Μοίρασαν… τεσσάρες τα φαβορί

Θησέας και Διαγόρας επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά που τους ήθελαν να προκρίνονται στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΘ, καθώς αντιμετώπιζαν ομάδες κατώτερης κατηγορίας. Οι Αγριώτες κέρδισαν στο βοηθητικό του ΕΑΚ τον Τοξότη με 4-0 ενώ με το ίδιο σκορ το συγκρότημα του Στεφανοβικείου επιβλήθηκε εντός έδρας της Δάφνης.

Τοξότης-Θησέας 0-4

Με άνεση ο Θησέας ξεπέρασε το εμπόδιο του Τοξότη, επικρατώντας με 4-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σημειώσουν δύο τέρματα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα και αυτό φυσικά απλοποίησε το έργο τους στη συνέχεια.

Το 0-1 σημειώθηκε στο 5’ όταν από λάθος του τερματοφύλακα Πασπαλάρη, ο Κοτζαθανάσης έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Στο 14’ ο Θησέας διπλασίασε τα τέρματά του με το μακρινό σουτ του Μίλτου, ενώ στο 22’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κοτζαθανάση, αφού το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 0-3 για τους «πράσινους» ήλθε τελικά στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό με τον Βλάχο να χρήζεται σκόρερ με σουτ. Όσο για το τελικό 0-4 επιτεύχθηκε στο 83’ από τον Αντζούρη. Στα προημιτελικά του θεσμού ο Θησέας θα κληθεί να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού Παγασητικός-Μυρμιδόνες.

ΤΟΞΟΤΗΣ: Πασπαλάρης, Χρόνης, Κυλαδίτης, Καραγγέλης, Ν. Δενελάβας, Γουλιώτης (60’ Τσιατσιάνης), Κόρμπας (65’ Σοροβόλας), Μπαλαμώτης (60’ Παραδάκης), Λ. Δενελάβας, Κολιός (65’ Βέτσικας), Λέτσος.
ΘΗΣΕΑΣ: Μπράνος, Δημουλάς, Αναστασίου (70’ Ιωάννου), Μοράλες (64’ Αντζούρης), Καραλόπουλος (46’ Γαρυφάλλου), Τανάγιας, Σφάκας, Γκουγκούδης (46’ Μερμίγγης), Βλάχος, Κοτζαθανάσης, Μίλτος.

* Πριν την έναρξη του αγώνα ο Τοξότης τίμησε τρεις φιλάθλους του που ήλθαν από την Γερμανία για να τον παρακολουθήσουν. Ο αρχηγός Λ. Δενελάβας τους προσέφερε μία ανθοδέσμη και μία φανέλα της ομάδας.

Ο Τοξότης τίμησε φιλάθλους του που ήλθαν από τη Γερμανία για να τον παρακολουθήσουν

Διαγόρας-Δάφνη 4-0

Ο Διαγόρας βρίσκεται από χθες στους «8» του Κυπέλλου μετά το 4-0 επί της Δάφνης. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και πήραν δίκαια τη νίκη-πρόκριση, απέναντι σε μία ομάδα που κατέβαλε φιλότιμη προσπάθεια. Ίσως η έκταση του σκορ να είναι λίγο άδικη γι’ αυτή, καθώς δέχθηκε δύο γκολ μετά το 88ο λεπτό.

Το σκορ άνοιξε στο 42’ σε μία φάση όπου ενεπλάκησαν τρεις πρώην παίκτες του Ρήγα. Ο Γουτούλης σούταρε και ο Ξανθάς απέκρουσε. Όμως ο Πάσχος πήρε το… ριμπάουντ και τροφοδότησε τον Γάρο, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 55’ ο Πάσχος έδωσε νέα ασίστ, αυτή τη φορά για τον Καλλιακούδα, που με σουτ έκανε το 2-0. Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Σπύρος Καραπλιάγκος έγραψε το 3-0 με μακρινό σουτ, ενώ ο ίδιος διαμόρφωσε και το τελικό 4-0 στην εκπνοή της αναμέτρησης με ένα ακόμη εύστοχο σουτ

Στην επόμενη φάση ο Διαγόρας θα έχει σαφώς πιο δύσκολο έργο μια και σύμφωνα με την κλήρωση που έχει γίνει θα είναι φιλοξενούμενος του ΝΠΣ «Βόλος» ή του Ολυμπιακού Βόλου

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Παναγιωτόπουλος, Δημητριάδης (70’ Ακριβούσης), Κ. Καραπλιάγκος, Πρασσάς, Χολέβας Σπ. Καραπλιάγκος, Γουτούλης (68’ Κουβελάς), Τρελόπουλος (60’ Καναβός), Πάσχος, Καλιακούδας (83’ Καρατζιώλης), Γάρος
ΔΑΦΝΗ: Ξανθάς (75’ λ .τρ Αβδελάς), Φιλοσόγλου, Τσιτσιρίκης (82’ Αλιμπάκης), Λούκας, Γκιάστας (61’ Τερλεξής), Παπαστεργίου, Τσιγαρίδας (77’ Κουσιαλάκης), Τσαρέλας, Αβλουγιάρης, Καρακίτσιος, Μόσχοβος.

Στις 29 Νοεμβρίου τα υπόλοιπα ματς

Η β’ φάση του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ θα ολοκληρωθεί την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου με πέντε αγώνες που είναι οι κάτωθι: