Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 78-65 του ΑΓΣ Ιωαννίνων στο ΕΑΚ

Για πρώτη φορά χαμογέλασε φέτος ο Ολυμπιακός στην Γ’ Εθνική μπάσκετ. Μετά από εξαιρετική εμφάνιση στο β’ ημίχρονο και παίρνοντας βοήθεια από πολλούς παίκτες οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 78-65 του ΑΓΣ Ιωαννίνων στο ΕΑΚ Βόλου.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να παίρνει «κεφάλι» χάρη σε τρία συνεχόμενα τρίποντα (18-21 στο 10’). Στη δεύτερη περίοδο οι δύο «μονομάχοι» βάδιζαν… χέρι-χέρι (21-21, 23-23, 27-27). Χαρακτηριστικό του εν λόγω δεκαλέπτου ήταν η αστοχία από την περιφέρεια. Η επιλογή του Ολυμπιακού ήταν να αφήνει συγκεκριμένους παίκτες να σουτάρουν τρίποντα γνωρίζοντας τα χαμηλά ποσοστά τους.
Πράγματι οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στην «παγίδα» επιδιδόμενοι σε συνεχόμενα άστοχα σουτ από την άρκτο των 6.75μ. ειδικότερα με τον Καλογεράκο. Ωστόσο και οι γηπεδούχοι δεν πήγαιναν πίσω από την περιφέρεια. Τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε ο Μούμογλου ο οποίος έβγαλε μπροστά το βολιώτικο συγκρότημα με 30-28 στο 19’. Πάντως το ημίχρονο ήταν ισόπαλο 30-30, με τον Παπαδόπουλο να ισοφαρίζει με ζευγάρι βολών.
Καλά άρχισε το τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Βλιώρα. Με έξι γρήγορους πόντους πήγε στο 36-30, ενώ η άμυνά της κράτησε τους Ηπειρώτες «άσφαιρους» για τρία λεπτά.
Ο Ίλτσογλου με τρίποντο και ο Ευτυχίδης με «γκολ φάουλ» έδωσαν για πρώτη φορά στη διαφορά διψήφια τιμή (42-32 στο 26’). Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι… κόλλησαν μένοντας άποντοι για περίπου τρία λεπτά (42-35).

Η αστοχία έσπασε χάρη στον Μπεκρή, ο οποίος πήρε επιθετικό ριμπάουντ έπειτα από άστοχη βολή του Καραμήτσου και πρόσφερε έτοιμο καλάθι στον Μούμογλου. Ο νεαρός γκαρντ έκλεψε την μπάλα από την επαναφορά και με λέι απ σκόραρε, τον μιμήθηκε αμέσως μετά ο Καραμήτσος με παλικαρίσιο καλάθι, για να ολοκληρώσει το σερί πάλι ο Μπεκρής με λέι απ (50-36 στο 28’).
Το παράδοξο είναι ότι το ξέσπασμα των «ερυθρολεύκων» ήρθε χωρίς τον Μπόγδανο που πήγε στον πάγκο για ξεκούραση και με βασικό άξονα τον Μπεκρή, ο οποίος με το πάθος του βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του, πράγμα που φανερώνει το βάθος που διαθέτει η ομάδα. Μάλιστα ο Γιώργος Βλιώρας δεν δίστασε να ρίξει στη «μάχη» δύο ακόμη νέα παιδιά, τους Χροναίο και Μπούρα δείχνοντας μεγάλη εμπιστοσύνη σε όλους τους παίκτες.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 52-44 υπέρ των «ερυθρολεύκων» και η ψαλίδα θα είχε ανοίξει περισσότερο αν εκμεταλλεύονταν τις ελεύθερες βολές. Αυτό φάνηκε στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν οι γηπεδούχοι μπήκαν χαλαρά στο παρκέ δίνοντας το δικαίωμα στο συγκρότημα της Ηπείρου να πλησιάσει σε απόσταση… βολής (52-49 στο 32’).
Πάλι όμως ο Μπεκρής ήταν εκεί. Με κλέψιμο και αιφνιδιασμό διέκοψε το αρνητικό σερί για την ομάδα του για να βάλουν το «λιθαράκι» του ο Ίλτσογλου με δύο τρίποντα και ο Μπόγδανος με ισάριθμες προσωπικές ενέργειες (64-49 στο 35’).
Οι Γιαννιώτες έδειχναν να τα έχουν χαμένα και βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι μετά από τέσσερα λεπτά χάρη σε μια βολή του Καλογεράκου από αντιαθλητικό φάουλ-μυστήριο που σφύριξαν οι διαιτητές, ενώ ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης ευστόχησε σε τρίποντο με… ταμπλό (64-53 στο 36’).
Οι διαιτητές συνέχισαν τα παράδοξα σφυρίγματα χρεώνοντας και τον Ίλτσογλου με αυστηρή τεχνική ποινή. Όλα αυτά έδωσαν τη δυνατότητα στον ΑΓΣ Ιωαννίνων να μειώσει σε 64-56 ξαναμπαίνοντας στο παιχνίδι που φαινόταν χαμένο.

Τότε μίλησε η κλάση του Μπόγδανου. Με «τζαμπ σουτ» από το ύψος των βολών και με τρίποντο από την κορυφή ξαναέκανε διψήφια τη διαφορά (69-59 στο 38’). Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε και η αναμέτρηση και το μόνο που απέμενε να μάθουμε ήταν η διαφορά, η οποία μπορεί να παίξει ρόλο σε πιθανή ισοβαθμία. Τελικά αυτή ήταν της τάξεις των 13 πόντων (78-65), με τον Ολυμπιακό να κατακτά μια πολύτιμη νίκη.
Δεκάλεπτα: 18-21, 30-30, 52-44, 78-65
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Χροναίος, Μπεκρής 12 (1), Μπούρας, Ίλτσογλου 18 (3), Καραμήτσος 3, Μπόγδανος 19 (2), Β. Μπουσκολίτης 6, Σκαμάγκας, Ευτυχίδης 13 (2), Μούμογλου 5 (1), Μπράμι.
ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Τσουκανέλης): Τερζόπουλος, Γυφτάκης 9 (1), Σαχπατζίδης, Καλογεράκος 13 (2), Χρήστου, Σβώλης, Παπανικολάου 10 (1), Μαζιάς 6, Παπαδόπουλος 2, Δαβάνης 17 (1), Φίλιος 3 (1).