«Μίλησε» η ψυχή του πρωταθλητή Χάμιλτον στο γκραν πρι του Μπαχρέιν

Σε έναν αγώνα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των πιλότων και των τηλεθεατών έως το τέλος, μίλησε η… ψυχή του πρωταθλητή με τον Λιούις Χάμιλτον να τερματίζει στην πρώτη θέση, στο γκραν πρι της Φόρμουλα Ένα στο Μπαχρέιν.

Ο Μαξ Φερστάπεν προσπάθησε να προσπεράσει τον Χάμιλτον στον 53ο γύρο, αλλά πάτησε εκτός και αναγκάσθηκε να δώσει την πρωτοπορία στον επτά φορές παγκόσμιο πρωταθλητή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Χάμιλτον να ξαναπάρει την πρωτοπορία και να την κρατήσει έως το τέλος, σε ένα συγκλονιστικό τελευταίο σκέλος του αγώνα.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Βάλτερι Μπότας με τη δεύτερη Mercedes.

Πίσω από την… «Αγία Τριάδα» τερμάτισαν: Λάντο Νόρις (McLaren), Σέρχιο Πέρεζ (Red Bull), Σαρλ Λεκλέρ (Ferrari), Ντάνιελ Ρικιάρντο (McLaren), Κάρλος Σάινθ (Ferrari), Γιούκι Τσουνόντα (Alpha Tauri), Λανς Στρολ (Αston Martin).

Aν κάποιος αναζητήσει τον οδηγό του αγώνα, τότε αυτός δεν μπορεί να είναι άλλος από τον Σέρχιο Πέρεζ. Ο Μεξικάνος της Red Bull ξεκίνησε από το pit lane αλλά κατάφερε να τερματίσει 5ος.

Η απογοήτευση ήρθε από τον Σεμπάστιαν Φέτελ. Ο τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ξεκίνησε από την 20η θέση και τερμάτισε 15ος. Το άσχημο είναι πως σε καμία περίπτωση δεν θύμισε τον πάλε ποτέ παγκόσμιο πρωταθλητή.

Η εκκίνηση στο πρώτο Γκραν Πρι της σεζόν ήταν χωρίς προβλήματα. Όμως, στην τέταρτη στροφή της πίστα ο Ματζέπιν έχασε το μονοθέσιό του. Η Haas βρήκε στις μπαριέρες και καταστράφηκε όλη η δεξιά πλευρά της.

Στον 13ο γύρο, όταν ξεκίνησε η διαδικασία των πιτ στοπ, ο Φερστάπεν είχε χτίσει μία ικανή διαφορά από τον Χάμιλτον. Ο τελευταίος στον 14ο γύρο έβαλε ελαστικά με σκληρή γόμα για να φτάσει όσο το δυνατόν μακρύτερα.

Στον 17ο γύρο ο Φερστάπεν έκανε πιτ στοπ και έβαλε medium ελαστικά για να είναι ταχύτερος από τον Χάμιλτον. Βγαίνοντας πάντως από τα πιτς διαμαρτυρόταν ότι δεν είχε πρόσφυση στο πίσω μέρος.

Συναρπαστικός ήταν ο αγώνας στους τελευταίους γύρους. Ο Φερστάπεν «κυνηγούσε» τον Χάμιλτον και ο τελευταίος έκανε ότι μπορούσε για να κρατηθεί στην πρώτη θέση. Η διαφορά των δύο στον 48ο γύρο ήταν κάτω από τα 2,5 δευτερόλεπτα.