Μπάσκετ: Αρχή με ήττα για τις κορασίδες του Ολυμπιακού από τον ανώτερο Παναθηναϊκό

Με ήττα άρχισε τις υποχρεώσεις του στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μπάσκετ Κορασίδων ο Ολυμπιακός Βόλου. Στον πρώτο του αγώνα έχασε 78-40 από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό Τέντας στην Καλαμάτα, ενώ αύριο (21.00) παίζει με τις Εσπερίδες.

Οι παίκτριες της Ελένης Παπαθανασίου μπήκαν δυνατά στο ματς προηγούμενες με 2-6. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με τις «πράσινες» να τρέχουν σερί 20-0 κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 22-6.

Η πιεστική άμυνα του «τριφυλλιού» ανάγκασε τις «ερυθρόλευκες» να υποπέσουν σε πολλά λάθη (33 συνολικά), γεγονός που επέτρεψε στον ΠΑΟ να ανεβάσει τη διαφορά στους 21 πόντους (37-16 ημίχρονο). Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός ισορρόπησε την κατάσταση στα ριμπάουντ, αλλά οι «πράσινες» είχαν υψηλά ποσοστά ευστοχίας και πήραν τελικά τη νίκη με 78-40.

Κορυφαία της βολιώτικης ομάδας ήταν Βασιλική Σιουμουρέκη που έκανε «νταμπλ-νταμπλ» με 23 πόντους και 13 ριμπάουντ. Την ακολούθησαν σε απόδοση η Μαρίνα Κοτοπούλη με 7 πόντους και 6 ριμπάουντ και η Κατερίνα Πολύζου με 5π. και 7ρ.

Δεκάλεπτα: 22-6, 37-16, 61-25, 78-40

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσεμπέρης): Ζιάκα 17 (2), Μαντζιώρη 2, Φελούρη 24 (1), Καμπάκα 4, Κεφαλά, Σπέντζου 4, Φραγκούλη 15 (3), Σωφρονά 8, Κωστακοπούλου 2, Υφαντοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Παπαθανασίου-Δέρβος): Ράπτη 5, Κ. Πολύζου 5, Κωστοπούλου, Νιφόρου, Σιουμουρέκη 23 (2), Λογοδότη, Καραστάθη, Κοτοπούλη 7, Φούτρα, Αν. Πολύζου.