Με Μάντζη ο Βόλος πέτυχε το 1-0 στον αγώνα με τη Λαμία

Ένα μήνα σχεδόν από την τελευταία νίκη στο πρωτάθλημα (2-1 τον ΟΦΗ στη Κρήτη στις 4/1), ο Βόλος κατάφερε χθες να κάμψει την αντίσταση της Λαμίας, επιβλήθηκε 1-0 στο Πανθεσσαλικό στάδιο και ανέβηκε δύο θέσεις παραπάνω στο βαθμολογικό πίνακα της Σούπερ Λιγκ, ξεπερνώντας τη Λαμία και ισοβαθμώντας στην 9η θέση, μαζί με την ΑΕΛ, έχοντας και οι δύο ομάδες από 25 βαθμούς.
Έγινε ένα πολύ ωραίο και δυνατό παιχνίδι, με τους δύο «μονομάχους» να παλεύουν για τη νίκη, με τον Βόλο να καταφέρνει να σκοράρει στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49’ με τον Βασίλη Μάντζη. Ο επιθετικός των «κυανέρυθρων» σημείωσε το δεύτερό του τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα, δίνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Με διάταξη 3-5-2 παρέταξε την ομάδα ο Αλμπέρτο Γκαγιέγκο. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Οικονόμου, Τσίκα, Δημόπουλος. Στα άκρα αγωνίστηκαν οι Ντεντάκης (δεξιά) και Φεράρι (αριστερά), με τους Τσοκάνη και Ζοάο στον άξονα. Ο Μουνίθ είχε πιο οργανωτικό ρόλο στο παιχνίδι, με τους Γκουαροτσένα και Μάντζη να αγωνίζονται στην επίθεση.
Η Λαμία αγωνίστηκε με τερματοφύλακα τον Κάχριμαν, τους Ασίγκμπα, Αντέτζο, Βύντρα, Βάντερσον στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Δημούτσο, Νιασέ στον άξονα, τους Σκόνδρα, Ρόμανιτς στα άκρα και τον Καραμάνο πίσω από τον προωθημένο Μπιανκόνι.

Καλύτερος ο Βόλος στο πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο ο Βόλος ήταν καλύτερος της Λαμίας, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, δημιουργώντας περισσότερες ευκαιρίες για γκολ. Αν και το ματς δεν είχε πολλές καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, οι «κυανέρυθροι» απείλησαν σε τέσσερις περιπτώσεις το τέρμα του Κάχριμαν, τις δύο από στατικές φάσεις.
Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι φρόντιζαν κυρίως να «παγώνουν» το παιχνίδι, προσπαθούσαν να κλείσουν τους διαδρόμους και επεδίωκαν με αντεπιθέσεις να απειλήσουν το τέρμα του Γκαραβέλη.
Μόλις στο 4’ ο Βόλος είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς. Μετά από ωραία συνεργασία των Ντεντάκη-Γκουαροτσένα, ο Ισπανός έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά άουτ.
Στο 16’ έγινε μία φάση που χρειάστηκε το VAR για να αποφασίσει ο διαιτητής. Συγκεκριμένα, ο Γκαραβέλης έκανε έξοδο και πρόλαβε τον Ρόμανιτς, που έχει ήδη περάσει τον Οικονόμου, με τους παίκτες της Λαμίας να διαμαρτύρονται ότι έχει βγει εκτός εστίας με τη μπάλα στα χέρια. Αρχικά ο διαιτητής καταλόγισε παράβαση, δείχνοντας κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Βόλου. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, o διαιτητής Γκορτίλας πήρε πίσω την κόκκινη κάρτα, καθώς δεν υπήρξε παράβαση και στο ματς συνεχίστηκε με τις ομάδες να αγωνίζονται με 11 ποδοσφαιριστές.
Μετά από ένα διάστημα, όπου παίχθηκε παιχνίδι κέντρου, οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν τον ρυθμό τους και από το 25’-45’ άξιζαν ένα γκολ. Στο 29’ ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό «παραθυράκι» του Κάχριμαν. Στο 37’ σε κεφαλιά του Οικονόμου μέσα στην περιοχή της Λαμίας, η μπάλα κόντραρε και ο Κάχριμαν μπλόκαρε εύκολα.
Η Λαμία είχε μία πολύ καλή στιγμή στο 38’ να ανοίξει το σκορ (τη μοναδική στο πρώτο μέρος), με τον Ρόμανιτς να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και τον Γκαραβέλη να δείχνει να αντανακλαστικά του, βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ, σώζοντας την εστία του.
Ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους ο Βόλος έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με τον Μουνίθ θα εκτελεί φάουλ και τον Κάχριμαν να πέφτει στην αριστερή γωνία, διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

«Λυτρωτής» ο Μάντζης
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Βόλο να πετυχαίνει γρήγορα γκολ, που άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Στη συνέχεια έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, που είχε ρυθμό και ποιότητα.
Πριν οι «κυανέρυθροι» βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, η Λαμία ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη το τέρμα των γηπεδούχων. Στο 48′ ο Δημόπουλος μπερδεύτηκε, δεν μπόρεσε να καλύψει σωστά τη μπάλα, αλλά ο Ρόμανιτς δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον Γκαραβέλη να διώχνει τον κίνδυνο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ζοάο βγήκε στην πλάτη του Βύντρα, πλάσαρε τον Κάχριμαν, αλλά ο Ασίγκμπα έδιωξε, πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
Για να φτάσουμε στο 49’ όπου το σκορ άνοιξε για τον Βόλο. Ο Μουνίθ μέσα από τη μικρή περιοχή και από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Μάντζης με το στήθος εξ επαφής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας, γράφοντας το 1-0.
Μετά το γκολ οι παίκτες του Αλμπέρτο Γκαγιέγκο διαχειρίστηκαν πολύ καλά το παιχνίδι. Δεν επέτρεπαν στη Λαμία να απειλεί το τέρμα του Γκαραβέλη και όποτε τους δίνονταν η ευκαιρία έβγαιναν απειλητικά στην επίθεση. Στο 63’ ο Μουνίθ εκτέλεσε φάουλ, ο Μάντζης πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κάχριμαν.
Μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0 έχασε ο Βόλος στο 69’. Ο Ντεντάκης επιχείρησε τη σέντρα και ο Ζοάο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της Λαμίας.
Οι φιλοξενούμενοι στο 71’ «άγγιξαν» την ισοφάριση, με τον Δημόπουλο να αποκρούει εξ επαφής το σουτ του Βύντρα που είχε κατεύθυνση προς την εστία και με τον Γκαραβέλη εξουδετερωμένο (είχε προηγηθεί λανθασμένη έξοδος του τερματοφύλακα του Βόλου).
Στο τελευταίο 20λεπτο η Λαμία προσπάθησε να πιέσει την άμυνα του Βόλου και να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» παίζοντας ψύχραιμα κατάφεραν να κρατήσουν σχετικά εύκολα το 1-0. Μάλιστα, στο 89’ με τον Γκουαροτσένα απείλησαν το τέρμα του Κάχριμαν (η μπάλα έφυγε άουτ στο σουτ του επιθετικού του Βόλου), ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού νέο σουτ του Τόρες δεν βρήκε το στόχο.

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτ. Αττικής), Πάγκαλος (Λασιθίου)
4ος διαιτητής: Βεργέτης (Αρκαδίας)
Κίτρινες: Οικονόμου, Τσίκα, Γκαραβέλης-Βάντερσον, Ασίγκμπα

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Δημόπουλος, Οικονόμου (75’ Λύρατζης), Τσίκα, Ντεντάκης, Φεράρι, Τσοκάνης, Ζοάο (84’ Γέντρισεκ), Μουνίθ, Γκουαροτσένα, Μάντζης (75’ Τόρες).
ΛΑΜΙΑ: Κάχριμαν, Σκόνδρας (64’ Βασιλόγιαννης), Ασίγκμπα (80’ Βιγιάλμπα), Βύντρα, Βάντερσον, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς (74’ Τιρόνε), Νιάσε, Μπιανκόνι, Καραμάνος.