Να μην επαναλάβει τα ίδια λάθη θα επιδιώξει η Νίκη κόντρα στα Τρίκαλα

Η Νίκη έκανε αρκετά λάθη που της στοίχισαν στη Βέροια. Αυτά έχουν εντοπιστεί από την τεχνική ηγεσία που θα δουλέψει με τους ποδοσφαιριστές για να μην επαναληφθούν στο παιχνίδι με τον Α.Ο. Τρίκαλα. Οι «κυανόλευκοι» υποδέχονται τους πρωτοπόρους της Φούτμπολ Λιγκ το Σάββατο και θα πρέπει να παρουσιάσουν καλό αγωνιστικό πρόσωπο για να τους κόψουν τη φόρα.
Μετά από πέντε παιχνίδια που η Νίκη αγνοούσε τη λέξη «ήττα», ήρθε το 3-0 από τη Βέροια για να σταματήσει την ανοδική πορεία των «κυανολεύκων» στο πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ. Ήταν ένα άσχημο αποτέλεσμα, όπως παραδέχθηκε με δηλώσεις του και ο Αλέξανδρος Μπιτσάκος:
«Ήταν ένα άσχημο αποτέλεσμα για εμάς. Ενώ είχαμε δουλέψει αρκετά μέσα στη βδομάδα για κάποια σημεία του αντιπάλου που έχει μια πάρα πολύ καλή ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο με το πλάνο που είχαμε σταθήκαμε καλά. Η Βέροια είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν είχε την κλασική ευκαιρία και πέτυχε ένα γκολ από στατική φάση.
Στο δεύτερο ημίχρονο αναγκαστικά έπρεπε να πιέσουμε για να βρούμε σκορ. Δεχθήκαμε δύο γκολ στο τέλος του που η Βέροια εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που ανοίχθηκαν. Για μένα δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα αυτό το σκορ.

Παρ’ όλα αυτά προερχόμασταν από μια καλή περίοδο, και όπως έχω ξαναπεί δεν πρέπει να πετάμε στα σύννεφα, όπως και τώρα δεν πρέπει να στεναχωριόμαστε παραπάνω από όσο πρέπει. Κάναμε λάθη τα οποία πρέπει να μην επαναλάβουμε και να συνεχίσουμε με τις οδηγίες του προπονητή μας. Χρειάζεται συνεχή προσπάθεια από όλους και γίνουν καλύτερα τα πράγματα. Νομίζω ότι αυτός ο αγωνιστικός χώρος είναι ο χειρότερος στην κατηγορία. Δεν βοηθάει ούτε τη Βέροια που έχει ποιοτικούς παίκτες που θέλει να παίξει, ούτε και καμιά ομάδα να παίξει ποδόσφαιρο».
Ο 27χρονος μέσος αναφέρθηκε στα λάθη που έγιναν από τη Νίκη, τα οποία σίγουρα έχει εντοπίσει ο Στάικος Βεργέτης και θα δουλέψει πάνω σε αυτά με τους ποδοσφαιριστές διότι ακολουθεί ένα ακόμη πολύ δύσκολο παιχνίδι, αυτό με τον Α.Ο. Τρίκαλα, που θα διεξαχθεί το Σάββατο στη Νεάπολη.

Η Νίκη θα προσπαθήσει να φρενάρει τον αντίπαλό της που μετρά έξι συνεχόμενα «τρίποντα» στο πρωτάθλημα, ενώ έχει αρχίσει να ξεφεύγει και βαθμολογικά. Η προετοιμασία άρχισε από χθες αν και όσοι αγωνίστηκαν στη Βέροια έκαναν αποθεραπεία και γυμνάστηκαν ελαφρά στο βοηθητικό του Πανθεσσαλικού σταδίου. Μαζί τους ήταν και οι προερχόμενοι από τραυματισμό Βοσκόπουλος και Καμπαγέρο, που σήμερα θα δοκιμάσουν να προπονηθούν σε πιο έντονους ρυθμούς, κάτι που αυτόματα θα τους θέσει στη διάθεση της τεχνικής ηγεσίας για την αναμέτρηση του Σαββάτου.
Όσοι δεν έπαιξαν στη Βέροια, χθες προπονήθηκαν στο γήπεδο «Παντελής Μαγουλάς» και από τη στιγμή που δεν ήταν καταπονημένοι, έκαναν ασκήσεις τακτικής με μπάλα σε ένα πρόγραμμα με μεγαλύτερη ένταση.

Μεταγραφές στο τμήμα ποδηλασίας
Ολοκληρώθηκε η μεταγραφική περίοδος στην ποδηλασία με την αγωνιστική ομάδα της Νίκης να έχει τρεις νέες προσθήκες. Έτσι, το 2020 θα την ενισχύσουν ο Γιώργος Καμβίτης που αποκτήθηκε από τον Ερμή Μαρκόπουλου Αττικής, ο Δημήτρης Κόκκαλης από την ομάδα του Ακράτητου και ο Κωνσταντίνος Άννης από τον Παναθηναϊκό. Το τμήμα ποδηλασίας τους καλωσορίζει και τους εύχεται υγεία και αγωνιστικές επιτυχίες.
Επίσης, αθλητές, γονείς και κηδεμόνες της ακαδημίας ποδηλασίας του Γ.Σ.Β. «Η Νίκη» ευχαριστούν τους υπεύθυνους του τμήματος στίβου και τους προπονητές του τμήματος στίβου του συλλόγου, για την παραχώρηση επιπλέον χρόνου να επισκέπτονται τους χώρους του γυμναστηρίου που έχει δημιουργήσει το τμήμα στίβου, μιας και οι ποδηλατικές ώρες λιγοστεύουν στο ελάχιστο, την περίοδο του χειμώνα.