Η Νίκη έπεσε σε… δύο καλούς τερματοφύλακες

Σε… δύο καλούς τερματοφύλακες έπεσε χθες στο Πανθεσσαλικό η Νίκη. Τόσο ο Ντέντσεφ, όσο και ο Παπαβασιλείου που τον αντικατέστησε μετά την αποβολή του στο 84’ ήταν καταπληκτικοί διατηρώντας το 0-0 για τον Αμβρυσσέα  απέναντι στους «κυανόλευκους» που είχαν μέτρια απόδοση.
Στο α’ ημίχρονο Νίκη είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν διέθετε ουσία. Στην αντίπερα όχθη ο Μίοντραγκ Τσίρκοβιτς με διάταξη 5-3-1-1 κατόρθωσε να μπλοκάρει τόσο τα «φτερά» της βολιώτικης ομάδας, όσο και τον άξονά της. Μάλιστα το συγκρότημα του Διστόμου ήταν εκείνο που απείλησε πρώτο στον χθεσινό αγώνα. Στο 3’ ο Χίζι και στο 10’ ο Σούκιας έκαναν πλασέ έξω από την περιοχή τα οποία κατέληξαν στην αγκαλιά του Θεολόγη. Επίσης στο 21’ ο Ντος Σάντος από τα αριστερά γύρισε επικίνδυνα την μπάλα και ο Βλάχος για λίγο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Χρειάστηκε να περάσουν 35 λεπτά για να καταγραφεί η πρώτη τελική προσπάθεια της Νίκης. Ο Μπάιριτς έστρωσε για τον Ντόλγκι που σούταρε πάνω από τα γκολπόστ. Ίδια κατάληξη είχε και βολέ του Ιορδανίδη δύο λεπτά αργότερα. Είχε προηγηθεί κεφαλιά πάσα του Τζιώρα στον επιτελικό χαφ των γηπεδούχων.
Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν το ίδιο. Οι «κυανόλευκοι» είχαν την μπάλα στα πόδια τους, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό. Σ’ αυτό συνέβαλαν και οι συνεχείς καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων.

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης σημειώθηκε στο 56’. Ο Μέτσε εκτέλεσε με φάλτσο ένα κόρνερ και ο Ντέντσεφ λίγο έλειψε να αιφνιδιαστεί, αλλά τελικά απέκρουσε με γροθιές πάνω στη γραμμή της εστίας.
Δύο λεπτά αργότερα η τεχνική ηγεσία αντικατέστησε τον Τζιώρα, που εγκλωβίστηκε από την αντίπαλη άμυνα, με τον Αναστασίου θέλοντας να τονώσει τη γραμμή κρούσης. Ωστόσο από ένα λάθος στην άμυνα παραλίγο να έχουμε το 0-1. Τρεις αμυντικοί της Νίκης μπερδεύτηκαν και από την καραμπόλα η μπάλα έφτασε στον Ντος Σάντος που σούταρε για να μπλοκάρει ο Θεολόγης.

Η βολιώτικη ομάδα εξακολουθούσε να υστερεί στη δημιουργία και βλέποντας αυτό ο Κραγιόπουλος αποφάσισε να δοκιμάσει το πόδι του από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από την αριστερή συμβολή των δοκών, ενώ στο 69’ ο Ντέντσεφ πρόλαβε να διώξει με γροθιές προ του Αναστασίου. Καλό σουτ επιχείρησε και ο Ντόλγκι στο 70’ μετά από στρώσιμο του Ιορδανίδη, αλλά ο Ντέντσεφ σωστά τοποθετημένος παραχώρησε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Μέτσε, ο Ντέντσεφ απέκρουσε προσωρινά και ο Ιορδανίδης έπιασε «γυριστό» το οποίο σταμάτησε σε σώμα αμυνομένου.
Ο επιτελικός χαφ της Νίκης πρωταγωνίστησε και στο 80’, όταν μετά από σέντρα του Γενιτσαρίδη έπιασε εναέριο βολέ αλλά ο Ντέντσεφ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο επόμενο λεπτό, όμως, ο Βούλγαρος τερματοφύλακας έδιωξε την μπάλα με τα χέρια εκτός περιοχής στην προσπάθεια του Ιορδανίδη να τον «κρεμάσει», με συνέπεια να αποβληθεί.

Κι ενώ οι φίλοι της Νίκης αναθάρρησαν βλέποντας την ομάδα τους με παίκτη περισσότερο και τον Ντέντσεφ εκτός, αλλά λογάριασαν χωρίς τον Παπαβασιλείου. Ο 25χρονος τερματοφύλακας πήρε τη θέση του Βούλγαρου πορτιέρο κάτω από τα δοκάρια και αποδείχθηκε ακόμη καλύτερος. Αν και «κρύος» από τον πάγκο, αποσόβησε την εκτέλεση φάουλ του Ντόλγκι στο 84’, ενώ στο 87’ πετάχθηκε στο αριστερό του «παραθυράκι» αποκρούοντας σε κόρνερ γυριστή κεφαλιά του Αναστασίου. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Μέτσε, η μπάλα έφτασε στον Κραγιόπουλο αλλά η προβολή του από τη μικρή περιοχή κοντραρίστηκε σε αμυνόμενο καταλήγοντας πάλι κόρνερ, με συνέπεια να μείνει το 0-0 μέχρι το τέλος…

Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας)
Βοηθοί: Ταγκαλίδης, Μηνούδης (Πιερίας)
Κίτρινες: Κραγιόπουλος – Μεταλλινός, Βανγκέλι, Σούκιας, Μανιδάκης, Παπαβασιλείου
ΝΙΚΗ: Θεολόγης, Γενιτσαρίδης, Ζιώγας, Κραγιόπουλος, Χρ. Καρτσαμπάς, Μέτσε, Ντόλγκι, Ντινιωτάκης (71’ Βουρδάκης), Μπάιριτς (92’ Τζάθας), Ιορδανίδης, Τζιώρας (58’ Αναστασίου).
ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ: Ντέντσεφ, Μεταλλινός (75’ Μαργαρίτης), Καλαγκάνης, Γιαλαμίδης, Τέλλος (92’ Σχίζας), Βανγκέλι, Βλάχος (84’ Παπαβασιλείου), Σούκιας (70’ λ.τρ. Μπότσης), Ντος Σάντος, Χίζι, Μανιδάκης.