρίνεται για την ταχύτητά του.
Σε μια τέτοια φάση στο 64’ ο Θ. Παπαδόπουλος εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ιωαννίδη και έγινε κάτοχος της μπάλας. Ωστόσο στο γύρισμά του η μπάλα δεν έφτασε στον Δωματά που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Τα Μετέωρα πλησίασαν στο γκολ στο 78’. Ο Σκόνδρας βρήκε ανοικτό πεδίο, αλλά το πλασέ του πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.
Στο επόμενο λεπτό ήταν η σειρά της Νίκης να σπαταλήσει μια σπουδαία ευκαιρία. Ο Θ. Παπαδόπουλος επιτέθηκε από τα αριστερά βγάζοντας σέντρα προς τον Δωματά ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Ζαρόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά. Επίσης στο 82’ ο Ρόβας ήταν εκείνος που «έβγαλε» τη σέντρα και ο Κέρι έπιασε απευθείας βολέ στέλνοντας την μπάλα άουτ.
Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν ένα σουτ του νεοεισελθέντα Πολυζόπουλου που δεν δυσκόλεψε την Αποστολίδη (88’). Έτσι το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο πανηγύρισαν έξαλλα ποδοσφαιριστές και τεχνική ηγεσία μαζί με τους φιλάθλους που βρέθηκαν χθες στην Καλαμπάκα, καθώς έφυγαν νικητές από μία δύσκολη έδρα απέναντι σ’ έναν καλό αντίπαλο.
Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)
Βοηθοί: Παπαδάκης, Χριστοδούλου (Ημαθίας)
Κίτρινες: Μακενγκό, Βουκομάνοβιτς
ΜΕΤΕΩΡΑ: Ζαρόπουλος, Ιωαννίδης, Ζήσης, Φορτούνης, Γεωργάκης, Ουζούνογλου, Μανώλης (61’ Μαρούδας), Σκόνδρας (88’ Ανδρεόπουλος), Λίτσιος (74’ Πολυζόπουλος), Κιάκος (67’ Συράκος), Ιωάννου.
ΝΙΚΗ: Αποστολίδης, Ρόβας, Θ. Παπαδόπουλος, Καντούτσης, Καρτσαμπάς, Τσεμπερίδης, Μέτσε, Κέρι (83’ Ντινιωτάκης), Μακενγκό (46’ Δωματάς), Φάμπιο (71’ Ιορδανίδης), Τζιώρας (61’ Βουκομάνοβιτς).