Χρειάστηκε παράταση ο Γ.Σ. Βόλου

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 20 πόντους την ΑΕΒΔ, παίρνοντας όμως τη μεγάλη διαφορά στο τέλος, ενώ ο ΓΣ Βόλου έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του Ίωνα στην παράταση. Εύκολη επικράτηση για τον Αλμυρό, εντός έδρας νίκη επίσης για την Ανάληψη.

ΑΕΒΔ-Ολυμπιακός Β. 59-79
Στο τελευταίο τρίλεπτο ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά καθώς στο 37′ το σκορ ήταν 56-61. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πρόθεση να «καθαρίσουν» νωρίς το ματς όταν προηγήθηκαν 13-25 στη λήξη της α’ περιόδου, όμως στη συνέχεια μέχρι την ανάπαυλα ημιχρόνου, το σκορ διαμορφώθηκε 19-8 για την ΑΕΒΔ που είχε σε καλή ημέρα τους Στύλα, Χαρχαρή και Ιωαννίδη (ο οποίος έκανε την πρώτη του εμφάνιση για τη φετινή σεζόν). Με μόλις 8 πόντους στη β’ περίοδο, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με την ελάχιστη διαφορά υπέρ του. Κοντά στο σκορ οι αντίπαλοι μέχρι λίγο πριν τη λήξη όπως προαναφέραμε, στο φινάλε όμως η ΑΕΒΔ φορτώθηκε με φάουλ και δεν άντεξε, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ανεβάσει το σκορ στο +20 φθάνοντας άνετα στη 12η νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Καταπληκτικός ο Μπόγδανος που τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους έχοντας πολύ καλή στατιστική.

Δεκάλεπτα: 13-25, 32-33, 44-52, 59-79

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλας 20 (6), Ζαμπέτογλου, Αναστασιάδης 4, Κανελλάκης, Ιωαννίδης 11, Μαντζουράνης 2, Αγκρής 6 (2), Νίκολης, Κουτσομπόρης, Βλάχος 3, Αυλογιάρης, Χαρχαρής 13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Καραγεώργος 8 (2), Αλεξίου 5 (1), Παπούλιας 14 (1), Μπόγδανος 29 (3/5 β., 7/12 δ., 4/7 τρ., 7 ριμπ., 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Βλασταρίδης, Καραθάνος, Αναστασόπουλος 2, Λουλούδης 4, Παρασκευάς 8, Ίλτσογλου 9 (1).

ΓΣ Βόλου-Ίωνας 70-67
Στην παράταση ο ΓΣ Βόλου έκαμψε την αντίσταση του Ίωνα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία επίθεση με 12 δευτερόλεπτα, αλλά ο Φωτιάδης δίστασε να σουτάρει τρίποντο για την ισοφάριση. Πάσαρε στον Ευθυμίου που μείωσε στον πόντο αλλά απέμενε μόνο 1 δευτερόλεπτο. Το ματς ήταν κακό από πλευράς θεάματος (ημίχρονο 21-26) και κλειστό στο σκορ. Ο Γυμναστικός προηγήθηκε 15-10 με σερί 6-0 κι έκλεισε στο +3 την α’ περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα των Κοσμάτου-Ντάκη πέτυχε το πρώτο και το τελευταίο καλάθι, μόνο τέσσερις πόντους. Ενδιάμεσα έμεινε άποντη για εννιά λεπτά (!) και ο Ίωνας είχε σερί 0-12 χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να ξεφύγει στο σκορ. Το 19-14 έγινε 19-26 και 21-26 στη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Κωστούλας σημείωσε επτά σερί πόντους και ο Τσίρος με τρίποντο ισοφάρισε 31-31. Η απάντηση με τον ίδιο τρόπο από τον Μπεκρή και ο Ευθυμίου το 39-38 στη λήξη της γ’ περιόδου. Ο Ίωνας προηγήθηκε με τέσσερις, 43-47 και 45-49, όμως ο Ζαρογιάννης με πέντε σερί έβαλε μπροστά τον Γυμναστικό. Στο τελευταίο λεπτό, ο Ευθυμίου το 54-54 στα 53”, ο Τσίρος το 56-54 στα 45”, ο Φωτιάδης ισοφάρισε με βολές. Ακολούθησε κλέψιμο στον Ζαρογιάννη, επιθετικό φάουλ του Βασιλείου και επίθεση 15” για τους γηπεδούχους που ολοκληρώθηκε με υπό πίεση, άστοχο τρίποντο του Τσίρου.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι «ασπρόμαυροι» ξεκίνησαν με 7-0 χάρη σε δίποντο του Κωστούλα, τρίποντο-δίποντο του Ζαρογιάννη αλλά με 4/4 βολές, ο Ίωνας μείωσε στους τρεις. Ο Φωτιάδης με μεγάλο σουτ έξω από τα 6,75 έκανε το 64-63 στο 43:11, ο Παλάσκας το 66-63 και απάντησε ξανά ο Φωτιάδης με δύσκολο ανάποδο δίποντο. Άστοχος ο Παυλόπουλος, το ίδιο ο Ευθυμίου από κοντά και ο Ζαρογιάννης με βολές διαμόρφωσε το 68-65 καθώς απέμεναν 12 δευτερόλεπτα. Όπως προαναφέραμε, ο Φωτιάδης δεν σούταρε τρίποντο, ο Ευθυμίου σκόραρε για δύο κάτω από το καλάθι και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με βολές του Παυλόπουλου, σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

Δεκάλεπτα: 17-14, 21-26, 39-38, 56-56 (κ.α.), 70-67

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σταθούρος, Ντάκης (ριμπ. 1-0), Κυριαζής, Μούτσιος, Χρηστομάνος (0/2 δ., ριμπ. 2-3), Παυλόπουλος 6 (2/6 β., 2/9 δ., ριμπ. 2-0), Τσίρος 17 (1/2 β., 5/7 δ., 2/6 τρ., ριμπ. 2-1), Σιδερής 2 (1/3 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 0-1), Κωστούλας 11 (3/3 β., 4/5 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 3-2), Παλάσκας 6 (3/6 δ., ριμπ. 7-2), Ζαρογιάννης 28 (7/7 β., 9/19 δ., 1/2 τρ., ριμπ. 12-2).

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 9 (2/2 β., 2/4 δ., 1/2 τρ., ριμπ. 2-0), Φωτιάδης 17 (3/3 β., 4/10 δ., 2/2 τρ., ριμπ. 1-0), Κέτουλας 9 (0/2 β., 3/4 δ., 1/5 τρ., ριμπ. 4-3), Φαρμάκης, Τέγος (0/2 δ., ριμπ. 0-1), Γεωργόπουλος 10 (4/4 β., 3/4 δ., 0/6 τρ., ριμπ. 2-1), Τζικόπουλος, Μπεκρής 5 (1/4 δ., 1/5 τρ., ριμπ. 1-1), Βασιλείου (0/1 δ., ριμπ. 1-0), Γκόγκου, Μαυροφώτης (0/1 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 1-0), Ευθυμίου 17 (5/8 β., 6/12 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 9-1).

* Αύριο Τρίτη στις 20:30, ο Ίωνας κόβει την Βασιλόπιτα για την πρώτη ομάδα, ενώ στην εκδήλωση το «παρών» θα δώσουν τα παιδιά της ακαδημίας με τους γονείς τους και οι χορηγοί του συλλόγου.

Αλμυρός-Αγριά 85-66
Ακόμη ένα ροζ φύλλο για τον ΓΣ Αλμυρού που είναι σταθερά στην τρίτη θέση, με εύκολο τρόπο κόντρα στην Αγριά (που έπαιξε δίχως τον τραυματία Κοψιαλή). Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν από την αρχή τον αγώνα και είχαν καταπληκτική πρώτη περίοδο όταν προηγήθηκαν 28-17. Η διαφορά κυμάνθηκε σε διψήφια επίπεδα, έφθασε μέχρι τους 23 και ο Γιάννης Στεργιόπουλος έδωσε χρόνο στους παίκτες που δεν είχαν μεγάλη συμμετοχή στα προηγούμενα ματς και στους 16χρονους της ομάδας. Ο Βαλαμούτης τα …έβαζε όλα και σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κοντοστάθης που είχε 20 με τέσσερα τρίποντα. Ο τελευταίος έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του. Έφθασε συνολικά τους 134 πόντους (δηλαδή διψήφιο μέσο όρο) εκ των οποίων οι 56 είναι στα τρία τελευταία ματς όταν σκόραρε 12 σουτ έξω από τα 6,75 (συνολικά έχει 27 τρίποντα).

Δεκάλεπτα: 28-17, 39-27, 64-42, 85-66

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 20 (4), Καραγιώργος 14 (1), Μπουντής, Παπαβαΐτσης 2, Συνάζος 8 (1), Καλόγηρος 3 (1), Γώγουλας, Ράπτης 8 (2), Θέος 5 (1), Χατζόπουλος 6, Βαλαμούτης 21.

ΑΓΡΙΑ (Κατσαλής): Καζεπίδης 5 (1), Τσιβγιούρας, Καραμανλής 10 (2), Ξυπνητός 2, Διακομής 3 (1), Θεοδώρου 10, Καλιντζέος 3, Θεοχάρης 16 (1), Μαστραφτσής, Μητρουλάς 17.

Ανάληψη-Φοίβος 60-55
Δεν ήταν εύκολη η επικράτηση της Ανάληψης στο ΕΑΚ Βόλου κόντρα στον ουραγό της κατηγορίας. Μπορεί να ξεκίνησε καλά και να είχε σταθερό προβάδισμα κοντά στους δέκα, όμως πολλά λάθη κι αστοχία στις βολές, δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει περαιτέρω. Έτσι, ο Φοίβος ροκάνισε τη διαφορά και άγχωσε τους γηπεδούχους. Με το σκορ στο 54-53, ο Παπαϊωάννου σημείωσε καθοριστικό τρίποντο (στο 38ο λεπτό), ο Κρικώνης μείωσε στους δύο με βολές και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με μία καλή άμυνα και 3/4 βολές από τον Γαλανάκη στο τελευταίο λεπτό.

Δεκάλεπτα: 23-14, 33-25, 44-40, 60-55

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ίλτσογλου 12 (1), Μανωλόπουλος, Γαλανάκης 3, Παπαϊωάννου 18 (4),  Γ. Κουτσονοβάκης 6, Μανέ, Ευαγγελινός, Συλεόπουλος 11 (1), Κολτσιδόπουλος, Τύμπας 6, Κλείτσας, Μωυσίδης 4.

ΦΟΙΒΟΣ (Αντωνόπουλος): Καραγιάννης 5, Τουρναβίτης 3, Κρικώνης 17 (3), Καλτσούνας 15 (3), Δραγατογιάννης 2, Κουρής 9 (1), Τριανταφυλλίδης 4, Γουμενόπουλος.