Μέσα στα δέκα καλύτερα το γκολ του Μιράντα στο παιχνίδι της Νίκης με τον Απόλλωνα Π.

Σημαντική διάκριση για τον Χοσέτε Μιράντα. Το ένα από τα δύο γκολ που πέτυχε στον αγώνα της Νίκης με τον Απόλλωνα Πόντου αναδείχθηκε μέσα στα δέκα καλύτερα της φετινής χρονιάς στην κανονική περίοδο της Σούπερ Λιγκ 2.

Ο Χοσέτε Μιράντα διέπρεψε για τρία χρόνια με τη φανέλα της Νίκης και σίγουρα θεωρείται πολυτέλεια για τη Σούπερ Λιγκ 2. Μέσα σ’ αυτό το διάστημα φρόντισε να παρουσιάσει δείγματα του ταλέντου του και να ενθουσιάσει τους φιλάθλους με τις ενέργειές του.

Συνολικά με την κυανόλευκη φανέλα κατέγραψε 47 συμμετοχές και πέτυχε 17 τέρματα. Μάλιστα ένα από αυτά γνώρισε και μια σημαντική διάκριση, καθώς ψηφίστηκε μέσα στα δέκα καλύτερα της κατηγορίας όσον αφορά στον Βόρειο όμιλο στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Ο λόγος για την αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πόντου, η οποία πραγματοποιήθηκε στις 21 Φεβρουαρίου στο Πανθεσσαλικό. Μάλιστα επρόκειτο για ματς της 18ης αγωνιστικής, το οποίο είχε αναβληθεί και είχε διεξαχθεί μεσοβδόμαδα.

Στην εν λόγω συνάντηση η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα. Κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό και «φιλοδώρησε» τους φιλοξενούμενους με πέντε γκολ, με το 5-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Για την ιστορία σ’ εκείνο το παιχνίδι ο Χοσέτε Μιράντα σημείωσε δύο γκολ (34’ και 62’), ενώ από ένα είχαν πετύχει οι Γαβριηλίδης (24’), Παναγιωτίδης (58’) και Κρητικός (88’).

Ωστόσο αυτό που είχε ξεχωρίσει ήταν το δεύτερο τέρμα του διεθνή άσου από την Ισημερινή Γουινέα. Ήταν το 62ο λεπτό, όταν ο Τοπαλίδης εκτέλεσε με μαεστρία ένα φάουλ υποχρεώνοντας τον Κίναλη να πεταχθεί στο δεξί «παραθυράκι» παραχωρώντας κόρνερ.

Το κόρνερ εκτελέστηκε πλασαριστά από τον Πολίτη προς τον Μιράντα. Εκείνος χωρίς να πάρει φόρα εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» με το δεξί πόδι στέλνοντας την μπάλα πρώτα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας γράφοντας το 4-0.

Επρόκειτο για ένα γκολ που βλέπουμε σπάνια όχι μόνο στη Σούπερ Λιγκ 2, αλλά ακόμη και στα «μεγάλα σαλόνια» του ελληνικού ποδοσφαίρου, Μάλιστα είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας, καθώς ο 25χρονος εξτρέμ δεν πήρε καθόλου φόρα, αλλά εκτέλεσε απευθείας αποδεικνύοντας τη μεγάλη ποδοσφαιρική του κλάση.

Επομένως δικαιολογημένα ξεχώρισε και αναδείχθηκε μέσα στα δέκα καλύτερα για τον Βόρειο όμιλο της Σούπερ Λιγκ 2, όσον αφορά στην αγωνιστική περίοδο, η οποία μόλις ολοκληρώθηκε.

Μάλιστα η διοργανώτρια αρχή ανάρτησε στο κανάλι που διατηρεί στο You Tube το βίντεο με το γκολ που πέτυχε ο Χοσέτε Μιράντα κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου για όσους επιθυμούν να το απολαύσουν ξανά.

Για την ιστορία αξίζει να αναφέρουμε ότι τα δέκα καλύτερα τέρματα της κανονικής περιόδου στον Βόρειο όμιλο της Σούπερ Λιγκ 2 ήταν τα παρακάτω: Ραμίρες (Μακεδονικός), Κοζορώνης (Αναγέννηση Καρδίτσας), Ηλιάδης (ΑΕΛ), Τριανταφυλλάκος (Αιολικός), Γραμμένος (Κοζάνη), Μιράντα (Νίκη Βόλου), Εμπό (Ηρακλής), Τζ. Γκαρσία (ΑΕΚ Β’), Ζάκαριτς (Αιολικός) και Γαρύφαλλος (Καμπανιακός).