Νίκησαν και παρέμειναν πρώτοι οι Νέοι και οι Παίδες της ΕΠΣΘ

Με νίκες προχώρησαν οι μικτές ομάδες της ΕΠΣΘ στα παιχνίδια που έδωσαν χθες με τις αντίστοιχες ομάδες της Ευρυτανίας. Οι Παίδες συνέτριψαν με 13-0 τον αντίπαλό τους, ενώ οι Νέοι επικράτησαν με 1-0. Οι αγώνες ήταν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος προεπιλογής Εθνικών ομάδων.

Πέμπτη νίκη για τους Νέους

Πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έχουν να επιδείξουν οι Νέοι της ΕΠΣΘ στο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων. Με γκολ του Βαλάντη Ματθαίου στο 37’ οι επικράτησαν με 1-0 της αντίστοιχης ομάδας της ΕΠΣ Ευρυτανίας στο βοηθητικό του ΕΑΚ και με 15 βαθμούς κατέχουν την πρώτη θέση στον όμιλό τους.

Η πρόκριση, ωστόσο, θα παιχθεί στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής με την Εύβοια εκτός έδρας. Με νίκη ή ισοπαλία οι Νέοι της ΕΠΣΘ προκρίνονται στην επόμενη φάση. Αξίζει να σημειώσουμε, πως για πέμπτο συνεχόμενο ματς η ομάδα του Αντώνη Μάνδαλου κέρδισε με ένα γκολ διαφορά.

Ο αρχηγός των Παίδων Θοδωρής Καλόγηρος σε προσπάθειά του στο χθεσινό παιχνίδι

Έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας τον αντίπαλό τους στην περιοχή του, με τον τερματοφύλακα Ντίνο Διαμαντόπουλο να είναι θεατής του αγώνα. Ωστόσο, οι ευκαιρίες δεν ήταν πολλές και το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημειώθηκε στο 37’. Ο Ματθαίου έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, έπιασε ένα πανέμορφο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα Πατλιά, γράφοντας το 1-0. Στο 40’ ο Τάρε έχασε καλή ευκαιρία να πετύχει δεύτερο τέρμα για την ΕΠΣΘ, με τη μπάλα να περνά άουτ, στο σουτ που επιχείρησε, ενώ στο 44’ σουτ του Τιμπλαλέξη δεν κατάληξε στα δίχτυα.

Στην επανάληψη είχαμε παιχνίδι κέντρου, με την Ευρυτανία να προσπαθεί να απειλήσει το τέρμα του Διαμαντόπουλου, δίχως όμως να το καταφέρει. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους είχαν δύο πολύ καλές στιγμές να πετύχουν δεύτερο τέρμα, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 80’ ο Τάρε μέσα από την μικρή περιοχή έπιασε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα Πατλιά να αποκρούει, ενώ στο 89’ σε σουτ του Κανούτα η μπάλα πέρα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΝΕΟΙ ΕΠΣΘ: Διαμαντόπουλος, Μπόλης (84’ Μυλωνάς), Δοδοντσίδης, Τσίλογλου, Αγερώτης, Μεγαγιάννης (70’ Τετραμίδας), Κανούτας, Ματθαίου (46’ Μπέκος), Τιμπλαλέξης, Κατσαγεωργίου (74’ Ακριβόπουλος), Τάρε.

ΝΕΟΙ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ: Πατλιάς, Μπίκας, Πατρώνης, Τσιάρας, Π. Μπουρμπουρής, Αλ. Τόλης (80’ Τριανταφυλλόπουλος), Τριανταφύλλου, Ρέπας, Τσούκας, Στ. Μπουρμπουρής, Ν. Τόλης (88’ Καβαδίας).

Ο Βαλάντης Ματθαίου σουτάρει και πετυχαίνει το γκολ που έδωσε τη νίκη στους Νέους

*Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου οι Νέοι της ΕΠΣ Εύβοιας νίκησαν με 1-0 την Φθιώτιδα με γκολ που σημείωσε ο Μυτάκης στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Ακόμη βάζουν γκολ οι Παίδες

Παράσταση για έναν ρόλο στο παιχνίδι των Παίδων της ΕΠΣΘ με την αντίστοιχη της Ευρυτανίας. Οι παίκτες του Αντώνη Μάνδαλου κάνοντας επίδειξη δύναμης συνέτριψαν με 13-0 την Ευρυτανία, με το ματς να μην αντέχει σε κριτική.

Στο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη 8-0, με τον τεχνικό των γηπεδούχων να κάνει πέντε αλλαγές, προκειμένου να μην πάρει το σκορ αστρονομικές διαστάσεις. Μάλιστα, αν οι νεαροί ποδοσφαιριστές της ΕΠΣΘ δεν κατέβαζαν ταχύτητα, το σκορ θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο.

Στα πρώτα 12 λεπτά η ομάδα της ΕΠΣΘ προηγήθηκε με 3-0, με τέρματα των Κολώνια στο 5’ με σουτ, Καλόγηρου στο 8’, επίσης με σουτ, ενώ στο 12’ ο Κολώνιας με νέο σουτ έγραψε το 3-0. Ακολούθησαν δύο τέρματα από τον Τζιάνη, στο 18’ με σουτ και στο 22’ με κεφαλιά, ενώ 24’ και στο 27’ ο Μπουμπούκης με δυνατά σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το έκτο και έβδομο τέρμα της ομάδας του. Στο 33’ ήρθε το 8-0 από τον Κολώνια.

Στην επανάληψη ο Καλόγηρος με ατομική προσπάθεια και πλασέ έγραψε το 9-0 στο 46’, ενώ ο ίδιος παίκτης με κοντινή κεφαλιά σημείωσε το 10-0 στο 50’. Τρία λεπτά αργότερα, στο 53’, ο Δρόσος με πλασέ έγραψε το 11-0, ενώ ο στο 55’ ο Σανάι με κεφάλια σκόραρε και αυτός για το 12-0. Το σκορ έκλεισε στο 65’ ο Μπουμπούκης με σουτ.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη των Παίδων σε πέντε ματς (έχουν και μία ισοπαλία) και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο ματς της τελευταίας αγωνιστικής (3/1) με την Εύβοια εκτός έδρας. Η ομάδα της ΕΠΣΘ ευνοείται και με ισοπαλία.

ΠΑΙΔΕΣ ΕΠΣΘ: Πουλιάνας (41’ Μπατζιάκας), Δρόσος, Κουτούπης, Κουτσιμπάνας (41’ Σανάι), Καραγιάννης, Κωστούλας, Γλυκός (41’ Καλαφατάκης), Μπουμπούκης, Κολώνιας (41’ Μπαλούλης), Καλόγηρος, Τζιάνης (41’ Παναγούλας).

ΠΑΙΔΕΣ ΕΥΡΥΤΑΝΙΑΣ: Μπακατσιάς, Τριανταφυλλόπουλος, Κ. Κελεσίδης, Π. Δροσίνης, Γ. Κελεσίδης, Κοτρώνης (75’ Κοκοτίνης), Καραμπάνας  (46’ Καραμπίκος), Σερπάνος, Πιστιώλης (49’ Κουτούπης), Σταμούλης, Τσιγαρίδας

*Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου οι Νέοι της Εύβοιας νίκησαν με 3-0 τη Φθιώτιδα, με τέρματα των Λιατύφη στο 17’, Φωτιά 50 και Βουρδάνου 57’.

1. Θεσσαλία 28-3 13
  2. Εύβοια 19-4 10
  3. Φθιώτιδα 9-12 6
  4. Ευρυτανία 0-37 0