Ο νομός Καρδίτσας… ταιριάζει στη Νίκη – Μετά την Αναγέννηση υπέταξε και τους Τιτάνες Παλαμά με 80-76

Ο νομός Καρδίτσας φαίνεται πως… ταιριάζει στη Νίκη. Μετά την Αναγέννηση υπέταξε και τους Τιτάνες Παλαμά με 80-76 για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου στην Γ’ Εθνική μπάσκετ.
Η βολιώτικη ομάδα μπήκε συγκεντρωμένη στο παρκέ και προηγήθηκε 14-22 στο 10’. Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Παναγιώτη Γκουγκουτούδη βελτίωσε την απόδοση του και μείωσε στους τρεις πόντους (38-41) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Οι Τιτάνες εμφανίστηκαν ακόμη καλύτεροι στο τρίτο δεκάλεπτο. Με αυξημένα ποσοστά στην επίθεση κατάφεραν να πετύχουν 23 πόντους έναντι μόλις 12 των φιλοξενουμένων, που σε καμιά περίπτωση δεν είχαν την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου (61-53 στο 30’).

Μάλιστα η διαφορά έγινε διψήφια στην αρχή της τέταρτης περιόδου (66-56). Οι φωνές του Γιώργου Κοσμάτου αφύπνισαν τους καλαθοσφαιριστές του, οι οποίοι έδειξαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στη συνέχεια. Παίζοντας με μεγάλη αυταπάρνηση στην άμυνα έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους. Την ίδια ώρα στην επίθεση ήταν εξαιρετικοί τρέχοντας σερί 13-0 (66-69).

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα από Καραγεώργο, Σαριμπαλίδη και Τσώλη μπήκαν ξανά στο ματς, που απέκτησε «άγρια» ομορφιά. Οι δύο «μονομάχοι» συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 39’ με το σκορ να είναι ισόπαλο 76-76.

Σ’ εκείνο το σημείο οι «κυανόλευκοι» φάνηκαν ψύχραιμοι από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» με 4/4 βολές από Καραγεώργο και Τάσσο, ενώ «έβγαλαν» και δύο πολύ καλές άμυνες. Έτσι διαμορφώθηκε το 76-80 υπέρ τους πανηγυρίζοντας ένα σπουδαίο «διπλό» επί μίας ομάδας που μετρούσε δύο συνεχόμενες νίκες.

Δεκάλεπτα: 14-22, 38-41, 61-53, 76-80
ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛ. (Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης 23, Τσατάλας 22, Σφακιανός 3 (1), Ξένος 2, Τσούμας 1, Φαλιάκης, Μακρής 12 (4), Σκουφεζής 13 (1), Αρχοντούλης.
ΝΙΚΗ (Κοσμάτος): Καραγεώργος 8 (2), Βερτζάγιας 2, Σαριμπαλίδης 8 (2), Σιμάκης 2, Κουτίνας 18 (1), Παρασκευάς 12, Τσιώλης 19 (3), Τάσσος 11, Σταυροθεόδωρος, Αναγνωστίδης, Κουτσούκης.

Ολυμπιακός-ΑΓΣ Ιωαννίνων 78-65
Τιτάνες Παλ.-Νίκη 76-80
ΣΚ Ιωάννινα-Αριστοτέλης 82-51
Φαίακας-Αετοί Βερ. 67-103
Αίολος Τρ.-Αναγέννηση Κ. 77-66