Ο ΓΣ Αλμυρού συνέτριψε 91-63 την ΑΕΛ

Στη 2η θέση του 4ου ομίλου στη National League 2 μαζί με ΑΟ Τρίκαλα και Καστοριά ανέβηκε ο ΓΣ Αλμυρού μετά την άνετη νίκη του με 91-63 επί της ΑΕΛ. Το ροζ φύλλο στα «χαρτιά» πήρε απέναντι στη Μελίκη ο Ολυμπιακός αποφεύγοντας και μαθηματικά τον απευθείας υποβιβασμό.

ΓΣ Αλμυρού-ΑΕΛ 91-63

Με ξέσπασμα στο β’ ημίχρονο ο ΓΣ Αλμυρού συνέτριψε 91-63 την ΑΕΛ εντός έδρας και την έστειλε και τυπικά στην Α1 ΕΣΚΑΘ. Ταυτόχρονα η Καστοριά έχασε στο Άργος Ορεστικό και πλέον οι «κυανόλευκοι» φιγουράρουν στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Εκεί «συγκατοικούν» με Καστοριά και ΑΟ Τρίκαλα αλλά δεν ευνοούνται στην τριπλή ισοβαθμία, αφού μετρούν δύο ήττες από τους «κυανέρυθρους». Έτσι αν έληγε τώρα η κανονική περίοδος θα τερμάτιζαν στην 4η θέση. Πλέον όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική, όπου θα διεξαχθούν τα παιχνίδια Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-ΓΣ Αλμυρού, ΑΟ Τρίκαλα-Αετοί Βέροιας και Καστοριά-Πιερικός/Αρχέλαος.

Όσον αφορά στο συγκεκριμένο ματς οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν χαλαρά, με συνέπεια η ΑΕΛ να τους βάλει δύσκολα στο α’ ημίχρονο. Μάλιστα προηγήθηκε 12-15 στο 10’, ενώ υπολειπόταν μόλις τεσσάρων πόντων στο 20’ (31-27).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Λουκά Ζαρονικόλα έδειξαν το πραγματικό τους πρόσωπο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην γ’ περίοδο έβαλε 31 πόντους δηλαδή όσους είχαν βάλει σ’ όλο το α’ μέρος.

Στο δ’ δεκάλεπτο οι Αλμυριώτες συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν τους παρακολουθήσουν. Έτσι μ’ ένα επιμέρους σκορ 29-12 έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση με 91-63.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΓΣΑ παρουσίασε πλουραλισμό στο σκοράρισμα με πέντε καλαθοσφαιριστές (Πολίτης, Μυλωνάς, Κοντοστάθης, Πελεκούδας, Παπούλιας) να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων και έναν (Βαλαμούτης) να αγγίζει αυτό το όριο σημειώνοντας εννέα.

Δεκάλεπτα: 12-15, 31-27, 62-51, 91-63.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Ζαρονικόλας): Παπούλιας 10, Μυλωνάς 17 (2), Κοντοστάθης 11 (2), Βαλαμούτης 9 (2), Πελεκούδας 11, Πολίτης 19 (5), Αργύρης, Τάσσος 1, Κανατούλας 3, Μαμούρας, Ξηρομερήσιος 2.

ΑΕΛ (Σάκαρης): Γκανέτσας 18 (1), Μάνος 13, Καραδήμος 8, Ντικούδης 12, Δελής 1, Νταής 2, Βλάχος 3, Ζιάκας 6 (1), Ζησούλης, Κοντογιάννης.

Νίκη στα «χαρτιά»

για Ολυμπιακό

Ξεκούραστα πήρε το ροζ φύλλο ο Ολυμπιακός απέναντι στη Μελίκη, η οποία έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα. Με το αποτέλεσμα αυτό και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΛ στον Αλμυρό οι «ερυθρόλευκοι» εξασφάλισαν και μαθημαιτκά τη συμμετοχή τους στα πλέι άουτ.

Μελίκη-Ολυμπιακός 0-20 α.α.

Κούπα Κιλκίς-ΑΟ Τρίκαλα 59-79

Αετοί Βερ.-Τιτάνες 67-70

Άργος Ορεστικό-Καστοριά 66-64

Πιερικός Αρχ.-Εκπ. Φρυγανιώτη 75-65