Ο Κουτίνας έπαιξε και για τον πατέρα του

Την ημέρα που η Νίκη τίμησε τον Απόστολο Κουτίνα, ο γιος του Σάκης πήρε την ομάδα στις πλάτες του… Σημείωσε τους έξι τελευταίους πόντους και το νικητήριο καλάθι στα 4,5” πριν τη λήξη, με το οποίο οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν 64-62 του ΑΟΚ Βέροιας στο κλειστό Ν. Ιωνίας.

Το ματς ήταν δύσκολο καθώς η Νίκη έδειξε επηρεασμένη από τους πρόσφατους τραυματισμούς τριών βασικών παικτών της, ενώ είναι αξιοπερίεργο ότι δεν σημείωσε ούτε ένα τρίποντο έχοντας 0/13 σουτ έξω από τα 6,75. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 55-60 στο 37:42 και 60-62 στα 43” αλλά ο Κουτίνας ήταν αυτός που χάρισε το ροζ φύλλο…
Η ομάδα του Λάμπρου Πρέκα προηγήθηκε 6-3, όμως ήταν άστοχη και νευρική στις επιλογές της. Έτσι, ο ΑΟΚ Βέροιας είχε το προβάδισμα, 10-16 στο 6:26 και με σερί 0-7, η διαφορά ανέβηκε στους 11 (12-23 και 14-25) στη λήξη της α’ περιόδου. Μάλιστα με τρίποντο του Γκανά στην πρώτη επίθεση, οι φιλοξενούμενοι έφθασαν σε διπλό σκορ, 14-28 που ήταν η μέγιστη διαφορά που πήραν στο ματς. Ο Τσώλης με δύο σερί καλάθια, ο Κουτίνας επίσης με δύο και ο Παπακώστας γρήγορα μείωσαν στους τέσσερις, όμως ο ΑΟΚ δεν έχασε το προβάδισμα συντηρώντας μικρή διαφορά της τάξεως των 4-6 πόντων. Το ημίχρονο έκλεισε με 32-36.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, πήραν πολλές πάσες οι ψηλοί, Παπακώστας και Τσαβές που έκαναν εξαιρετική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση. Στο διάστημα αυτό, ο πρώτος είχε 8 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο δεύτερος 6 πόντους με 5 ριμπάουντ. Από τρεις πρόσθεσαν Κουτίνας και Τσώλης. Η Νίκη προσπέρασε 43-37 κι έδειχνε να έχει τα ηνία του αγώνα, όμως η ομάδα της Βέροιας βρήκε τις λύσεις, κυρίως με τον 43χρονο Γιαννουζάκο. Με γκολ-φάουλ ο Κουτίνας έκανε το 48-44 στο 27:32 και ο Παπακώστας με μπάζερ-μπίτερ από δικό του επιθετικό ριμπάουντ, το 52-48 στη λήξη της περιόδου.

Στη συνέχεια υπήρξε μπλακ-άουτ για τους «κυανόλευκους» καθώς σε 6 λεπτά, πέτυχαν μόνο ένα καλάθι με τον Γεωργίου. Ο ΑΟΚ αρχικά μείωσε κι έπειτα προσπέρασε στο σκορ, 55-60 με τρίποντο του Βλάχου στο 37:42. Ο Παπακώστας σκόραρε, έχασε όμως τη συμπληρωματική βολή (57-60), ο Κουτίνας πέτυχε 1/2 από τη γραμμή των ελευθέρων (58-60), ο Τσαβές έκλεψε την μπάλα και ο Κουτίνας με δυναμικό λέι απ το 60-60 στο 38:48. Η Νίκη έδωσε τα δύο φάουλ που μπορούσε, αλλά ο Βλάχος έμεινε αμαρκάριστος στη ρακέτα κάνοντας το 60-62 ενώ απέμεναν 43”. Ο Κουτίνας πέτυχε γρήγορο λέι απ, 62-62 στα 38”, ο Τρουμπούκης είχε κακή επιλογή στην επίθεση του ΑΟΚ Βέροιας και ο Κουτίνας με σουτ από τα τρία μέτρα, πέτυχε το νικητήριο καλάθι, 4,5” πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία τους ευκαιρία αλλά το μακρινό, υπό πίεση, τρίποντο του Γιαννουζάκου βρήκε ταμπλό, στεφάνη και ήταν άστοχο.
Δεκάλεπτα: 14-25, 32-36, 52-48, 64-62
ΝΙΚΗ (Πρέκας): Διγενής (0/1 τρ.), Παπαζήσης, Γεωργίου 6 (3/3 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 2-0), Αναγνωστόπουλος (0/1 τρ.), Καφάσης 4 (2/2 δ., ριμπ. 1-1), Κουτίνας 19 (3/5 β., 8/12 δ., 0/3 τρ., ριμπ. 4-1), Τσαβές 8 (0/2 β., 4/5 δ., ριμπ. 6-2), Βλήτσιος (0/2 δ.), Τσώλης 12 (2/4 β., 5/8 δ., 0/6 τρ., ριμπ. 7-1), Αγάλου-Λωρίτης, Παπακώστας 15 (1/3 β., 7/13 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 9-5), Τοκατλίδης (ριμπ. 2-0).
ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κελεπούρης): Τρουμπούκης 2, Ουσούλτζογλου 2, Σισμάνης 15 (2), Γκανάς 6 (2), Βλάχος 10 (2), Ιωαννίδης, Νταλαβέρης, Λέφας 5 (1), Μπαρμπαρούσης 4, Χατζηλαμπρινός 6, Γιαννουζάκος 12 (1).
* Στο ημίχρονο, η Νίκη τίμησε με αναμνηστική πλακέτα τον Απόστολο Κουτίνα, παλαίμαχο αθλητή της και μέλος της ομάδας που αγωνίστηκε στην Α’ Εθνική. Τη βράβευση έκανε το μέλος της Δ.Ε. μπάσκετ, Μιχάλης Χατζηδημητρίου συνοδευόμενος από τον Σάκη Κουτίνα.